Not tutmanın ya da hayatımızı planlamanın binbir türlü yolu var. Bunları iki kategoride toplayabiliriz. Manuel planlayıcılar ve dijital planlayıcılar. Eğer manuel taraftaysanız ajanda tutmak güzel bir seçim olabilir. Ama ben dijitalciyim ajandamı yanımda taşımam her zaman mümkün olmuyor diyenlerdensen doğru yerdesin. Bunun dışında işine çok yarayacağını düşündüğümüz bir toplu taşıma uygulaması ve bonus bir uygulama daha sunduk. Merak ediyorsan okumaya devam et!

1) Trello

   Yoğun bir iş temposu ya da ekip çalışması içerisindeyseniz Trello kullanışlı olabilecek bir uygulama. Uygulamanın genel mantığı panolardan oluşuyor. Panoların içine listeler ekleyebiliyorsunuz. Neler yazacağınız ise tamamen size kalmış. İster alışveriş listesi yapın ister görev dağılımı. Ayrıca yazdığınız görevlere bitiş tarihini ekleyebildiğiniz için hangi  işi ne zaman yapmanız gerektiğini unutmuyorsunuz.

2) Todoist

   Hayatını organize etmeye bayılanlar buraya toplansın! Trello'ya göre daha kolay bir kullanım sağlayan Todoist'e her şeyi yazıp planlayabilirsin. Üstelik planladığınız şeyleri iş/alışveriş/kişisel gibi kategorilere ayırabiliyorsunuz. Günlük planladıklarınız arasında öncelik sırası yapabiliyor olmanız da kullanışlılığı artırıyor.

 

3) Moovit: Toplu Taşıma

   Büyük şehirlerde yaşayanlar için dev hizmet! Moovit gitmek istediğiniz yere hangi güzergah üzerinden hangi otobüs ile gidebileceğinizi söylüyor. Şu anki konumunuzu ve varış noktasını girdiğiniz takdirde yolculuğu hangi otobüslere binerek tamamlayacağınızı bulabiliyorsunuz. Bunun yanında yolculuğun ne kadar süreceği ve otobüsün ne zaman geleceğine dair bilgileri de veriyor.

 

Bonus: Begoodto.me

   Bu uygulama hayatınızı kolaylaştırmaz belki ama hayatınızı güzelleştireceği kesin! İyilik bulaşıcıdır. Paylaştıkça çoğalır. Peki bu uygulamanın amacı ne? Hemen açıklıyorum, begoodto.me'yi telefonunuza indirip bir hesap oluşturduktan sonra etrafınızda gördüğünüz iyilikleri yazıyla ya da görsel ile paylaşıyorsunuz ve iyi puan kazanıyorsunuz. İyiliğin tanımı herkese göre farklı. İyilik bazen sokaktaki hayvan dostlarımıza mağazasının kapısını açan duyarlı mağazaların yaptığıdır bazen de birine ''Günaydın'' demektir. İşte bu kadar basit. Yaptığınız ya da gördüğünüz iyilikleri paylaştıkça iyipuan kazanıyorsunuz ve o tarihlerde öne çıkan proje ve kampanyalara iyipuan aktarabiliyorsunuz. Bu sayede aktardığınız iyipuanlar ile güzel şeylere vesile olabilirsiniz. Konuyu daha iyi anlamanız adına küçük bir örnek vermek gerekirse;

   Begoodto.me'de yardıma ihtiyacı olan birine yardım ettiğinizi paylaştınız. Paylaştığınız gönderiyle ve gönderinizin başkaları tarafından beğenilip paylaşılmasıyla iyipuanlar kazanıyorsunuz. Diyelim 15 iyipuan kazandınız. Bu kazandığınız iyipuanı o an öne çıkan kampanyalardan biri olan ''Çizgikare ile Sıra Örtüsü Projesi''ne aktarabilirsiniz ve bu sayede Diyarbakırdaki bir sınıfın masa örtülerini karşılamasına yardımcı olup iyiliklerinizi çoğaltmış olursunuz.