İş görüşmesini bir bütün olarak ele almak gerekir. Sadece özenli kıyafetler ya da sorulara iyi hazırlanılmış cevaplar seni kurtarmaya yetmeyebilir. Bu yüzden hepsini bir arada yapıp şansını yükseltmen gerekebilir. İşte ben de bugün senin için bazı tüyolar hazırladım. Haydi gel birlikte bakalım!

1) İyi Düzenlenmiş Bir CV hayat Kurtarır!

 İş görüşmesi denilince akla ilk gelen şey elbette CV. Diğer bir adıyla özgeçmiş. Öncelikle şunu bilmelisin ki CV'nin içeriğinin dolu olması, tercih edilme ihtimalini yüksek oranda artırır. Fakat bunun yanı sıra içeriklerin düzenlenme şekli, doğru kategorilere konulması ve abartıdan uzak olması çok önemli. Yanlış bilgiye asla yer vermemelisin ve öğrencilik hayatında özgeçmişine fayda sağlayabilecek birçok adım atmalısın. Eğitimlere katıl ve mutlaka gönüllü staj yap. Bu, seni diğerlerinden ayıran bir özellik olacak. Son olarak CV'ni kırışmamış ve temiz bir dosyanın içine koymayı sakın ihmal etme. Bazen önemli olan içerik deyip bu kısmı atlayabiliyoruz ama işe alırken buna çok önem veriliyor. Sen oraya ne kadar düzenli gelirsen onlar da bu işi istediğine ve emek vereceğine o kadar ikna oluyorlar. Bununla ilgili detaylı bilgiye erişmek ve CV nasıl hazırlanır öğrenmek istersen buraya tıkla!

2) Giydiğimiz Kıyafetler Bir Şeyleri Değiştirir mi?

 Cevabımız evet! İş görüşmesini bir bütün olarak ele almamız gerektiğini söylemiştim. Dolu bir CV epey iş görür. Fakat bunun bir de ilk izlenim kısmı var. İş görüşmesinde giydiğin kıyafetler mutlaka özenli, ütülü ve günlük kıyafetlerinden biraz daha ciddi olmalı. Bir kot bir tişört çok uygun olmayacaktır elbette. Seçtiğiniz kıyafetlerin rengi bile bir önem taşıyor. Örneğin lacivert iyi bir seçim olacaktır aklında bulunsun!

3) İş Görüşmesine Gittiğin Kurum Hakkında Mutlaka Bilgi Sahibi Olmalısın!

 İş yerinin vizyonu, misyonu, bakış açısı hakkında ufak bir araştırma bile günün yıldızı olmanı sağlayabilir. Çünkü bir iş yerinin hedeflerini bilirsen görüşmeyi o tarafa doğru yönlendirebilirsin. Ayrıca orayı önemseyip araştırmış olman bu işe olan hevesini gösterir. İş için hevesli bir çalışan ise hep aranılandır. Bir de iş görüşmesinde seninle görüşecek kişinin adını öğrenebilirsen o kişiyle de ilgili internetten küçük bir araştırmayla bilgi sahibi olabilirsin!