Zaman, çoğumuzun yenik düştüğü bir kavram. Yapmamız gereken birden fazla iş olabilir ve bütün bu işler için yeterli zaman olmadığını hissedebiliriz. Böylece zamana yenik düşeriz. Halbuki yeterince zamanımız var sevgili okur. Bunu hissetmemizin tek sebebi, işlerimizi ve zamanımızı birbirine karıştırmak! Yani zamanımızı yönetememek. “Ah bir onu becerebilsek neleri başaracağız da beceremiyoruz!” dediğinizi duyar gibiyim. Bu yazımda, bütün bu karışıklığa çözüm ararken karşılaştığım ve benim de yeni tanıştığım bir yöntemi paylaşacağım sizlerle. Eisenhower matrisi ile zaman yönetimi! 

 Eisenhower  matrisi, eski ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower tarafından geliştirilmiş bir matris. Eisenhower, “Önemli olan nadiren acildir. Acil olan ise nadiren önemlidir.” fikrini temel alarak bir matris ortaya çıkarmış. Bu matris çok basit çalışıyor. İki eksenimiz var; önem ve aciliyet! İşlerimizi önemli ve acil olma durumuna göre bir düzene alacağız. Sonucunda ise şöyle bir matris elde edeceğiz:

 Yukarıda gördüğünüz matrise göre, işlerimizi dört gruba ayırdık: “Önemli fakat acil değil, önemli ve acil, acil fakat önemli değil, acil değil ve önemli değil.” 

Önemli - Acil Değil 

 Bu gruba aldığınız işlerinizin ne kadar önemli olduğunu düşünseniz dahi, acil olmadığı için daha sonraya bırakmalısınız. Bu işleri ise daha iyi bir zaman yönetimi için bir süre ertelemelisiniz. Bu işleri düşünmemeli fakat ne zaman yapacağınıza mutlaka karar vermelisiniz. 

Önemli - Acil  

 Tahmin ettiğiniz üzere önemli ve acil olan işlerinizi bir an önce yapmalısınız. Bu işler sizin önceliğiniz, zamanınızı iyi değerlendirmek için bu işleri bir an önce yapmalısınız. 

Acil - Önemli Değil 

 Eisenhower’a göre bu işlerinizi bir başkasına yaptırmalısınız. Evet, yanlış okumadınız. Eisenhower bu işlerin önemli olmadığı için eğer mümkünse bir başkası tarafından halledebileceği kanısında.  

Acil Değil - Önemli Değil 

 Hemen yapmanız gerekmiyor, üstelik önemli de değil. O zaman bu işleri erteleyebilirsiniz. Daha sonra yaparsınız.  

 Zamanında devlet başkanlığı yapmış Eisenhower’ın bu matrisi, zamanın yönetiminde oldukça etkili sonuçlar verecek gibi duruyor. Bu matrisle işlerimizi ve zamanımızı birbirine karıştırmadan yol alırsak planladığımız tüm işlerde başarıyı da yanında götüreceğiz. Ne dersiniz başlayalım mı?