Guinness Rekorlar Kitabı'nı duymayan yoktur. Dünya üzerinde onaylanmış binlerce rekor var, hem de yüzlerce farklı milletten. Peki Türkler neler yapmış? Sabiha Gökçen, Sultan Kösen ve çok daha fazlasına gelin bir göz gezdirelim. İşte Türkiye rekorlarından sadece birkaçı!

1) Nurcan Taylan

 2010 yılında Antalya'da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda 48 kilo kategorisinde yarışan Nurcan Taylan, silkmede 121 kilo kaldırarak bir dünya rekoruna imza attı. Aynı zamanda Türkiye'ye olimpiyat şampiyonluğunu kazandıran ilk Türk sporcumuzdur. Nurcan Taylan, kendi kategorisinde 6 Avrupa ve 2 dünya rekoru kırmıştır. Dünya rekorlarının ilkini 2004 yılında ikincisini ise 2010 yılında kırmıştır.

2) Dünya'nın En Çok Ekmek Tüketen Ülkesi Türkiye

 2000 yılında Dünya'da en çok ekmek tüketen ülke unvanını kazanan Türkiye'de yıllık kişi başı 199,6 kilogram ekmek tüketiliyor. Toprak Mahsülleri Ofisinin verilerine göre yılda 1.4 milyar lira değerinde ekmek çöpe gidiyor. Üzgünüz ki hem ekonomik açıdan hem de israf açısından oldukça zarar verici bir dünya rekoru...

3) Dünya'nın En Uzun Mangalı

 Tam 6 bin 166 metre uzunluğunda bir mangal! Türkler olarak mangalı çok seviyoruz, o kadar çok seviyoruz ki bu rekoru Filipinlilere bırakmaya gönlümüz razı gelmedi ve Türkiye, 2009 yılında 15 bin kişinin katılımıyla 6 bin 166 metre uzunluğunda yapılan mangalla Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Düzenlenen etkinlikte tam 3 ton et pişirildi. Bu dünya rekorunun adresi mi? Tabii ki Gaziantep! Bir önceki rekor ise 3 bin 803 metre ile Filipinlilere aitti.

4) Sultan Kösen

 Dünyanın en uzun boylu adamı! Hem de bir Türk. Boy ortalamasının kadınlarda 163 cm, erkeklerde 176 cm olduğu düşünülünce çok da uzun boylu bir ülke olduğumuz söylenemese de dünyanın en uzun boylu adamı olan Sultan Kösen, bu Türkiye rekorunun altına imzasını attı. Sultan tamı tamına 2 metre 51 cm, neredeyse 3 metre!

5) Erden Eruç

 Tarihte üç okyanusu kürekle geçen ilk ve tek kişi! Üç okyanusu kas gücüyle geçti ve bu dünya rekoruna sahip olabilmek için 312 günü tek başına okyanusta geçti! Bunun yanı sıra kendi kas gücüyle dünyayı dolaşan ilk kişi rekoru da onaylandı! Erden Eruç ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak verdiği bir röportajına ulaşabilirsiniz.

6) Bir Spor Stadyumunda Tezahürat ile Ulaşılan En Yüksek Ses

 Rekorun sahibi Galatasaray! Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe-Galatasaray arasında yapılan derbide Galatasaray taraftarları 131.76 desibel ile dünya rekoru kırdı. Ölçüm, Guinness Dünya Rekorlarından gelen bir hakem eşliğinde yapıldı. 2007 yılında 132 desibel ile asıl rekorun kendilerinde olduğunu söyleyen Beşiktaşlılar da var. Fakat maçta Guinness hakem heyetinin bulunmaması nedeniyle rekor resmiyete taşınamadı. Tuttuğumuz takım ne olursa olsun bu başarı çok gurur verici. Takdir ise Guinness'in.

7) En Büyük Mikrop Fosili

 Bu mikrop fosili tam 150 mm uzunluğunda! Türkiye'de bulunan bu mikropla kırdığımız dünya rekoruna sevinsek de konu hastalık yapıcı etkenler olunca içimiz biraz buruk kalıyor sanırım...

8) Dünya'nın İlk Kadın Savaş Pilotu

Tabii ki doğru bildin! Senin de yakinen tanıdığın Sabiha Gökçen. Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı, ilk kadın savaş pilotu, dünya rekorunun sahibi. Pilot olarak savaşmış bir kadın. Kısacası Türkiye rekorları içinde önemli bir yere sahip gururlarımızdan!