Fransa’da eğitim görmeyi düşündünüz mü hiç? Peki Fransa’daki en iyi üniversiteler hangileri hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda Fransa’nın en iyi üniversitelerini sizler için listeledik. Dilerseniz birkaçına göz atalım. 

 1) Université de Recherche Paris Sciences et Lettres (PSL) 

Paris merkezli devlet üniversitesi olan PSL, dünyanın en iyi teknik üniversitelerinden biri olarak gösteriliyor. Özellikle teknoloji ve mühendislik alanlarında ismiyle öne çıkan üniversitenin 20 bin kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Ekonomi alanıyla da bir hayli dikkat çekmektedir. Ayrıca üniversitede 26 Nobel Ödülüne sahip araştırmacı ve akademisyen bulunmaktadır. Öğrencilerine büyük önem veren ve 2010 yılında kurulan üniversitenin 181 tane laboratuvarı var. 

2) École Polytechnique 

1794 yılında kurulan devlet üniversitelerinden biridir. 1804 yılında ise Napolyon ile birlikte askeri okula dönüşmüştür. Günümüzde ise Fransa Savunma Bakanlığına bağlıdır. Yine Paris’te bulunun üniversite, eğitim ve öğretimin üretim ile birleştirilmesini sağlama amacındadır. Aklınızda kalması için söylüyorum, gerçekten bu üniversiteye girmek hiç kolay değil! Fakat mezun olduktan sonra kariyeriniz için prestijli bir konum bulmanız hiç de zor olmayacaktır. 

3) Paris- Sud University 

Özellikle  fen ve matematik alanlarında öne çıkan bir devlet üniversitesitesidir. Ana kampüsü ise Orsay’da yer almaktadır. 30 bin öğrenciye ev sahipliği yapan üniversitenin ayrıca 2500 akademisyeni vardır. 1971 tarihinde kurulan üniversite 104 araştırma biriminden oluşmaktadır. Özellikle parçacık fiziği ve nükleer fiziğin yanı sıra nano teknoloji alanlarında da çalışmalar yapan üniversite bilime ağırlık veren öğrenciler için büyük bir kaynak. 

4) Pierre and Marie Curie University 

Tam olarak 7 bin akademisyene sahip olan üniversite 30 binden fazla öğrencinin de eğitim gördüğü sayılı üniversiteden biridir. 1 Ocak 2018 ile birlikte Sorbonne Üniversitesi bünyesine katılmıştır. Mühendislik ve fen bilimleri alanlarında eğitim vermektedir. 125 laboratuvara sahiptir. Ayrıca tıp alanında da önde gelen üniversitelerden biridir.

5) Ecole Nationale des Ponts et Chaussées 

Yine köklü bir tarihe sahip olduğu kadar başarılı bir devlet üniversitesi olan ENPC 1747 yılında kuruldu. Mühendislik alanında eğitim veren ENPC bu alanda çok büyük bir eğitim vermektedir. 12 araştırma laboratuvarına sahiptir. Ayrıca Paris’te yer alan ilk 10 üniversiteden biridir. Bunun yanı sıra radyoaktivitenin öncülerinden kabul edilen Henri Becquerel burada eğitim görmüştür.