Bu başarı hikayesinde, Walt Disney biyografisini ve başarıya giden yolunu seninle paylaşacğım. Kolay değildi, ama Walt hayallerine inandı ve dünyayı mutlu etmek için elinden gelenin en iyisini yaptı.

   Walt Disney, ünlü bir Amerikan ressamı, yönetmeni, yapımcısı ve dünya çapında ün kazandığı bir dizi animasyon filminin yaratıcısıdır. 7 Emmy Ödülü, 22 Akademi Ödülü (Oscar) ve Cecil B. DeMille Ödülü'nü kazanan Güzel Sanatlar Doktoru. Buna ek olarak, ABD hükümetinin en yüksek ödülü Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası ödülüne layık görüldü.The Walt Disney Company'nin kurucusu ve dünyanın ilk büyük eğlence parkı Disneyland'ın kurucusudur. O ve ekibi Donald Duck, Mickey Mouse ve Goofy gibi bir dizi ünlü kurgusal karakter yarattı.

   Walter Elias “Walt” Disney,  1901'de Chicago'da dünyaya geldi. Ailesiyle dört yıl boyunca Marceline'de kaldı. Burada Yeni Park Okulu'nda okudu. Ailesi mali açıdan darda olduğu için çiftliklerini satmak zorunda kaldılar ve Kansas City'ye taşınmaya karar verdiler.Walt okuluna burada devam etti. Kansas City'e taşınmaları Walt için iyi oldu çünkü hareketli resimleri tanıtan Walter Pfeiffer ile tanışması burada oldu ve çizim sanatını öğrenmesi yaklaşık bir yıl sürdü. Walt okuduğu bir gazete sayesinde Kansas City Reklam Şirketi'nde bir animatörün iş ilanını gördü.İşlerini geçici olarak o şirkette biraz para kazanmak için yaptı. Disney'in illüstrasyonlarını gördükten sonra, şirket müdürü haftada 40 dolar teklif etti.Tabiki  iş ve ödeme Walt için oldukca cazipti..Kesme animasyonuna dayalı reklamlar tasarladı. Animasyon tekniğine ilgi duymaya başladı ve animatör olmaya karar verdi. Hızla animatörler arasında bir yıldız oldu.

   Laugh-O-Gram Stüdyosu'nu kurdu ve iki kısa animasyon filmi yarattı. Ancak filmlerin her ikisi de çok popüler olmasına rağmen, Disney satış acentelerinden herhangi bir ödeme almadı ve  iflas etti. Walt, sadece bir kamera ve en orijinal eseri olan Alice in Wonderland'ın bir kopyasını satıştan korumayı başardı.Fakay  aşırı yoksulluk içine düştü yemek için bile para bulamadığı günler ne yazık ki Walt'u bekliyordu.

   Kısa süre sonra Walt için bir umut ışığı doğdu. Bir diş hekimi, Walt Disney'den diş sağlığı hakkında küçük bir tanıtım videosu hazırlamasını istedi  ve video karşılığı olarak  500 dolar verdi. Bu para biriken borçlarını ödemek için yeterli değildi. Ancak, yinede teklifi kabul etti ve videoyu yaptı. Birkaç yıl sonra aynı kişi bir sipariş daha verdi ve Walt Disney, bir reklam filmi daha yaptı.Video projesinden biraz para toplayan ve yerel gazeteler için reklam fotoğrafçılığı yapan Disney, Kansas City'den ayrıldı ve bir karikatür stüdyosu kurmak için California'ya taşındı.

   Buradaki gerçek kariyerini cebinde 40 dolar ve valizinde sadece bir gömlek olmasına rağmen yapmayı başardı.Birkaç girişimden sonra, Walt Disney bir iş bulmak umuduyla stüdyoları keşfetmenin yararsızlığına ikna oldu. "Eğer iş yoksa kendi başına birşeyler yapmalıyım! " dedi kendisine ve  erkek kardeşiyle(Roy),amcalarından küçük bir garaj kiraladılar. Roy kamerayı çalıştırdı ve Disney animasyondan sorumluydu.“Disney Kardeşler Karikatür Stüdyosu” nu kurdular.Alice'in Day in Sea adlı ilk komedi dizisini ürettiler ve bunun için 1500 dolar aldılar.

 

Oswald the Lucky Rabbit

   Walt Disney  yapımcı Charles Mintz tarafından animasyon karakteri ve çizgi dizi geliştirmek için bir sipariş aldı. Oswald Tavşanı'nı yarattılar ve çizdiler. Proje çok başarılı oldu ve o zamanlar oldukça popülerdi ve çok talep gördü.

https://www.youtube.com/watch?v=1B2ET6irhF0

Mickey mouse

   Karakterin orijinal adının “Mortimer Mouse” olduğunu bilmek ilk garibime giden şey olmuştu. Ub Iwerks, Mickey Mouse ilk yayınlandığında beklenen ilgiyi görmedi fakat Walt asla pes etmedi ve farklı kısa filmlerin içinde karakterini yayınladı sonunda istediği başarıyı yakaladı ve Mickey Mouse'u favori çizgi filmi haline getirdi. Bundan sonra yaptığı Yedi Cüceler de Walt Disney'i kısa  surede milyoner yaptı.

https://www.youtube.com/watch?v=xVlpDHGtfas

Tema Parkı: Disneyland

   Veeeee Disneyland. Disneyland fikri, kızlarıyla Griffith Park'a katıldığında Walt Disney’in aklına geldi. İlham almak için, Danimarka'daki Tivoli Bahçeleri, ABD'deki Çocuk Perileri ve Hollanda'daki Efteling gibi diğer oyun parklarını ziyaret etmeye başladı.160 dönümlük bir arazi satın aldı ve Disneyland'ın inşaatı  toplam 17 milyon dolar yatırım harcamasıyla başladı. Açılış günü, 17 Temmuz 1955 Pazar günü gerçekleştirildi.Disneyland hızla bir Amerikan dönüm noktası oldu. 2014 itibariyle, 1677 milyon kişi Disneyland'ı ziyaret etti.  Ayrıca, eğlence grubu, dünya çapında bulunan 320 Disney mağazası, hokey ve beyzbol takımları, bir dizi gazete ve dergi ile çeşitli televizyon ağlarına sahiptir.

1937'den günümüze kadar Disney'in animasyondaki gelişimi