Elektrik Elektronik Mühendisliği, en çok duyulan mühendislik dallarından biri olmakla beraber en çok tercih edilen bölümler arasındadır. Peki her yerde duyduğumuz bu mühendisliğin mezunları tam olarak ne iş yapar? Nerelerde çalışabilirler? Ortalama ne kadar maaş alırlar? Bu soruları birlikte cevaplandıralım.

Elektrik Elektronik Mühendisleri Ne İş yapar?

    Klasik olarak bir tanımla başlayalım: Elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı ile ilgilenen aynı zamanda da elektronik aletlerin iletişim sistemlerinin projelerinin ve çalışmalarının geliştirilmesini, uygulanmasını ve denetlemesini yapan mühendislik dalıdır. Çoğu internet sitesinde bulabileceğiniz bu tanımın yanında, bu mühendisliğin elektrik mühendisliğinin ve elektronik ve haberleşme mühendisliğinin birleşimi olduğunu da okuyabiliriz.

    Yani elektrik elektronik mühendisliği mezunlarını farklı farklı yerlerde çalışırken görmek mümkün. İsterseniz elektrik konusunda, isterseniz de elektronik ve haberleşme konusunda uzmanlaşabilirsiniz. Teknolojinin ortasında yer alan bu bölüm sayesinde akıllı evler, yeni haberleşme teknolojileri, yeni nesil tıbbi cihazlar gibi ilginç konulara yoğunlaşabilirsiniz. Ayrıca lisans sırasında aldıkları kodlama eğitimleri ile birçok farklı projede yer alabilirler.

Elektrik Elektronik Mühendisleri Nerelerde Çalışabilir?

    Bu konuda en şanslı mühendisliklerden biri olan elektrik elektronik mühendislerinin çalışma alanı oldukça geniştir. Kamuda, farklı projelerde, özel firmalarda iş bulabilirsiniz. Elektrik üretim ve dağıtımı, otomasyon, yapay zeka ve yazılım gibi çeşitli dallarda çalışmanız mümkün. Ancak işe alım süreci ve maaş gibi konuların, kendinizi üniversite hayatınızda ne kadar geliştirdiğinizle alakalı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Yabancı dil bilmenin ve farklı bilgisayar programları öğrenmenin, mühendisleri iş hayatında öne geçireceğini hatırlatmış olalım.

Önemli Bir Soru Daha, Elektrik Elektronik Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

    En çok sorulan soruların başına gelen bu soruya verilen her cevap ancak ortalamayı gösterir. Öncelikle özel bir firmada çalışmak istiyorsanız, ilk başladığınızda asgari ücretten 4000 TL'ye kadar bir aralıkta başlamanız mümkün. Dediğimiz gibi başlangıçta alacağınız maaşlar tamamen kendinizi ne kadar geliştirdiğinizle ilgili. Kamu kuruluşlarında ise maaşınız ailenize (çocuk sayınız, evli olmanız vs.), bildiğiniz yabancı dillere, yüksek lisans yapma durumunuza göre değişmekle beraber ortalama 2700 TL'dir.

    Başlangıç maaşlarının yanında unutulmaması gereken bir husus da deneyim seviyeniz arttıkça maaşınızın da artacağıdır. İşinizi severek yaparsanız çok rahat ilerleyebileceğiniz bir bölüm. Tabii bu mühendislik dalı da diğer meslekler gibi, sevmeden icra edilmeye çalışıldığında sizi çok yoracak bir dal. Kararınızı dikkatli verin ve gerçekten istediğiniz mesleği seçin. İsteğinizin elektrik elektronik mühendisliği olduğu konusunda kararlıysanız da iyi şanslar dileriz!