Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü nedir? Gastronomi ve Mutfak Sanatları okumak isteyen öğrenciler hangi yetkinliklere sahip olması gerekmektedir? Gastronomi ve Mutfak Sanatları okuyan öğrenciler hangi alanlarda iş imkanları bulabilir?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün amacı nedir?

Gastronomi, yenilebilir tüm yiyecek maddelerinin hijyene uygun bir şekilde damak ve göz zevkini gözeterek sofraya ve yenmeye hazır hale getirilmesine kadar olan süreç ile ilgilenir.
Gastronomi bölümündeki amaç dünya kültüründeki yiyecek ve içeceklere dair birçok konuda öğrencileri yetiştirebilmek ve bu kültürün devamının sağlanmasıdır.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunları ne iş yapar?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunları aşçılık, gıda denetleme, gurmelik ve akademisyenlik gibi birçok alanda iş imkanı bulabilmektedir. Aşçı olarak çalışmak isteyen Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencileri otellerde, restorantlarda ve turizmin canlı olduğu birçok bölgede iş imkanı bulabilmektedir. Gıda denetleme alanında çalışmak isteyen Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencileri ise mutfak tarafındaki gıda denetimi ve geliştirme sürecinden sorumludur. Akademisyen olmak isteyen Gastronomi mezunları 4 yıllık eğitimi tamamladıktan sonra Akademisyen olma yolunda ilerleyebilirler. Ülkemizdeki Gastronomi konusunda akademisyenlerin az olması iş potansiyelinin göstergelerinden biridir. 

 

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü sözel bir bölüm mü?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü TS ile öğrencileri bünyesine katan bir bölüm olsa da aslında bölüm içeriğinde sayısal derslerin bulunduğunu açıkça görebiliyoruz. Üniversitenin ilk yıllarında kimya, biyoloji ve fen ağırlıklı dersler bulunmakta. 


Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü kaç yıllık?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü çoğu üniversitede güzel sanatlar bölümünde yer alırken program 4 yıllık olarak karşımıza çıkıyor. Gastronomi bölümünün 2 yıllık okutulduğu bir üniversite şu an için bulunmuyor fakat 2 yıllık aşçılık okuyan öğrenciler 4 yıllık Gastronomi bölümüne yatay geçiş yaparak eğitimine devam edebiliyorlar.