Merhaba, sevgili HÜHB okuru. Bu yazımda sana Mehmet Zorlu Vakfının düzenlediği Gençlik Zirvesi’nde bana ilham veren üç girişimden söz edeceğim. Umarım yazımı okuduğunda sen de o ilhamı almış olursun. Bence yazımı okuduktan sonra bu girişimler hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için araştırma yapmalısın. Keyifli okumalar!

TOYİ

 Toyi girişimcilik projesini hayata geçiren kişi Elif Atmaca’dır. Ortaöğrenim yıllarında endüstriyel tasarıma ilgi duymaya başlamış ve tasarımcı olmaya karar vermiş. Bu kararlılıkla devam edip Gazi Üniversitesinde  Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü kazanmıştır. Üniversitedeyken gönüllüsü olduğu Tegv’de çocuklarla çalışmıştır. Buradan edindiği deneyimlerle çocukların hayal gücü ve yaratıcılığı onu etkilemiş ve bu sayede mezuniyet projesinde bu alanda çalışmaya karar vermiştir. TOYİ ismini verdiği bu projesinde oyuncak kitleri tasarlamıştır. Bu oyuncak kitlerini tasarlamasının sebebi oyunun çocuklar üstündeki etkisine inanmasıdır. Bu etkinin çocukların hayal güçlerini, yaratıcılıklarını ve problem çözme becerilerini geliştirdiğine; kendilerini ifade etme gibi temel yetileri kazanmalarını sağlayacağına inanarak bu oyun kitlerini tasarlamıştır.

SPOONSOR.COM

 Kabataş Erkek Lisesinde halen eğitimine devam eden Dilara Bostancıoğlu bu siteyi kurmuştur. Okulunda düzenlediği etkinliklerde karşılaştığı sponsor bulma problemine çözüm olarak bu platformu kurmuştur. Başta lise ve üniversitelere bu platform olmadan sponsor bulmaya başlamıştır. Daha sonrasında bunu bir web sitesi haline getirerek sponsor bulma işini dijital ortam üzerinden devam ettirmiştir.

HAYAL GÜCÜ MERKEZİ

 Bilirsiniz, her çocuk soru sormayı çok sever. Emre Keskin de çocukların bu meraklı sorularına cevaplar geliştirmek için Hayalgücü Merkezi'ni kurmuştur. Ayrıca çocukların bu sorularına cevap geliştirirken çocukların becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirmeyi amaçlamıştır. Hayalgücü Merkezi’nde çocukların beraber sorup soruşturmayı, tartışmayı ve üretmeyi öğrenmeleri hedeflenmektedir. Ayrıca çocuklara dünyadaki sorunların farkında olma ve üzerinde tartışma amaçlanmıştır. Hatta Emre Keskin zirvede konuşurken sabah bir çocuğun WhatsApp grubuna Türkiye’deki tarım sorunuyla ilgili bir mesaj attığını söyledi ve bu benim çok hoşuma gitti. Bu yüzden bunu burada paylaşmak istedim. Yani bir çocuğun bu tür konuların farkında olması çok güzel bir şey.