Bu yazımızda girişimci olmak için kendimize sormamız gereken dört sorudan bahsettik. Girişimci olmak planlama ve disiplin gerektirir. Bu yüzden bir fikri uygulamaya dökmeden önce kendimize sormamız gereken sorular var. Bu soruları cevapladığında doğru yolda olup olmadığına karar vereceğine eminiz. Hazırsan başlayalım!

 

1) Ben Kimim?

   Soru çok basit duruyor öyle değil mi? Birçok insan bu soruyu geçiştiriyor çünkü kim olduğunu bildiğini sanıyor. Aslında bu soru sanıldığı kadar kolay değil. Üzerine uzun uzun düşünülmesi gereken bir soru. Sahi kimsin sen? Toplumun sana yerleştirdiği sıfatların dışında kimsin sen? Birilerinin kardeşi, birilerinin evladı, diğerinin en yakını, bir başkasının sevgilisisin. Elbette bunlar bizim sosyal hayat içerisindeki rollerimiz ve üstlendiğimiz sıfatlar. Ama şimdilik bunları bir kenara bırak. Kendi içine dönüp cevap ver. Başkalarından bağımsız olarak kimsin sen? Bu soruya cevap vermek için kendine zaman tanı ve en önemli kısmı kendine karşı dürüst ol. Güçlü ve zayıf yönlerini iyi muhakeme etmen gerekir. Yapabildiklerini küçümsemen ya da zayıf yönlerini yüceltmen sana bir şey kazandırmaz. Güçlü yönlerini hatırlaman girişimci ruhunu besler, sana yeni kapılar açar. Zayıf yönlerini bilmen ise nerelerde hata yapabileceğini önceden kestirmeni sağlar.

 

2) Ne Yapabilirim?

   Kendimizin gerçekten kim olduğuna karar verdikten sonra yeteneklerimizin ve ilgi alanlarımızın neler olduğunu keşfetmeliyiz. O an popüler olan konu ne ise onun üzerinden bir şeyler yapmaya çalışmak seni başarısızlığa sürükleyebilir. Onun yerine kendini mutlu hissettiğin, etrafındakilerin takdir ettiği konulara yönelmelisin. Eğer ilgi alanına girmeyen bir konuya girişirsen motivasyonun ve isteğin günden güne azalabilir. Çünkü merak etmiyorsun. Daha fazlasını merak edebilmen için bir konuya ilgi duyman gerekir.Girişimin konusu ne olursa olsun bir şeyleri yapabilmek için belli kişilik özelliklerini içimizde barındırıyor olmamız gerekir. İşte birkaç örnek :

  • Sabırlı ve kararlı olmak
  • Hatalarını fark edip onlardan ders çıkarabilecek kadar özverili olmak
  • Kendine güvenmek
  • Yeni fikirlere açık olmak
  • Gelişen teknolojiye uyum sağlayabiliyor olmak

Bir girişime başlamadan önce, ne yaparsan yap bu özellikler ile harmanlaman gerektiğini unutma. Daha fazlası var diyorsan bu iyi haber!

3) Ne Yapmam Gerekir?

   Kendimizin kim olduğu ile ilgili aşağı yukarı bir fikrimiz oluştuysa, kişiliğimiz doğrultusunda neler yapabileceğimizin kararını verdiysek şimdi sıra geldi  ''Ne yapmam gerekir?''  kısmına. Belirlediğimiz girişim bizden bir şeyler istiyor olacaktır elbet. Biz farklı farklı birçok yetkinliği içimizde barındırıyor olabiliriz. Fakat aynı zamanda bu yetkinlikler girişimin istediği yetkinlikler ile örtüşmeli. Örneğin bir sorun karşısında soğukkanlı olup çözüm üretebiliyorsundur ama girişiminin fikirden uygulamaya dönüşmesi halinde gerekli olan yazılım konusuna hiç ilgin yok ve öğrenmek de istemiyorsun. Soğukkanlı olup sorunlara akıllıca çözümler getirebilmek harika bir özellik. Ama girişimin senden istediği bir şeyler var. Onları karşılamazsan yarı yolda tıkanabilirsin. O yüzden bu konuya kulak ver. 3. Madde, 2. Maddenin sağlamasıdır. Eğer yapabileceklerin ile yapman gerekenler örtüşüyorsa doğru yoldasın demektir. Doğru yolda ilerlediğinin kontrolünü sık sık yaparsan, yaptığın hatalardan daha erken dönebilirsin.

4) Nasıl Geliştirebilirim?

   Girişimin var üstelik fikriden uygulama kısmına geçmiş durumdasın. Ama yetmez. Bu girişimini duyurmak lazım. Duyurduğunda da seni destekleyecek insanları bu işi yapabileceğine inandırman gerekir. Yeniliklere açık olmalı, her zaman kendini ve girişimini ortam koşullarına adapte etmelisin.Girişim, değişen teknoloji ile harmanlandığında gerçekten bir girişim olur. En önemlisi ise yerinde saymamalısın. Her zaman ''Nasıl geliştirebilirim?'' sorusunun peşinde olmalısın. Yerinde sayarsan girişim bir fikirden öteye gidemez. Oysa fikirler girişime dönüşmek için vardır, girişimler ise geliştirildiğinde anlam kazanır. Başardıklarına bakıp övünmek ya da hatalarına bakıp üzülmek sana zaman kaybettirir. Sürekli arkana bakarak yürürsen ayağın takılır düşersin. Bunu yerine her zaman ileri odaklan. Daha fazla ne yapabilirsin bunu düşün. Sınırları zorla. Büyük düşünebilmek, bir girişimin en önemli unsurudur. Düşünüp kafanda oluşan fikirlerdir o girişimi harekete geçiren. Yani düşüncenin sınırlarını ne kadar genişletirsen, gelişimin de o kadar büyük olur.

 

En büyük risk, hiçbir risk almamak. Bu kadar hızlı değişen bir dünyada, başarısız olmanızı garantileyecek tek bir strateji varsa, o da hiçbir risk almamaktır.

Mark Zuckerberg