Bilim, alışkanlıklarımızın kişiliğimiz hakkında birçok şeyi açığa çıkarabileceğini ortaya koydu. Herkesin işlerini tamamlamak için farklı yöntemleri vardır. Bunlar alışkanlığa dönüşür ve başka seçenekler olduğunu düşünmeyiz bile. Aslında alışkanlıklarımızın ve tercihlerimizin kişiliğimizle alakalı olması gerçekten şaşırtıcı. Sosyal bilimciler, belirli alışkanlıklar ve belirli kişilik tipleri arasında şaşırtıcı korelasyonlar gösteren çalışmalar yaptılar. Gelin bu 5 alışkanlığa birlikte bakalım:

1. Kahve tercihleriniz

 “Appetite” adlı dergide yayınlanan bir araştırma, acı/ekşi yiyecekleri ve içecekleri tercih edenlerin psikopatik eğilimlere daha yatkın olduğunu söylüyor. Yani sade kahve içmeyi tercih ediyorsanız sizin de böyle eğilimleriniz olabilir. Çalışma, kahvelerinde krema ve şekeri tercih edenlerin başkalarına karşı daha makul ve daha düşünceli olduğunu gösterdi.

 Tabii ki sade kahve seven tüm insanlar psikopat değildir, arkadaşlarınızı yargılamadan önce onların belki de sadece sağlıklarını önemsediklerini düşünün!

2. "Selfie" çekme tarzınız 

 Selfie stiliniz, yeni deneyimlere ne kadar açık olduğunuzu ortaya çıkarabilir. Singapur Üniversitesinde yapılan bir çalışma, 123 kişiden selfie fotoğraflarını paylaşmalarını ve bir kişilik anketini doldurmalarını istedi. Araştırmacılar, dudaklarını “ördek” şekline sokanların duygusal olarak dengesiz olma eğiliminde olduklarını tespit etti.

 Çalışma, aynı zamanda kendilerine güveni düşük insanların kamerayı daha aşağıda tuttuğunu gösterdi. Ayrıca yeni deneyimlere en açık olanlar, fotoğraflarında gülmeyi tercih ettiler.

3. Tatil tercihleriniz

 Tatil tercihleriniz de kişiliğiniz hakkında çok şey ortaya koyuyor. Büyük, ucu açık alanları (deniz kenarı gibi) veya orman gibi kapalı alanları seçmeniz içe dönük veya dışa dönük olduğunuzu gösteriyor.

 Science Direct’te yayınlanan bir araştırmaya göre, içe dönüklerin kaçmak için ağaçlara yönelmeleri daha muhtemel. Aynı zamanda, dışa dönükler açık alanı ve bir plajın sağladığı sosyal fırsatları seviyor.

4. Müzik tercihleriniz

 Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, müzik tercihlerinin belirli karakter özellikleriyle ilişkilendirilebileceği iddia edilmektedir. Bazı müzik tarzları ve tercih edenlerin karakteristik özellikleri:

Opera – yüksek özgüven, kibar, yaratıcı

Klasik müzik – yüksek özgüven, sessiz, içe dönük, yaratıcı

Jazz – yüksek özgüven, dışa dönük, sakin, yaratıcı

Blues & Soul – yüksek özgüven, dışa dönük, sakin, yumuşak, yaratıcı

Reggae – benlik saygısı yüksek, çalışkan olmayan, sosyal, sakin, yumuşak, yaratıcı

Country & Western – çalışkan, sosyal

Indie – düşük özgüven, çalışkan olmayan, huzursuz, yaratıcı

Rap – yüksek özgüven, sosyal

Rock & Heavy Metal – düşük öz saygı, çalışkan olmayan, içe dönük, sakin, yumuşak, yaratıcı

5. Gergin anlarınızda yaptıklarınız

 Tırnak yeme, saç çekme veya cildinizle oynama gibi çok sayıda alışkanlığınız varsa, bunlar mükemmeliyetçi olduğunuzu gösterebilir.

 Birçok insan tırnak yemeyi sinirsel bir alışkanlık olarak görür ancak bu davranışın arkasındaki itici güç aslında kaygıdan ziyade mükemmeliyetçilik olabilir. Kanıtlar, tırnaklarını yiyen, derisini koparan veya saçlarını çeken insanların mükemmeliyetçi olduklarını göstermektedir. Bu eylemler, onların can sıkıntısı, rahatsızlık ve memnuniyetsizliklerini hafifletmelerine yardımcı olabilir.

 Son zamanlarda yapılan bir çalışmada araştırmacılar, stresli, sinir bozucu, rahatlatıcı veya sıkıcı bir durumdayken insanları kayda aldı. Sonuçlar, mükemmeliyetçilik ölçütlerinde yüksek puan alanların, özellikle stresli, sinir bozucu ve sıkıcı koşullarda, sinirsel davranış sergileme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösterdi.

 Tabii ki bu bilgilerin hiçbiri kesin değil ve bu bulgular herkes için geçerli olmayabilir. Yaptığımız tuhaf şeylerin başka birçok nedeni olabilir. Ama bunları da göz önünde bulundurmak lazım bence!