Çoğumuz sosyal medyada delice gezdiği yerleri paylaşan insanları görünce hayran hayran bakıp iç çekmeden edemiyoruz. Zira gezmek ha deyince olacak bir şey değil ancak plansızca otostop çekerek, çok az para harcayarak gezen gezginler de var. Aylarca evinden, çevrenden uzak kalmak, kimi zaman aç yatmak zor olsa da geçirilen güzel anları düşününce bütün zorluklara değdiğine eminim. Peki gezmek için illa bunları mı yapmalıyız? Tabii ki hayır. Minik bir hafta sonu kaçamağıyla bile çevremizdeki güzellikleri keşfe çıkabiliriz. Şimdi tavsiye edeceğim hesaplar da o kadar güzel yerler görmüş insanlar ki ben bakmalara doyamıyorum ve sizlerin içinde de delice bir gezme görme aşkı olduğunu bildiğimden uzun zamandır takipte olduğum bu harikalarla dolu hesapları paylaşmak istedim. Kimisi otostopla geziyor, kimisi yaptığı bilekliklerle bütçesini oluşturuyor ama hepsinin en büyük ortak noktası; görülmemiş manzara, adım atılmamış sokak bırakmamak. Peki kim bu gezginler?

1)Yol Günlükleri

  Namıdiğer Emre Durmuş. Gezdiği yerleri saymakla bitiremem. Kimi zaman otostopla, kimi zaman sponsorların yardımıyla lüks uçaklar içinde yaptığı seyahatlerle bizi dünyanın bir ucundan bir ucuna götürüyor. Aynı zamanda gezdiği yerleri paylaştığı ve bilgi verdiği bir youtube kanalı da var. Ben anlatmıyorum siz açın ve ne demek istediğimi görün.

https://www.instagram.com/yolgunlukleri/?hl=tr

https://www.youtube.com/user/emredurmus1515

2)Barkın Özdemir

  Barkın Özdemir, henüz üniversiteye başladığı yıl aldığı bursa hiç dokunmadan biriktirerek dünyaya açılan genç bir gezgin. Birçok insanın erteleyip durduğu gezme hayalini bu yaşlarda gerçekleştirmeyi başarması da bizlere gösterilebilecek en güzel örneklerden olsa gerek. Profiline girince attığı ilk posta ulaşana kadar çıkamayacağınızdan hiç şüphem yok.

https://www.instagram.com/barkinozdemir/?hl=tr

3)Mücahit Muğlu

  Karadenizi gezme hayali olanları hemen buraya alalım, zira gitmeden de gezmek mümkün Mücahit Muğlu sayesinde. Tabii ki sadece oraları gezmiyor, ülkemizdeki nice güzellikleri de sayesinde görüyoruz ve bu bir an önce gidip görme isteği uyandırıyor insanda. Yeşilin, doğanın bol bol bulunduğu bu profil, huzura açılan kapının fotoğraflarını içinde barındırıyor. Gitmeden görmek mümkün dedim ama gördükten sonra gitme isteğinizin iki katına çıkacağına da eminim.

https://www.instagram.com/mucahitmuglu/?hl=tr

4)Pedalperest Gezginler

  Yine ülkemizdeki güzelliklerin farkında olup bizleri de ısrarla gezip görmeye çağıran muhteşem bir hesapla karşınızdayım. İsminden de anlaşılacağı üzere bisikletli gezginlerimiz, çadırlarını da sırtlayıp Türkiye'yi karış karış geziyorlar ve çift olarak gezdiklerini görüp hayran kalmamak elde değil doğrusu.

https://www.instagram.com/pedalperestgezginler/?hl=tr

5)1ibrahimakyuz

  Anadolunun bağrından kopmuşcasına mahalle samimiyetiyle yaptığı paylaşımları, özellikle hikayeleri görünce izlemeden geçmeniz mümkün olmuyor. İbrahim Akyüz de otostopla dünyayı gezen ve gezdiği yerlerin fotoğraflarını bizlerle her daim paylaşan, mükemmel enerjiye sahip gezginlerden biri. Beni en çok şaşırtan yanıysa zamanında modellik yapmış olmasıydı. E karizmasına diyecek söz yok zaten. Bir de bileklik yaparak bütçesini oluşturanlardan. Valla ne diyelim on parmağında on marifet. Kendi tabiriyle "Başka bir hayat mümkün." deyip yollara düşen İbrahim Akyüz'ün aynı zamanda gezdiği yerleri paylaştığı bir de youtube kanalı var onu da takibe almayı unutmayın. 

https://www.instagram.com/1ibrahimakyuz/?hl=tr

https://www.youtube.com/channel/UC1P9NqmLjZMCWMUZ5oOXWow

BONUS: Twowomenontheroad

  Adım atılmadık yer kalmayana kadar gezmeyi hedef edinmiş, hayallerinin peşinden giden aynı zamanda benliklerine ulaşmak için yollara çıkan iki güçlü kadın. Henüz üniversite okuyor olmalarına rağmen onlar da çevrelerinin etkisinde kalmadan, ertelemeden hayalini kurdukları hayatı yaşamak için kolları sıvamışlar. Yolun başında olsalar da gezilmedik yer bırakmayacakları şimdiden belli. Kadın yapamaz, kadın evinde otururculara inat, hayallerini gerçekleştirme cesareti bulamayan bütün kadınların bu hesapta kendi güçlerini bulacağına eminim. Tabii ki hesap sadece kadınlara değil, gelmek isteyen herkese açık.

https://www.instagram.com/twowomenontheroad/?hl=tr

  Hepimizin içinde bir yerlerde keşfetme arzusu olduğuna eminim. Kimimiz bu hissi çevre baskısıyla, kimimiz para kazanabilme bahanesiyle erteleyip duruyoruz ancak bu hayata bir kere geliyoruz ve görmeye değecek o kadar çok güzellik var ki. Emin olun kendimizi unutarak kazandığımız paradan daha çok huzura erdirecek bu arzu bizi. Çok zor değil hayallerimizin peşinden gitmek, bir haftasonu kaçamağıyla yollara düşmek. Biraz deli cesareti ve hayallerini korkmadan özgürce yaşayan bu güzel hesapların bizi de peşinden sürüklemesi ümidiyle...