Üniversitede gezmek lazım diyenleri buraya alalım. Sizin için birkaç günlük eğlenceli gezi planı yaptık. Sene içinde hepimiz bunalıyoruz ve kendimize nefes alacak zamanlar yaratmaya çalışıyoruz. Dersin, sınavların arasına 2-3 günlük bir gezi koysak fena olmaz. Bunu hak ettik!

ESKİŞEHİR

   Eskişehir’i hepimiz öğrenci şehri olarak az çok biliyoruz. Ankara ve İstanbul’da okuyanlar için günübirlik bile gelinebilecek bu ilde birkaç gün kalıp kafanızı dinleyip bol bol eğlenebilirsiniz de. Eskişehir adından da anlayacağınız üzere Dünya’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Frigya döneminde ticaretle birlikte oldukça gelişmiştir. Eskişehir karasal iklim kuşağında olduğu için yazlar çok sıcak ve kışlarda çok soğuk. Bizim önerimiz bahar aylarında giderseniz daha zevk alacağınız yönünde. “Ne yerim?” diyenlere önerilerimiz; çibörek, met helvası, balaban köfte, yufkalı büryan, kıygaşa, kavurma börek, göçeli tarhana ve haşhaşlı gözleme.

Gezilecek Yerler;

Odunpazarı: Burayı görmeden gidiyorsanız Eskişehir’i tam anlamıyla gezememişsinizdir demek. Osmanlı döneminden kalma tarihi evlerle çevrili sokakları ve Kurşunlu Külliyesi’ni kesinlikle görmeniz gerek.

Porsuk Çayı: Dünyada Venedik bir, Porsuk Çayı iki. Şehrin içinden geçen çay sizi çok heyecanlandıracak. Köprüleriyle, çimenlik alanlarıyla ve çevresindeki kafe restoranlarla çok keyifli bir yer haline gelmiş. İsterseniz gondol ve botlarla gezinti bile yapabilirsiniz.

Eskişehir Sazova Parkı: Eskişehir gezilerinin kapak resmi o şatoyu görmeyeniniz yoktur. İşte o masal şatosu burada yer alıyor. Büyük bir alana kurulu parkta doğa yürüyüşü ve bisiklet turu yapabilir; masal şatosu, uzay evi, deney merkezi, hayvanat bahçesi ve su altı gibi eğlence noktalarını gezebilirsiniz.

Bunların haricinde Midas Anıtı, Yazılıkaya Vadisi, Kentpark ve Seyit Battal Gazi Türbesi’ni de gezebilirsiniz.

KAPADOKYA

Kapadokya, Nevşehir ili sınırları içinde yer almaktadır. Dünya’nın dört bir yanından gelen turistleri, doğal güzellikleri ve rengarenk balonlarıyla kesinlikle görülmesi gereken bir bölgedir.

Gezmeniz gereken bölgeler;

  •  Uçhisar
  • Göreme
  • Çavuşin
  • Avanos
  • Ürgüp

İster atlar ile vadi turları, ister balon ile bu güzellikleri gezebilir ve görebilirsiniz.

Hediyelik olarak şarap alabilir ya da dünyada nadir bulunan Zultanit diğer adı ile sultan taşından yapılan eserler satın alabilirsiniz.

“Ne yerim?” diyenlere önerimiz kesinlikle Testi kebabı olacak. Toprak çanaklar içinde yapılan bu yemek sizi pişman etmeyecektir. Bunun dışında saç tava, tandır ve güveç deneyebilirsiniz.