“Üniversite sınavına şu kadar zaman kaldı ben artık yapamıyorum, okul sınavları, ev, özel dersler her şey üst üste geliyor. O kadar yapacağım iş var ve ben kendime dahi zaman ayıramıyorum. Hiçbir şeyin üstesinden gelemiyorum güçsüz biriyim ben.” diyorsun değil mi kendi kendine? Hepimizin bir aralar kendimize söylediği sözler bunlar. Böyle dönemlerimiz hep oldu ve olmaya da devam edecek. Karamsarlığa, umutsuzluğa da kapılacağız elbette. 

 Sadece yanlış yaptığımız bir şey var. Sıkıştığımızda, bir şeyler üst üste geldiğinde, çözüm aramak yerine kolaya kaçıp vazgeçiyoruz. Tabii sözüm sadece sana değil, birçok insan yapıyor bunu, bir tek sen değil. Güçsüzüm yapamıyorum diyerek işin içinden çıkmak kolay. Oysa ki, yapamıyorum dediğimizde kendimize sınır çiziyoruz. Kendi sınırlarımızı biz çiziyoruz ve çoğu zaman bir şeyler denemekten bile çekiniyoruz, denesek bile kendimize inanmadığımız için potansiyelimizi gösteremiyoruz. Aslında ne kadar güçlü olduğumuzun, istediğimiz zaman yapabileceğimiz şeylerin farkına varsak, her şey daha kolay olacak. Biz ise bunu görmemek için didiniyoruz. Sandığımızdan daha güçlüyüz.

 Sandığından daha güçlüsün sen. Sadece kendi gücünü görmen gerek. Bunun için kim olduğunu hatırlaman gerek. Ne istediğini, ne uğruna savaşlar verdiğini hatırlatman gerek kendine. Bunları unutma, unutmana ve unutturmalarına da izin verme. Kendi yolundan vazgeçme, vazgeçmene ve vazgeçirmelerine de izin verme. Gelecekte yapmak için kurduğun hayaller uğruna, kim bu kadar sıkıntının, yorucu bir hayatın, karmaşanın içerisine adım atar ki sence?

Ben söyleyeyim: ancak güçlü bir insan bu kadar yükün altına girer. O da şu an bu yazıyı okuyor. Evet. Sensin! Hayallerin uğruna bu kadar yükün altına giriyorken güçsüzlüğünü düşünmek niye? Bir şeylerin üst üste gelmesi ve senin bunlara zaman ayıramaman sadece plansızlığın ve zamanı doğru ayarlayamamanla ilgili. Zaman yönetimi ve doğru bir planla üstesinden geleceksin. Emin ol. Kendine inan! Gücünü keşfet!