Girişimcilik gibi uzun bir yolculukta yol arkadaşınız olabilecek ve okuyarak birçok kazanım sağlayabileceğinizi düşündüğümüz 5 kitabı sizler için derledik. Kitapları okurken fosforlu işaret kalemi ile birlikte yapışkan kağıtlar kullanmanızı şiddetle öneriyoruz!

 

1) Girişimcinin El Kitabı - Adım Adım Bir Şirket Kurmak (Steve Blank - Bob Dorf)

 

   4 farklı kısımdan oluşan Girişimcinin El Kitabı, girişimcilik hakkında bulunan en detaylı kitaplardan biri. Kitapta başarılı bir girişimin nasıl kurulabileceği adım adım ele alınıyor. Kitabın başında bulunan "Başlarken" kısmını okuyarak kitaba başlamınızı öneririm. Kitabın tek anda okunması önerilmemekle birlikte onu bir yol arkadaşı görerek bir ders kitabı gibi görmeniz gerekiyor.

 

2) İş Modeli Üretimi

 

 İş Modeli Üretimi, Dünya’da bulunan büyük şirketlerin kullandığı inovasyon tekniklerini öğretiyor. Kitabı okumakla birlikte iş modeli tasarımı, hayata geçirilmesi ya da eski bir modelin nasıl yenileştirebileceğinizi öğreneceksiniz. Kitabın daha ilk sayfasında bulunan 2 soruluk anketle birlikte başladığınız kitapta iş modeli konusunda birçok şey öğreneceksiniz. Ayrıca kitap hakkında bir videoya buradan erişebilirsiniz.

 

3) Disciplined Entrepreneurship (Bill Aulet)

   

Kitapta bir girişim için 24 adımlık mantıki bir süreç oluşturulmuş. Çalışmalar için 24 adımdan oluşan bu kitap ile birlikte ürünlerin piyasaya sürülmesi konusunda birçok fayda sağlayabilirsiniz. Kitabın içerik düzeni ve görseller ile açıklayıcı anlatımı ile birlikte girişimci olarak karmaşık süreçte kendinize bir rehber edinebilirsiniz.

 

4) Mutluluk Dağıtmak (Tony Hsieh)

 

 

 

   Mutluluk Dağıtmak, yaşamının büyük bir bölümünü girişimci olarak geçiren yazarın kaleminden çok samimi ve açık bir uslüpla yaşamını anlattığı kitapta birçok tecrübe ve ilham verici tecrübeler ve kısımlar içeren kitapta  ayrıca Şirket Yönetimi, e-ticaret, internet dünyası gibi yazarın tecrübe edindiği birçok konuda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca motivasyon konusunda da ateşleyici bir güce sahip bir kitap.

 

5) Girişimcilik Öyküleri (ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu)

   

Girişimcilik adaylarını motive edici hikayeleri ile birlikte Ali Sabancı, Nevzat Aydın gibi Türkiye’nin önde gelen girişimcileri ile soru-cevap tarzında ilerleyen Girişimcilik Öyküleri kitabı herkes için bir rehber olabilecek bir kitap.