Günlük hayatımızdaki düzen, yaşamımızın akışını yani bir anlamda geleceğimizi etkiliyor. Günlük rutinimiz geleceğimize yön veriyor. Peki biz bir günümüzü nasıl değerlendiriyoruz? Gün içinde birçok davranışımızı farkında olarak değil, alışkanlık haline getirdiğimiz için yapıyoruz ve günlerimiz de birbirine benzer şekilde geçiyor. Böyle oldukça da hayatımızdan zevk almamaya başlıyoruz. Her gün aynı şeyleri tekrarlamak sıkıcı olmaya başlıyor, yaşadığımızı hissettiğimiz anlar gittikçe azalıyor ya da hislerimiz yön değiştiriyor; öfke, kırgınlık, sıkıntı, kaygı etrafında seyrettikçe yaptığımız her şeyden soğumaya başlıyoruz. Mutlu olmak için izleyebileceğimiz ufak adımlar aslında belli!

 Bu rahatsız edici hislerden kurtulmak mümkün. Elbette öfkelendiğimiz, kırıldığımız, endişeli olduğumuz zamanlar olacak ancak bunları en aza indirgemek ve bu olumsuzluklardan en az hasarla kurtulmak bizim elimizde. Günlük rutinimizde yapacağımız küçük değişiklikler ile yaşam kalitemizi arttırabiliriz.

Şükredin.

 Sahip olduğumuz binlerce şey var. Ancak bizim gözümüz hep elde edemediklerimizde. Mutsuz olmamızın en büyük sebeplerinden biri bu belki de. Yeni bir sabaha uyandığımız için bile şükretmemiz gerekirken, biz neden uyandık diye isyan ediyoruz. Belki de güne farklı bir bakış açısıyla başlasak daha üretken, daha mutlu ve daha verimli olabiliriz. Yapılan araştırmalara göre, şükretmek gelecek kaygısını azaltıyor, uykularımızı düzenliyor ve yaratıcılığımızı arttırıyor. Şükretmeye bir liste yaparak başlayabiliriz. Yazdıkça şükredecek şeylerimizin ne kadar çok olduğunu göreceğiz.

Affedin.

 Öfke ve kin insanı içten içe bitiren hislerdir. Affetmediğimiz kişiler; kalbimizde nefret ve kin duygularını canlı tutar, kalbimizi sarmaşık gibi sarar ve bizi hasta eder. Yine bilimsel araştırmalara göre affetmek, beynimizdeki alfa dalgalarını arttırarak iç huzurumuzu sağlamamıza yardımcı olur. Bu yüzden içimizde affetmediğimiz insanların öfkesini tutmayalım, bırakalım gitsinler!

Mutlu edin.

 İnsan olarak mutlu etmeye ve mutlu edilmeye ihtiyaç duyarız ama genelde hep kendi mutluluğumuza odaklanır, sevdiklerimizin mutluluğunu sanki biraz göz ardı ederiz. Aslında birini mutlu etmenin çok kolay olduğunu unutmayıp karşımızdakinin yüzündeki tebessümün sebebi olmanın daha fazla huzur vereceğini hatırladığımızda her şey çözülecek.

Yardım edin.

 Günlük sorunlarımız ve kaygımızın içinde çevremizdekilere, akrabalarımıza, sevdiklerimize hatta hiç tanımadığımız insanlara yardım etmeyi unutuyoruz. Dayanışma ve yardımlaşma, bizi egolarımızdan uzaklaştırır, huzura, sağlığa ve mutluluğa kapı açar.

 Bu adımları takip ettiğinde göreceksin, rutinine yerleştirdiğin bu detaylar asıl keyfini yerine getiren anlar olacak. Mutlu günler!