Hedefler koymak ve gerçekleştirmek için heyecanlanmak, benim yeni yıl geleneklerimdendir. Geri sayım bana "Eee yeni yıla girdik hiçbir şey olmadı yine?" dedirtse de bir şeylere yeniden başlama hissi ister istemez oluşturuyor. Bu sene yapmak istediklerimi düşünürken, geçmişte bir öğretmenimin yaptırdığı bu pano aklıma geldi ve ben de "Neden yine yapmayayım ki? " dedim. Dedim ve sizinle de paylaşmak istedim, hedeflerimizi biraz daha göz önünde tutsak ve bizi tetiklemelerini sağlasak ne kaybederiz ki?

 Bir çoğumuz finalleriyle baş etmeye çalışıyor olsa da emin olun, biraz dergileri karıştırmak, kartonla oynamak yani biraz el işiyleriyle uğraşmak terapi gibi gelecek. Yaparken her şeyin çok daha kolay olduğu ilk okul projelerini anımsatmıyor değil. En sona kendi yaptığım panomu da ekledim. Şimdi hazırsak başlayalım:

Evde ne kadar eski dergi, resimli kitap, ne bulursanız toplayın.

 Lütfen internete bakmak yerine ilk olarak evde bir şeyler bulmayı deneyin. Bunların içinden bana yarayacak bir şey çıkmaz demeyin, sadece yazı sitilini beğenseniz bile harfleri kullanarak yeni kelimeler oluşturabilirsiniz. Ben hem resim hem yazı tercih ettim ama siz hangisini istiyorsanız ona odaklanın. Kendinizi kısıtlamayın, sadece size ait olan bir şeyden bahsediyoruz burada. Hedefin ya da size ilham veren şeyin tam resmini bulamayabilirsiniz, size onu çağrıştırıyorsa tamamdır, kesin hepsini! Biraz kendinizle kalmak, düşünmek, kağıt, kalem, makasla uğraşmak için de güzel bir zaman dilimi yarattık aslında.

Aradığınızı bulamadınız mı ya da bulduklarınız yeterli değil mi? Şimdi biraz internete bakabiliriz.

 Her şeyi internetten kopyalayıp çıkarmak yaptığımız işin ruhuna biraz aykırı, değil mi? Ama tabii ki içimize sinen resimleri internette de bulabiliriz. Pinterest, WeHeartIt gibi sitelerde size ilham verecek yazılar ve güzel fotoğraflar bulabilirsiniz.

Kesme, biçme, yapıştırma ve sonuca gururla bakma vakti!

 Kendi seçtiğiniz resimleri kendi ellerinizle bir bütün haline getirmek hoş bir duygu değil mi? Kötü bir sonucu da olsa kendi el emeğimle yaptığım şeyler her zaman beni heyecanlandırır. Bu arada sadece resimlerle sınırlı kalmayıp kartonda durabilecek objelerde yapıştırabilirsiniz, kendinizi sınırlamayın. Sene içinde bakıp size göz kırpması için her gün gördüğümüz bir yere asarsak tam olarak amacımıza ulaşmış oluruz. Tabii çalışma masamızın hemen önüne asmazsak iyi olur, dikkatimizi çekip bizi ders çalışmaktan veya işimizi yapmaktan alıkoymasını istemeyiz.

 Yapıştırıcınıza dikkat edin, ben tutkal kullandım ve resimlerin bazılarını yapıştırdığımda hava kabarcıkları kaldı. Bu görüntü benim hoşuma gitse de siz hoşlanmıyorsanız katı yapıştırıcılar tercih edebilirsiniz.

 Bu benim yaptığım pano, fon olarak kırmızı seçtim ve böyle karmakarışık bir şey çıktı ortaya. Bakınca "Bu ne yahu?" dedirtebilir ama önemli olan kendimiziz, biz anlıyorsak başkası bakınca garip garip baksa da fark etmez (Biraz özel sayılabilecek kısımları kapattım, anlayışınız için teşekkürler :)).

 Bu arada panonun yapımı hakkında YouTube'da Türkçe ve İngilizce videolar da bulabilirsiniz. İyi eğlenceler!