Termoelektrik malzemeler yani ısı ve elektrik enerjisini dönüştürüp kullanılabilir hale getiren malzemelerle artık evde kendi elektriğimizi bazı yöntemlerle üretebiliyoruz. Bilim insanlarının yeni buluşu olan ısı enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilen termoelektrik kağıt sayesinde bir yöntem daha listelere eklenmiş durumda. Atık ısı enerjisini (bazı işlerde kullanılan ısı kullanıldıktan sonra atık ısı adını alır) elektriğe dönüştüren kağıdı bilim insanları hizmete sundu bile!

Peki Bu Nasıl Oldu?

 Barcelona Malzeme Bilimleri Enstitüsündeki (ICMAB-CSIC) bilim insanları bakteri ve nanoteknoloji sayesinde üretilen, diğer malzemelere göre daha avantajlı olan karbon nanotüpleri kullanarak termoelektrik kağıdı ürettiler.

 Bakteriyi şeker ve karbon nanotüp içeren sulu bir kültüre yerleştirip yaptıklarını söylüyor Mariano Campoy-Quiles. Kullandıkları selüloz iplikler sayesinde esnek ve dayanıklı, kullandıkları karbon nanotüpler sayesinde yüksek elektrik iletimi sağlayan bir kağıt elde ettiler. Karbon nanotüp miktarı ne kadar fazlaysa dayanıklılığı o kadar artıyor. Böylece çevreye neredeyse hiç zararı olmayan devrim niteliğinde geri dönüştürülebilir bir malzeme yapmış oluyorlar. Aslında daha önce iletken boya, kalem gibi basit malzemelerle termoelektrik etki yoluyla elektrik enerjisi elde etmişlerdi ama bunun daha ilgi çekici olduğu, bence, gözle görülür bir şekilde aşikar!

 'Evde nasıl yapılıyor peki bu?' diye düşünebilirsiniz. Bakteriyel selüloz evde de yapılabildiği için evde kendi elektriğimizi üretebiliyoruz. 'Selüloz ne? Bakteriyel selüloz ne?' diye bize sorarken basitçe açıklayayım: Selüloz, bitki hücresinin çeperinde bulunan ve endüstri gibi alanlarda sıkça kullanılan bir polimerdir. Selüloz esasen bitkilerden üretiliyor fakat bunu üretebilen bakteriler bulunduğundan beri çalışmalar bakterilerin üzerine yoğunlaştırılmış. Bakteriyel selüloz ise selülozdan biraz daha farklı. Bakteriyel selüloz, daha fazla su tutabiliyor ve selülozdan daha saf. Evde ise bakteriyel selüloz üretimi evsel sirkeden izole edilerek yapılıyor. Bakteriyel selüloz hakkında detaylı tanım için buraya tıklaman, bakteriyel selülozun evde yapılması hakkındaki akademik makale içinse buraya tıklaman yeterli olacaktır. 

 Bu ve bunun gibi örnekler bir hayli fazla olsa da ve bu yöntemi fark etmeden ev aletlerimizde kullansak da bunun enerji anlamında atılmış büyük adımlardan sadece biri olduğu söyleniyor. Daha fazlası içinse çalışmalar devam etmekte!

Kaynak;

http://www.bizsiziz.com/isidan-elektrik-ureten-kagit-yapildi/

https://www.webtekno.com/kalem-ve-kagit-ile-elektrik-uretecegimiz-gunler-cok-yakin-h41198.html