Çağımız teknoloji çağıyken sence de programlama için iyi bir zaman değil mi? Hele ki yazılım mühendisleri için talep bu kadar artıyorken cebimizde bir tane programlama dili olması fena da olmaz sanki ne dersin? Tabii ki de programlama dillerini öğrenmeden önce bu dillerin arasında en popülerleri hangisi? Hangi programlama dili nerede ve ne amaçla kullanılıyor önce onların cevabını bir verelim.

Javascript

Çalışmalarınızın sonuçlarını anında görmekten hoşlanıyorsanız (örneğin; etkileşimli web bileşenleri oluştururken) Javascript sizin için iyi bir fikir. Java ile benzer isimlere sahipler fakat Javascript, Java ile aynı değildir. Geliştiricilerin web siteleri üzerinde etkileşimli öğeler oluşturmasına olanak tanıyarak, en yaygın dillerden biri olmayı ve dünyanın en popüler dillerini oluşturmayı başarıyor.

HTML

Teknik olarak bir programlama dili olmasa da “bir biçimlendirme dili”. HTML her sitenin yapısının temelidir.

CSS

Web siteleri ve tarayıcı tabanlı uygulamalar tasarlamak için yaygın olarak kullanılan programlama dilidir.

SQL

Yapısal sorgu dili anlamına gelir. Veri tabanlarına erişerek ve bunları yöneterek büyük miktarda veri ile ilgilenmenizi sağlar. Çoğu zaman PHP ile birlikte kullanılır.

JAVA

1991 yılında Sun Microsystem tarafından interaktif televizyon sistemleri için bir programlama dili olarak icat edildi.  Java, android uygulamaları oluşturmanın en yaygın yoludur. Oracle Sun’ı satın aldığından beri Java, bir güç merkezine dönüştü.

Bash/Shell

Shell tam olarak bir programlama dili değildir. Shell, scripti önceden tasarlanmış bir komut listesini otomatik olarak çalıştırmak için bir işletim sistemine bildirir. Örneğin Shell scripti, her çalıştığında her “.bmp” dosyasını “.jpg” e dönüştürebilir.

Phthon

Bugün neredeyse her yerde bulabileceğiniz genel amaçlı bir dildir. Bunu web uygulamaları, masaüstü uygulamaları, ağ sunucuları, makine öğrenimi, medya araçları ve daha fazlasında bulabilirsiniz.

C+

Microsoft tarafından geliştirilmiştir. İş yazılım geliştiricileri tarafından kullanılır. Java için rakiptir. Java’ya rakip olarak geliştirilen modern, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Microsoft platformunda uygulamalar geliştirmek için tasarlanmıştır. Çalışmak için .NET çerçevesine ihtiyaç duyar.

PHP

Verilerde yoğun olan web siteleri ve uygulamaları için kullanılır.

C++

Esnek ve verimli bir dildir. Microsoft, Oracle, Paypal, Adobe C++  kullanarak çok sayıda büyük sistem oluşturmuştur. 1983’te oluşturulmuştur. Masaüstü web uygulamalarından sunucu alt yapısına kadar her şeyde bulunabilir.

C

Hemen hemen her sistemle çalışabilir. İşletim sistemi ve gömülü sistemler için son derece uygundur. En eski programlama dillerinden biridir. 1970’in başlarında oluşturulmuştur.

Typescript

2012’de Microsoft tarafından geliştirildi. Javascript ile yakından ilişkidir ve büyük uygulamaları çalıştırmak için tasarlandı.

Ruby

Az sayıda temiz okunabilir kodla çok şey elde etmeyi amaçlar. Ruby okuması ve yazması kolay olduğu için oldukça beğeni topladı. Ayrıca popüler olan Rails, Ruby’nin web uygulamaları oluşturmasını basitleştiren bir eklenti çerçevesidir. Rails, Ruby’nin tüm fikirlerini web için güçlü bir hale getirir.

Swift

Apple tarafından 2014’de piyasaya sürüldü. Yazılım oluşturmanın daha iyi ve kolay bir yolu olarak lanse edildi. İOS ve macOS uygulamalarını geliştirmek için kullanılan dildir. Mobil geliştirme de ilerlemek istiyorsanız, Swift’i yüksek ücretli bir kariyer olarak düşünebilirsin. Çünkü genel olarak İOS uygulamalarının Android uygulamalarından daha karlı olduğu kanıtlanmıştır.