Aklından bir sürü meslek geçmiş olabilir. Bunlar mühendislik, mimarlık, görsel sanatlar ya da aşçılık şeklinde değişebilir. Aklından geçen bir sürü meslek ve bunların bağlı olduğu fakülteler ve de bu fakültelerin sunacağı meslek seçenekleri… Aklındakilerden birisi de eğitim fakültesi ise tam yerinde olduğunu sana belirtmek isterim sevgili dostum çünkü seninle bu yazıda her yönüyle bu fakülteyi tartışacağız ve sana uygun olup olmadığını göreceğiz.

  Hazırsan o zaman başlayalım, ne dersin?

1) Eğitim fakültesi hangi meslekleri içeriyormuş ki?

  "Hmm, evet, eğitim fakültesi, zaten biliyoruz, sadece öğretmen olabiliyorsun." dediğini duyuyorum. Aslında bu kadar basit evet ama bunu sana daha güzel bir dille açıklamak için buradayım. Eğitim fakültesi, içerisinde Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce, Coğrafya, Tarih, Din Kültürü şeklinde alanlarına ayrılan öğretmenlik mesleğini içerir. Sayısal okuyorsan Matematik ve Fen bölümlerini, eşit ağırlık ya da sözeldeysen Türkçe, Coğrafya ve Tarih gibi bölümleri tercih edebiliyorsun. Burada tam olarak hangi öğretmenliği yapmak istediğine sen karar vereceksin ama bu konuda gerçekten dikkatli olman lazım sevgili dostum çünkü gerçekten çalışmak istediğin alanı seçmek seni gelecekte daha mutlu edecektir.

2) Eğitim fakültesini tamamladıktan sonra öğretmenlik mezunu olarak mı kalıyorum?

  Aslında en büyük bilinen yanlış belki de budur. Çoğu insan öğretmen olarak kalacağını düşünür ve bu yüzden eğitim fakültelerini tercih etmez. Evet, sen lisans mezunu olunca öğretmenlik unvanını alıyorsun ama bu işin devamını getirmek tamamıyla sana bağlı. Örnek vermek gerekirse, matematik öğretmenliği mezunusun ve herhangi bir okulda çalışırken sıkılmaya başladığını fark ettin, kariyer yapmaya karar verdin. Kitaplara ya da yazılara karşı ilgin olduğunu düşünelim ve değişik bir alanda da deneyim kazanmak istedin. Bunun üzerine eğitim fakültesi mezunlarının psikoloji üzerinden yüksek lisans yapıp o alanda da çalışabileceğini biliyor muydun? Üniversitelerde psikoloji üzerine derslere girebilir ya da aldığın deneyim sayesinde kitaplar yazıp yayınlayabilirsin. Yani aslında hayatını değiştirmek senin elinde!

3) Eğitim fakültesini neden İngilizce eğitimli okulda okumalıyım?

  Başlığın aynısını çoğu insan aklından geçiriyor. Belki senin de aklından geçmiştir. Bir yanlış daha! İngilizce eğitimli bir okulda okumak için fakülteler arası ayrım ne kadar mantıklı ki? "Mühendislik okusaydım yurt dışına giderdim ve dile ihtiyacım olurdu, mimarlık okusaydım sanat üzerine yabancılarla konuşmam gerekirdi ve dile ihtiyacım olurdu ama öğretmen olacağım, zaten dersleri Türkçe anlatacağım ve dile ihtiyacım yok." Oysa ki eğitim fakültesi mezunu olduktan sonra yüksek lisans ve doktora yaparken dile ihtiyaç olmayacak mı? Belki de bu dil sayesinde yurt dışındaki okullarda çalışma imkanı bulacaksın. Her öğretmenin farklı bir özelliği olmalı bence. Seninki de dil üzerine olsun.

  Artık eğitim fakültelerinin pek tercih edilmediğini duymuşsundur ama bu tamamen öğrencilerle alakalı bir durum, kötü olduğundan ya da işsiz kalacağından değil! Öğretmen olmak istiyorsan gel ve bu unvanı alıp geleceğe güzel çocuklar bırak! Sevgiyle kal...