Herkese merhaba! Bohemian Rhapsody'i izleyenler bilir ki içinde Freddie Mercury'nin hayatından bizlerin de çıkarması gereken çok önemli dersler var. Bu dersler sadece girişimciler için değil, herkes için. Yıllardır bir Queen hayranıyım ve bu biyografiyi izlemek beni Freddie Mercury'nin hayatı hakkında düşündürdü. Freddie Mercury, tüm zamanların en yetenekli müzisyenlerinden biri, birçok nesil için büyük bir rol modelidir, peki kariyer alanımızda ondan başka neler öğrenebiliriz? Yazıya geçmeden önce filmi izlemeyenler için spoiler alarmımı veriyorum ve başlıyorum!

1) Kusurlarını Kucakla

 Biliyorum, biliyorsunuz ve herkes biliyor ki, kimse mükemmel değildir. Ama herkes, en azından özel olabilir. Bazen bizi özel yapan şey kusurlarımızdır. Kusurlarınızı kucakladığınızda, kimse onları size karşı kullanamaz. Freddie asla dişlerini yaptırmadı ve eminim ki parasal sebeplerden dolayı değildi, çünkü bunu karşılayacak parası vardı. Bir şekilde o bu kusuru kucakladı ve dişleri sayesinde bu mertebeye ulaştığını düşündü. Dişleri, kimliğinin belirgin bir parçası olmaya devam etti.

"Fazladan dört ön diş ile doğdum. Ağzımda daha fazla yer olması, daha yüksek tonlara çıkabileceğim anlamına geliyor."

-Freddie Mercury

2) İnsanların sana inanmamasının ve başaramayacağını söylemesinin önemi yok, sen kendine inan

 Filmi izlediyseniz, daha önce “Bohemian Rhapsody” şarkısının bir hit olacağına inanmayan Ray Foster'a filmin sonunda muhtemelen gülmüşsünüzdür. O zamanlar ve hatta şimdi bile büyük bir hataydı bu. Şarkı hala müzik tarihinin en büyük hitlerinden biri ve şimdi de Freddie Mercury'nin başarılı biyografisinin isim babası. Ve dedikleri gibi, Foster her zaman Queen'i kaybeden adam olarak hatırlanacaktır. Bohemian Rhapsody ile grup delicesine bir hal aldı ve o zamanki müzik endüstrisinin normları ile karşılaştırıldıklarında oldukça yıkıcıydılar. Şarkı sözlerinden seslere ve hatta şarkının uzunluğuna kadar kurallara hiçbir şekilde uymadılar. EMI plak şirketinin yöneticisi Ray Foster şarkıyı onaylamadığında yine de şarkının peşinden gittiler çünkü özel bir şeye sahip olduklarına inanıyorlardı. Müzik tarihinde yeni bir sayfa açtılar.

 Önce bir birey olarak ve daha sonra bir girişimci, bir kariyer sahibi olarak size ve yaptığınız işe inanmayacak birçok insanla tanışacaksınız. Bunlar ebeveynleriniz, öğretmeniniz, arkadaşlarınız, meslektaşlarınız, patronunuz, yatırımcınız olabilir. Başarılı mı yoksa başarısız mı olacaksınız? Denemediğiniz sürece cevabı bilmenin yolu yok. Büyük mucitler ya da iş adamları başarılı olmadan önce çok fazla hata yaptı. Eğer başarılı olursanız bu iyi, hatta mükemmeldir. Eğer başarısız olursanız, o zaman hatanızdan ders çıkarıp bir dahaki sefere aynı hatadan kaçınırsınız. Ve unutmayın, bazen size, yeteneklerinize, başarabileceklerinize inanan sadece bir kişinin olması yeterlidir.

"Olmak istediğin her şey olabilirsin, sadece kendini olabileceğini düşündüğün bir şeye dönüştür."

-Freddie Mercury

3. Ne olursa olsun bir ekibe ihtiyacın var

 Ego, sizi yok edebilir. Bu ego, kendi başınıza her şeyi yapabileceğinizi, bir takıma ihtiyacınız olmadığını ve yenilmez olduğunuzu düşünmenize neden olabilir. Bilin bakalım ne var? Yanılıyorsunuz! Bir ekibe ihtiyacınız var. Bir girişimciyseniz ve bir start up başlatıyorsanız, bir ekibe ihtiyacınız olacak. En azından bir kişi veya daha fazlası olabilir. Ama her şeyi kendiniz yapamazsınız. Siz insansınız, bir şeye girişmek için yapacak bir sürü işiniz var. Belli başlı konulara odaklanmanız gerekiyor yoksa başarısız olursunuz ve bu, sonrasında ders çıkarabileceğiniz iyi türde bir başarısızlık değil, aksine sizi bitirebilecek türden bir başarısızlık da olabilir. Ekip, görevlerin doğru bir şekilde dağıtılması ve yapılması; örneğin ekip üyelerinden biri hastalanırsa, diğer bir üyenin yerini alabileceği anlamına gelir. Efsanevi Freddie Mercury bile ekip arkadaşlarına, ailesine ihtiyaç duydu!

4. Asla zayıf yönlerini belli etme

 Sonuna kadar, Freddie Mercury hastalığını bir sır olarak sakladı. En iyi yaptığı şeyi sonuna kadar yapmaya devam etti. Hasta olduğunu ve sonunun yaklaştığını biliyordu ama Live Aid'de ölümünden sonra nesiller boyunca hatırlanacak olan performansını bir tanrı gibi gerçekleştirdi. Zayıflığınız, rakiplerinizin ve/veya düşmanlarınızın size karşı kullanacağı ve sizi bitireceği bir silah olabilir. Ayrıca bu zayıflık çevrenizdekileri, hedef kitlenizi, işinizi ve hatta işinizle ilgilenen insanları sizden uzaklaştırır; ilgilerini ve düşüncelerini başka bir şeye yönlendirir.

"Sahnede o kadar güçlüyüm ki bir canavar yaratmış gibi görünüyorum. Performansım sırasında dışa dönük biriyim fakat içerden bakıldığında tamamen farklı bir adamım."

-Freddie Mercury

 Ve ne olursa olsun, şovun devam etmesi gerektiğini daima hatırlayın! (The Show Must Go On)