Merhaba sevgili HÜHB okurları! Bu yazıda sizlere 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nün nasıl ortaya çıktığından, belli başlı gönüllülük projelerinden ve sivil toplum kuruluşlarından bahsedeceğim. Gönüllülük denince aklınıza ne geliyor? Benim aklıma iyilik geliyor. Gönüllü olmak demek, hiçbir çıkar gözetmeden, hatta kendinizden bir şeyler katarak bir amaç için çaba göstermek demektir. Bunun için sadece herhangi bir gönüllülük projesinde yer almış olmanız gerekmez. Sokakta gördüğümüz bir hayvanı beslemek de bence bir gönüllülüktür. Hiçbir çıkar gözetmiyoruz sonuçta. İşte bu konuda farkındalık yaratılması için ortaya çıkarılan gönüllüler gününün hikayesini gelin birlikte öğrenelim. Herkese iyi okumalar!

Dünya Gönüllüler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

1985 yılında Birleşmiş Milletler, gönüllülük kampanyalarını dünya çapında daha fazla duyurmak, gönüllülük programlarına katılımı arttırmak ve gönüllülük konusunda farkındalık yaratmak için her yıl 5 Aralık'ta Dünya Gönüllüler Günü’nün kutlanmasına karar vermiştir. Dünya Gönüllüler Günü, Türkiye de dahil 123 ülkede kutlanmaktadır. Bu sayede her yıl 5 Aralık'ta gönüllülük anlatılmakta, tanıtılmakta, teşvik edilmekte ve yaygınlaştırılmakta. İnsanların gönüllülük tecrübelerini anlattığı, diğerlerini desteklediği, çevresine karşı bir sorumluluk almanın önemini öğrendiği bu gönüllüler gününde, çeşitli sivil toplum kuruluşları etkinlikler ve programlar düzenlemekte, kutlamalar yapmaktadır.

Gençler için Gönüllülüğe Dayalı Sivil Toplum Kuruluşları

Hepimizin bildiği pek çok sivil toplum kuruluşuna kıyasla, daha çok öğrencilere yönelik olan sivil toplum kuruluşlarından bahsetmek istiyorum. Özellikle yurt dışı gönüllülük programları bulunan kuruluşlar çok revaçta. Aşağıda bazı kuruluşları en açıklayıcı şekilde anlattım, kendinize en uygununu seçebilir, üzerlerine tıklayarak sitelerine erişebilirsiniz.

  • Toplum Gönüllüleri: Üniversiteli gençler örgütlenip belirledikleri problemlere göre sosyal sorumluluk projeleri geliştirmektedirler.
  • AIESEC: Dünya barışı ilkesi ile farklı ülkelerden gençler bir araya gelerek belli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmektedirler.
  • Genç Gönüllüler: Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı, gönüllü arayan projeler ile gönüllü olmak isteyen gençlerin bir araya gelebileceği bir kuruluştur.
  • Gönüllü Hareketi: Gençlerde gönüllülüğü bir yaşam tarzı haline getirmeyi amaçlayan, pek çok eğitim ve proje ile gençleri bu konuda destekleyen bir kuruluştur.
  • Avrupa Gönüllü Hizmeti: Gönüllü Hareketi tarafından kurulmuş, gençleri Avrupa Gönüllülük projeleri hakkında bilgilendiren, duyurular yapan ve bu projelere başvuru alan bir gençlik bilgilendirme sitesidir.
  • Gençlik Servisleri Merkezi: Gençlerin toplumsal yaşama katılımını, kişisel, sosyal, kültürel gelişimlerini sağlamak amacı ile çeşitli ülkelerde sosyal sorumluluk projeleri düzenleyen bir kuruluştur.
  • Genç TEMA: TEMA’nın yanı sıra Genç TEMA adı altında, üniversiteli gençlerin, üniversitelerindeki Genç TEMA kulübü/topluluğu ile örgütlenip çevre sorunlarına yönelik gönüllü çalışmalar gerçekleştirebildiği bir kuruluştur.

Öğrencilere yönelik daha fazla gönüllülük projesi bulabilirsiniz. Burada en çok bilinen sivil toplum kuruluşlarından ve projelerden bahsetmeye çalıştım. Fakat bilinmeyen güzel projeler de mevcut. Onlardan birine katılarak da farkındalık yaratabilirsiniz. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur. Mutlu kalın, iyi kalın, gönüllü kalın...