Odaklanma problemi hepimizin zaman zaman yaşadığı bir sorun haline geldi. Ders çalışırken, proje hazırlarken veya kitap okurken gibi her an başımıza gelen düşünce yoğunluğundan dolayı odaklanamayabiliriz. Odaklanmamız gereken işlere zaman yaratmak zor bir meziyet. Yapmanız gereken birçok iş varken ve hepsi de gözünüze eşit derecede önemli gözüküyorsa hangisine odaklanacağınızı nasıl seçeceksiniz? Öte yandan yanlış bir şeye odaklanıp zamanınızı verimsiz kullanmak da yapabileceğiniz hatalardan biri.

Odaklanma bütün konsantrasyonumuzu, bütün enerjimizi yaptığımız işe verdiğimizde verimli hale gelir. Yoğunluktan ortaya çıkan kafa karışıklığını, hangi işe daha önce başlamalıyım sorununu çözen insanlar doğru bir şekilde odaklanma yapabilirler. Doğru bir şekilde odaklanma beyin kontrolü gerektirir. Beynimizi kontrol etmek göründüğü kadar zor değildir. Doğru bir şekilde odaklanabilmek için deneyebileceğiniz birkaç madde hazırladım.

1) Tek Bir İş İle Uğraş

   Günümüzde ki dijital dünyada akıp giden bilgi karmaşası tek bir konuya konsantre olmamızı oldukça zorlaştırıyor. Aynı zamanda multitasking ne kadar bir yetenek gibi görünse de aslında öyle değil. Dünyadaki rekabetçi sistemden dolayı hep aynı anda bütün işleri en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu da verimsiz sonuçlara sebep oluyor. İşin sırrı doğru zamanda en iyi şekilde odaklanmak. NeuroLeadership Enstitüsü kurucularından David Rock, multitaskingin IQ seviyesinin düşmesine sebep olduğunu söylüyor. Birden fazla işle uğraştığımızda yaptığımız işlerde hata payının arttığı görülüyor. Multitasking aslında beynimizin işleyişine hiçte uygun değil. Beynimize birden çok iş yüklediğimizde yavaşlarız. MIT’de görev yapan nörobilimadamı Earl Miller’e göre beyin ikinci bir göreve başladığında, birinci görevi tamamen unutup ikinciye odaklanır. Bu konudan konuya atlama eylemi de beynin dopamin hormonu salgılamasına neden oluyor. Ders çalışırken telefonla ilgilenmek beynin kendini ödüllendirmesine sebep oluyor ve bu da beynimizin sürekli isteyeceği kötü bir alışkanlık haline geliyor.

2) Nefes Egzersizleri Yapın

   Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens kitabının yazarı Yuval Noah Harari günde 2 saat meditasyon yapıyor. Yılda da en az 1 2 kez uzun süreli meditasyon için inzivaya çekiliyor. Bunun sebebi beynimiz etkili düşünebilmek için boşluklara ihtiyaç duyar. Beynimize bu boşlukları tanıdığımızda düşünme kapasitemiz artar. Fakat biz bu boşluklarda telefonlarımızla ilgilendiğimizden beynimize bu boşluğu tanıyamıyoruz. Günde 2 dakikanızı ayırarak yapacağınız nefes egzersizleri sizin konsantrasyonunuzu arttıracak ve odaklanmanızı kuvvetlendirecektir.

Nefes alırken tüm dikkatimizi nefese verip, burun deliklerimizden içeri süzülmesini, akciğerlerinize dolmasını hissedip içinde bulunduğunuz durumun farkına varın. Dikkatinizi nereye verdiğinizi anlamanız konsantre olup olmadığınızı fark etmenizi sağlar.

3) Disiplinli Olun

   Başarılı insanlar yaptıkları işlere kitlenirler ve sanki tek işleri oymuş ondan başka sorumlulukları yokmuş gibi davranırlar. Bunun sebebi tüm dikkatlerini, enerjilerini ona vermeleridir. Yaptıkları bütün işleri bu şekilde yaparlar ve bu şekilde en verimli sonucu ortaya çıkartırlar. Hiçbir zaman işlerini ertelemezler. Başkalarının onayına ihtiyaç duymaz yaptıklarının sorumluluğunu alırlar. Odaklanma yetisi yüksek insanlar çevrelerinde ki etkenlerin dikkatlerini dağıtmasına izin vermezler. Böylelikle çalışma disiplinleri her an ses, gürültü, ışık onlar için problem olmayacak şekildedir. Hiçbir şeyin konsantrasyonunuzu bozmasına ve zamanınızdan çalmasına izin vermeyin. Bahane üretmeyin. Sadece yaptığınız işin en iyisini yapmayı düşünün.