Eee kış geldi. Kış ne demek, Doğu Ekspresi’nin en güzel olduğu mevsim demek! Bir öğrencinin, başka bir öğrenci arkadaşıyla yaşayabileceği en güzel maceralardan birisi bence Doğu Ekspresi. Hem fiyat olarak cebinize göre, hem de kafanızı dağıtıp hayattan biraz da olsa uzaklaşmak için çok etkili bir yöntem. Baştan sona 24 saat süren, harika manzaralara eşlik edebileceğiniz ve böylelikle zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir yolculuk… Ne dersiniz bir hafta sonu çılgınlığı yapmaya?

Nedir Bu Doğu Ekspresi?

  Doğu Ekspresi Ankara’da başlayıp Kars’ta son bulan, 1 gün süren bir tren yolculuğu. Ankara Garı’ndan kalkıp sırasıyla Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars’a gidiyor ve yine Kars’tan geri dönüyor. Ankara’dan her gün saat 17:55’te, Kars’tan ise 08:00’de kalkıyor.

  3 çeşit vagonu var Doğu Ekspresi’nin:

1. Pulman Vagon: Tek yöne bakan, çift ve tekli olmak üzere geniş koltukları bulunan, normal bir otobüs seyahati havası veren bir vagon.

2. Örtülü Kuşetli Vagon: Bu vagon 4 kişilik, oda şeklinde bir vagon. Koltuklar ranza şeklinde yatak oluyor ve kendiniz açıp nevresimlerinizi seriyorsunuz. Fakat bu vagona 2 kişi bilet alıp binerseniz, yanınıza tanımadığınız başka 2 kişinin gelebileceği ihtimalini unutmayın :)

3. Yataklı Vagon: Bu vagon ise 2 kişilik, yine oda şeklinde, buzdolabı ve lavabosu bulunuyor.

  Bir de ayrıyeten restoran havasında olan bir yemek vagonu var, bu restoranın 4 kişilik masaları bulunuyor ve sıcak soğuk her türlü yiyecek-içecek ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Masal tadında bir yemek, daha ne olsun?

Doğu Ekspresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

- Trende internet ağı, yani Wi-Fi yok. Ama bana kalırsa bu pozitif bir unsur! Çünkü böylesine güzel bir yolculuğun keyfini çıkarmak varken internet vakit kaybetmek olmaz mı? Yolculuk arkadaşınla uyumadan sohbet etmenin, kahveni yudumlamanın, ne zamandır okumak isteyip de okuyamadığın kitabı okumanın, abur cuburlarınla beraber film izlemenin en güzel vaktini öldürmemek lazım.

- Odalarınızdaki klimalardan oda sıcaklığını dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Yani yanınıza ince kıyafetler de almanızın faydası var.

- Her odanın kendi lavabosu var ve hepsi oldukça temiz.

- Tren kondüktörleri tarafından temiz çarşaf ve yastıklarınız size sunuluyor.

- Molalar çok uzun süreli değil, yolcu indirip bindirebilecek kadar kısa süreli duruluyor.

  Ne dersiniz? Sizce de çok iyi bir fikir değil mi? Karlı dağların güzelliğini izleye izleye rüya gibi bir yolculuk sizi bekliyor. Durmayın, düşünmeden biletinizi alın!