Yaz tatilinde yapacak bir şey bulamıyorum diyenleri buraya alalım. Sizin için seçtiğim gerçek hikayelerden uyarlama 6 filmle karşınızdayım. Çoğunu izlerken belki de ağlayacağınız için yanınızda mendil bulundurmak isteyebilirsiniz. Ağlamasanız bile sizi derinden etkileyeceğine eminim. Zaten bu kadar etkilemesinin sebebi de gerçekte yaşanmış hikayeler olması değil mi?

  Spoiler vermemek için konularına çok değinmemeye çalıştım ama fragmanlarını izlemeniz için ekledim. Ayrıca lütfen bir filmi sadece afişine ya da IMDb puanına bakıp ön yargıyla yaklaşmayalım.

   İşte sizin için seçtiğim 6 etkileyici film.

 

1) The Pianist - Piyanist (2002)

IMDb: 8,5

   Piyanist, dram denince ilk akla gelen filmler arasında yer alır. Film, Wladyslaw Szpilman’ın otobiyografi kitabından uyarlamadır. Wladyslaw Szpilman, Yahudi asıllı Polonyalı bir piyanisttir. 2. Dünya Savaşı sırasında soykırımdan kurtulmaya çalışırken yaşadıkları beyaz perdeye aktarılmıştır. Yönetmen, oyuncular, ve özellikle müzikleri kusursuz olan bu film sizi derinden etkileyecek.Ayrıca Szpilman’ı canlandıran oyuncu Adrien Blody performansıyla sizi kendine hayran bırakacak.

Fragman için buraya tıklayın.

 

2) A Beatiful Mind - Akıl Oyunları (2001)

IMDb: 8,2

   Kaç kez izlediğimi dahi bilmediğim bir yapıt. Film, Nobel ödüllü bir matematik dahisi olan John Nash’in hayatını anlatıyor. Başrolünde Russell Crowe, yine adından çokça söz ettirecek bir oyunculuğa imza atmış. Filmde Nash’in başına gelen zorlu durumlardan sonra bile azimle ve kararlılıkla tekrar tekrar denemesini asla pes etmeyişini görüyoruz.  Filmin beni en çok etkileyen tarafı Nash’in karısının yaptıklarıydı. Filmin sonundaki John Nash’in konuşmasını dikkatli dinleyiniz lütfen.

Fragman için buraya tıklayın.

 

3) The Imitation Game - Yapay Oyun (2014)

IMDb: 8,0

   Benedict Cumberbatch, rolünün hakkını verdiği bir filme daha imza atmış. Film; matematik bilimci ve kriptolog olan ve şuan kullandığımız bilgisayar gibi yapay zeka içeren makinelerin oluşumunda önemli bir yere sahip  Alan Turing’in hayatını anlatıyor. Apple’ın logosunun nereden geldiğini merak edenler özellikle bu filmi izlemeliler. Ayrıca şuana kadar dinlediğiniz en iyi soundtracklardan olmaya aday müziği buraya tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Fragman için buraya tıklayın.

 

4) Spotlight (2015)

IMDb: 8,1

   2016 Oscar’da en iyi film ödülünü alan bu filmin etkisini uzun bir süre hissedeceksiniz. Film; 2002’de The Boston Globe gazetesinde çalışan Spotlight ekibinin araştırmalarıyla, Katolik Kilisesi’nde çocuklara yapılan tacizi haber yapmasını konu ediyor. Bu haberi yaparken yaşadıkları zorluklar çok güzel yansıtılmış. Gazetecilik mesleğinin ne kadar zor ve aynı zamanda ne kadar tarafsız yapılabileceğinin en iyi örneklerindendir. Baştan sona soluksuz izlenecek bir film.

Fragman için buraya tıklayın.

 

5) Colonia - Haysiyet Kolonisi (2015)

IMDb: 7,1

   Bu filmi ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Benim tesadüfen denk geldiğim, başrolünde Emma Watson var diye "Hadi bir izliyeyim!" dediğim bir film. Film gerçekten çok etkileyici ve bütün sahneleri baştan sona sizi yerinizden hop oturup hop kaldıracak gerilimde. Film, 1973 yılında Şili’de Pinochet rejiminin darbe yaparak yönetime geçmesiyle, o dönemde insanların kaçırılarak şehir dışına yapılmış Colonia Dignidad adlı yerde tutulmalarını ve orda yaşanan olayları anlatmaktadır. Oyunculuklar, sahne geçişleri ve sürükleyicilik sizi etkileyecektir.

Fragman için buraya tıklayın.

 

6) The Blind Side - Kör Nokta (2009)

IMDb: 7,7

  Sandra Bullock’ı görünce özellikle izlemeliyim diyenlerdensen bu film seni asla hayal kırıklığına uğratmayacak. Bir aile filmi tadında, izlemesi zevkli, aynı zamanda etkileyici bir yapıt. Film, fakir bir aileden gelen Michael Oher’ın evlat edinilmesiyle başlayan bir başarı hikayesi. Baştan sona sıkılmadan izlenebilcek bir film. Ayrıca yapımcının oyuncu seçimleri hem oyunculuk anlamında hem de gerçekte canlandırdıkları kişilerle benzerlikleri anlamında takdir edilesi.

Fragman için buraya tıklayın.

İyi seyirler...