Hepimize iyi gelen şeyler vardır. Hobi adı altında toplanan ama daha fazlası olan... Kimi yazar, kimi çizer, kimi okur; kimi de sadece deklanşöre basar. Deklanşöre basmak diyerek küçümsüyorum sanmayın, ruha etkisi çok büyüktür. Bu yazımızda da, aslında bana da çok iyi gelen, fotoğrafçılık adına konuşalım istedim. 

Fotoğrafçı Kimdir?

 En güzel anlarımızı dikizleyen, doğru zamanda deklanşöre basan kişidir. Işık ayarını yapan, doğru açıyı ayarlayan, konsept oluşturan... Aynı zamanda hayatımıza iz bırakan kişi de diyebiliriz. Elbette illa ki profesyonel olmamızı beklemiyorum bu konuda. Hatta her fotoğraf çekene fotoğrafçı demek de haksızlık olur asıl fotoğrafçılara. Bizler amatör ama tutkulu kişiler olabiliriz, şimdilik.

Fotoğraf Makinesi Nedir?

 Fotoğraf makinesi görüntüyü oluşturan cihazdır. Bunun yanı sıra fotoğraf filmi ya da elektronik sensör algılayıcı ortamdır. Fotoğrafçılar kamerayı ve lensi kontrol ederek, gerekli ışığı pozlayarak film veya raw dosyalarının oluşmasını sağlarlar. Dijital fotoğraf makineleri, ışığa duyarlı elektronik görüntü sensörü kullanır.

Dijital Fotoğrafçılık

 İlk dijital fotoğraf makinesi 1975 yılında Kodak’ta mühendis olarak çalışan Steven Sasson ve bir grup teknisyen tarafından yapıldı. Kitlesel pazara sunulan ilk renkli dijital fotoğraf makinesi ise 1994 yılında Apple tarafından ABD’de piyasaya sürüldü.

Doğru Işık ve Konsept

 Bu işte profesyonel olmasam da doğru ışığın öneminin farkındayım. Yapay ışıklardan ziyade gün ışığı bu konuda yardımımıza yetişecektir. Gün ışığını iyi alan bir ortamda çekilen fotoğraflar ve yapay ışıkta çekilen fotoğrafları karşılaştırırsanız ne demek istediğimi anlayacaksınızdır. Konsepte gelecek olursak; doğru objeler, doğru arka plan ve gün ışığı, hepsi bu.

Fotoğrafçılık Çeşitleri

 Hemen hemen her alana yayılan fotğrafçılık kendi arasında da dallara ayrılıyor: sokak fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı, doğum fotoğrafçılığı... Bana soracak olursanız içlerinden en cezbedici olanı sokak fotoğrafçılığı. Amatörler için de en rahat olanı... Telefonunuzu ya da fotoğraf makinenizi yanınıza alıp, sokak sokak dolaşarak ilgi çeken şeyleri çekmek... Kulağa hoş geliyor değil mi?

 Elimden geldiğince fotoğrafçılık adına konuşmaya çalıştım. Studyblogger zamanlarımda bana en iyi gelen şeylerden bir tanesiydi fotoğraf çekmek. Bir anı ölümsüzleştirmek ve bunun sizin eseriniz olması paha biçilemez bir his. Ruha iyi gelen bir yanı var. Kim bilir, bu yazıdan sonra siz de fotoğraf çekmek için sokaklara atarsınız kendinizi?