Merhaba arkadaşlar, bugün de yeni bir deneyimimle karşınızdayım. GDG (Google Developer Group) Eskişehir Flutter Study Jam etkinliğine Flutter eğitimi almak için katıldım. GDG birçok şehirde bulunan bir kuruluş, eğer sizin de şehrinizde var ise aktif olarak katılmanızı, yeni şeyler öğrenmenizi ve yeni arkadaşlıklar edinip onlarla yazılım alanında yapacağınız ya da yapmak istediğiniz projeleriniz için tavsiyeler, yardımlar almanızı öneririm. Etkinlikte kendi adıma gerçekten güzel arkadaşlıklar edindim ve etkinlik sonunda Flutter’a dair kafamda bir şeyler canlandı. Öğrendiğim yeni bilgilerle kendi uygulamamı yapabileceğim doğrultusunda yeni heyecanlara kapıldım.

Peki, Flutter nedir?

  Google tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir mobil uygulama geliştirme kitidir. Aslına bakarsanız Facebook tarafından geliştirilen React-Native’e Google tarafından hazırlanan rakiptir. React-Native tahtını Flutter'a bırakacak gibi. Flutter tamamen ücretsiz ve açık kaynak koduna sahiptir, var olan kodlarla çalışır ve Dünya’nın her yerindeki geliştiriciler, organizasyonlar tarafından kullanılmaktadır.

  Flutter’ın en güzel ve en ilgi çekici özelliklerinden bir tanesi de android için de ios için de kullanılabilir özelliğe sahip olmasıdır. Flutter sayesinde hem android hem de ios için uygulamalar geliştirebiliriz.

  Doğal bir görünümü ve hissi vardır. Pürüzsüz animasyonlara sahiptir. Arayüzlerde doğal görünen widget’lar kullanılıyor. Widget’lar uygulamanın arayüzünü ve görünümünü etkileyen, kontrol eden elementlerdir. Widget’lar mobil uygulamaların en önemli parçasıdır. Her şey bir widget’dır! Uygulamanın içindedir. Hızlı, kişiselleştirilebilir ve genişletilebilirdir.

  Flutter, mobil projeleri kısa bir sürede geliştirip her 2 platformda da çalışmasını isteyen geliştiriciler için hazine değerinde.Flutter’ın Hot Reload özelliği sayesinde uygulama yaparken hızlı bir şekilde kod üzerinde deney yapabilir, kullanıcı arayüzleri oluşturabilir, özellikler ekleyebilir ve hatalarınızı düzeltebilirsiniz.Yaptığınız değişiklikleri de saniyeler içerisinde emülatörünüz üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

  Dart dili kullanılmaktadır. Dart dili, ilk kez Google tarafından 2011 yılında tanıtılan çok maksatlı ve nesne yönelimli bir programlama dilidir. Dart dili, JavaScript’in yerini alması düşünülerek geliştirilmiştir. İlk başlarda karmaşık gelse de zamanla zevkli bir dil olduğunu göreceksiniz, gözünüz korkmasın.

  Flutter’ın yerleşik Material Design ve Cupertino widget’ları, zengin API imkanları, doğal ve pürüzsüz gezinimi ve platform farkındalığı ile kullanıcılarınızı memnun edebilirsiniz. Flutter’a bakmanızı tavsiye ederim, iki platformda da uygulamalar geliştirmeniz dileğiyle…