Hepinize merhaba değerli HÜHB okurları! Bu yazıda sizlere Erasmus+ Staj Hareketliliğinden, kimlerin katılabileceğinden ve nasıl katılabileceğinizden bahsedeceğim. Zorunlu veya isteğe bağlı staj yapacak olan öğrencilerin bu eşsiz fırsatı kaçırmamasını tavsiye ederim. Şu anda okuduğunuz yazı, Erasmus+ ile ilgili her detayı ayrı ayrı yazılarda anlatacağım serinin ikinci yazısıdır. İlk yazım olan Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği’ni okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim dedikten sonra isterseniz yazıya geçelim.

Erasmus+ Staj Hareketliliği Nedir?

 Erasmus+ Staj Hareketliliği, Türkiye’deki Erasmus Üniversite Beyannamesi (EÜB) sahibi herhangi bir üniversite öğrencisinin belirli şartları sağlayıp seçilerek istedikleri bir Avrupa ülkesinde staj yapma fırsatıdır. Staj süresi lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 3-12 ay; myo veya ön lisans öğrencileri için 2-12 aydır. Fakat gözlemlediğim kadarıyla öğrenciler okullarını uzatmamak için genelde yaz tatilinde bu stajı 3-4 ay süreyle yapmaktadırlar. Asil olarak seçilen öğrencilere mali destek yapılır. Bu destek geri ödemesizdir. Yedekte olup ben mali destek almasam da olur diyerek de gidebilirsiniz, kendi tercihiniz.

 Hangi ülkelerde staj yapabilirim diye soracak olursanız şöyle bir liste buldum; Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Norveç, İsveç, Birleşik Krallık, Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya, Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya.

 Peki, ne tür yerlerde staj yapabilirsiniz? Kamu veya özel olsun, her türlü işletmede veya kuruluşta stajınızı yapabilirsiniz. Eğitim merkezleri, araştırma merkezleri, okullar, üniversiteler… Aklınıza gelebilecek her yerde! Fakat diplomatik temsilciliklerde, AB kurumlarında yapamazsınız, örneğin; büyükelçilikler, konsolosluklar gibi…

 Bir öğrenci Erasmus staj hareketliliğinden yükseköğrenim hayatı boyunca sadece bir kez hibe alarak yararlanabilir, daha sonra hibesiz olarak tekrar yararlanması mümkündür. Öğrenim hareketliliği hibesi alınması staj hareketliliği hibesi alınmasına engel değildir.

Erasmus+ Staj Hareketliliğine Nasıl Katılabilirim?

 Gelelim nasıl katılacağımız meselesine. Her sene genelde 2. dönemin başlarında üniversitelerin dış ilişkiler birimi Erasmus duyurusu yapar. Bu duyuruda genelde Erasmus+ Öğrenim ve Staj Hareketliliğine katılmak isteyen öğrencilerin belirli bir tarihte belirli bir yerde (genellikle yabancı diller yüksekokullarında olur) İngilizce sınavına girmeleri gerektiğinden bahsedilir. Yani evet, en az orta düzeyde İngilizce bilmeniz gerekiyor. Gerekli işlemlerle sınava girmek için kaydolursunuz. Bu sınav genelde hazırlık atlama sınavlarından hallice olur. Çok zor olacağını sanmıyorum çünkü her seviyede İngilizce’ye sahip öğrenci katılıyor sonuçta ve üst seviye bir İngilizce de beklemiyorlar sizden. Bu sınava nasıl çalışılır, nasıl yüksek puan alınır konulu bir yazı da ekleyeceğim, eklediğimde link bırakırım.

 Sınav şu şekilde değerlendirilir; yarısı yabancı dil puanımız, yarısı da üniversitedeki kümülatif ortalamamızdır. Atıyorum ortalamamız 4 ise bu puan olarak 100’dür, yarısı 50 yapar, 50 cepte; yabancı dil sınavından da 80 almışızdır, yarısı 40 yapar, 40’ı da 50 ile toplarsak Erasmus puanımız 90 olacaktır. İşte böyle böyle bölümünüzdeki diğer öğrencilerle puanlarınız yarışır ve kontenjan kaç kişilikse ilk o kadar kişi asil olarak kazanır. Daha sonra evrak işleri başlar, onu da başka bir yazıda anlatacağım.

 Önemli bir nokta olarak, Erasmus+ Staj Hareketliliğinin çok can sıkıcı bir yanı vardır: Belli bir tarihe kadar sizden staj yapacağınız yerden alacağınız bir davet mektubu ibraz etmenizi isterler. Staj yapacağınız yeri kendiniz bulmak zorundasınız. Olabildiğince yer araştırmanız ve mail atmanız gerekiyor. Gelelim can sıkıcı noktaya, staj yeri bulamazsanız yani istenen tarihe kadar davet mektubu ibraz edemezseniz ne kadar yüksek puan alırsanız alın, asil bile kazanmış olun hiç fark etmez, Erasmus stajınız hayal olur. Gidemezsiniz yani hiçbir koşulda. Benim senemde başvuran 8-10 arkadaşım arasından sadece birisi gidebilmişti. 4-5 kişi kazanmasına rağmen. Bu can sıkıcı detay aklınızda bulunsun.

Erasmus+ Staj Hareketliliğine Kimler Katılabilir?

  • EÜB sahibi herhangi bir üniversitenin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri.
  • Öğrenim hareketliliğindeki gibi en az 2. sınıf olma şartı aranmaz. Ayrıca son sınıf olsanız da başvurabilirsiniz fakat mezun olduktan sonraki 12 ay içinde hareketlilikten faydalanabilmeniz için mezun olmadan önce başvurunuzu yapmış ve seçilmiş olmanız gerekmektedir.
  • Ön lisans ve lisans için 4 üzerinden en az 2.20, yüksek lisans ve doktora için 4 üzerinden en az 2.50 not ortalamasına sahip öğrenciler.
  • En az orta düzeyde İngilizce bilen öğrenciler.

 Okuduğunuz gibi Erasmus+ Staj Hareketliliğinden, kimlerin katılabileceğinden ve nasıl katılabileceğinizden elimden geldiğince ve bildiğim kadarıyla bahsettim. Umarım sizin için faydalı olmuştur. Sorularınız olursa aşağıdaki yorum kısmına bekliyorum. Erasmus serisinin diğer makaleleri için takipte kalınız, görüşmek üzere!