Bölüm seçiminin zorlu ve sancılı bir süreç olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Peki ya bu süreçte her bölümü ne kadar iyi araştırabiliyoruz? Bugün sizlere bu süreçleri en doğru şekilde atlatabilmiş biri olarak, bölümüm olan Halkla İlişkiler’i anlatacağım!

Her kurum ve kuruluşun ihtiyacı olan departmanlardan biri olan halkla ilişkiler, gelişen dünyayla birlikte ortaya çıkan yeni iletişim yöntemlerini de kullanır. Kurum ve seslendiği alıcı kitlesi arasındaki bağlantıyı en verimli şekilde oluşturabilmek adına bu yöntemler çok önemlidir.


 

Halkla ilişkiler mezunu ne İş Yapar?

Herkesin aklındaki sorulardan biri olduğuna eminim! Halkla ilişkiler bölümü mezunu olan herkes, şirketlerin kendilerini topluma tanıtmaları, sevdirebilmeleri için gerekli olan iletişim becerilerine sahip olmalıdırlar. Bu tür beceriler, biz halkla ilişkiler öğrencilerine gelecekteki kariyer yaşantıları ile ilgili umut vermektedir.

Bunun dışında kurumlar arası rekabette çok büyük bir önem taşıyan halkla ilişkiler departmanları; yeni teknolojilerle beraber değişen düşünce yapısına hakim, bizler ve siz aday öğrencilere her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Çalışma alanlarının bazıları hakkında örnek verecek olursak;

-Reklam ajansları

-Halkla ilişkiler şirketleri

-Siyasi partiler

-Medya planlama ve satın alma şirketleri

-Sivil toplum örgütleri

-Kurumsal iletişim uzmanı olarak şirketlerde

-Ulusal ve uluslararası işletmelerde stratejik iletişim uzmanı gibi birçok alan ve mevkide çalışma olanağı mevcut.


Halkla ilişkiler okurken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle her zaman her bölüm için geçerli olduğu gibi üniversite tercihi çok önemli. Seçeceğiniz üniversiteyle yeni iletişim yolları olan, yeni teknolojiler hakkında teorik ve pratik bilgiler edinebileceğiniz bir okulu tercih etmelisiniz. Bunun dışında yurt dışı imkanları sizin için oldukça önem taşıyacaktır. İşiniz iletişim olduğunda farklı kültürleri daha yakından tanımak sizin için büyük bir avantaj olacak. Erasmus ve benzeri programlara katılar ufkunuzu genişletebilirsiniz!

İletişim dediğimizde ilk düşünmemiz gereken kavram olan dil öğrenimini de unutmamak gerekir.. Ana dilinizi çok iyi konuşmanın yanında en az bir yabancı dili de rahatlıkla konuşabiliyor olmalısınız. Bu hem iş hayatınızda daha nitelikli görünmenizi sağlar hem de akademik yaşantınızdaki kaynak ihtiyacını azaltmış olursunuz.

Seçeceğiniz okulun staj yapabileceğiniz şirketlerle bağlantıları varsa eğer bu da sizin için büyük bir avantaj olacak. Ben de bu şekilde Bahçeşehir Üniversitesinin sağladığı CO-OP imkanıyla birlikte birden fazla şirkette staj yapma şansı buldum. Bu tip uygulamalar hem geleceğiniz hem de kişisel gelişiminiz açısından çok faydalı!

Bunların dışında katılacağınız seminerler ve etkinlikler size hem bölümünüz hakkında daha fazla bilgi verir hem de başka çalışmaları da takip etme şansı bulursunuz. Bu durumun önemini, CV hazırlarken deneyimlerinizden bahsetmeniz gerektiğinde daha iyi anlıyorsunuz:)

Bu bölümü seçerken beklediğim ilk şey, insanları kültürleri daha iyi anlayıp iletişim becerilerimi arttırmak olmuştu. Ancak bölüme girdiğimde bundan çok daha fazlasını kazanabileceğimi anladım. Siz aday öğrencilerin de daha çok fikir edinebileceğine inandığım için linkte bulunan üniversitem olan Bahçeşehir Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü lisans programını incelemenizi tavsiye ederim.

https://bau.edu.tr/icerik/2406-halkla-iliskiler-lisans-programi/?ref=baueduhuhb

Herkese bu süreçte başarılar!