Yeni bir okul dönemi ve bizi bekleyen yeni sorumluluklar. Birçoğumuzun yapmak istedikleri ile dolu bir liste var ve ders çalışma ile sosyal aktiviteleri nasıl aynı anda yürütebileceğini kara kara düşünüyor.  Bunun çok basit bir yolu var. Planlamak! Planlı ve programlı olan insanların her zaman hedeflerine ulaşabildiği günümüzde görülen bir gerçek. Bize bir gün içinde verilen süreyi biliyoruz. Yapmamız gereken, yapmak istediğimiz işleri de biliyoruz. O zaman elimizdekileri kullanarak günümüzü daha verimli hale getirebilecek bir program yapmak kara kara düşünmemize son verebilir. Her şeyden önce planlı ve programlı olmak çok önemli. Hayatı programlamanın da birçok yolu var. Bunalardan biri de bullet journallar. Günümüzde oldukça kullanılan bu metot planlı ve programlı olmayı daha eğlenceli hala getiriyor.

   Gerçekten hayatınızı düzene sokmak ve ajanda tutmak için ihtiyacınız olan iki şey var; Defter ve Kalem. Bu ne kadar basit bir konu gibi gözükse de hepimiz renkli kalemlerle yazdığımız yazılarla ve çizdiğimiz şekillerle dolu ajandamız olduğunda daha büyük bir motivasyon duyarız. Sürekli yanımızda taşıyacağımız defter, kendi kişiliğimize hitap eden görüşünü sevdiğimiz bir defter olursa onu yanımızda sürekli taşımamız daha kolay olur. Hoşlanmadığınız bir defteri veya renklerini sevmediğiniz kalemleri sürekli yanında kim taşımak ister ki? Bu yüzden ajanda hazırlamaya ilk olarak sevdiğiniz bir defter bularak başlayın.

Peki bullet journal nedir, nasıl tutulur ?

Bullet Journal

   Bullet journal kelime anlamıyla madde madde hazırlanan kısa cümlelerle tutulan günlük olarak tanımlanıyor. Bullet journal çocukluğunda öğrenme bozuklukları çeken Ryder Carroll tarafından bir metot olarak keşfedilmiş. Tamamıyla kendi kişiliğine ve yaşam tarzına göre düzenlediğin bu günlükler, hayatınızda yaptıklarınızı, yapmak istediklerinizi, yapacaklarınızı takip etmenizi kolaylaştıran bir kişisel günlük. Bullet journal; hayatımızı takip edebileceğimiz birçok uygulamanın da olmasına rağmen istediğimiz esneklikte sınır tanımadan düzenlenebilen hızlı bir sistem olarak görülüyor.

   Bullet journal ile derslerimizi, önemli işlerimizi ve günleri düzenleyebildiğimiz gibi sosyal aktivitelerimizi de düzenliyoruz. Yani tamamen size ait olan bir defter ve sadece sizin görev ve istekleriniz. Yazarak, şekil ve resimler çizerek, post it kullanarak oluşturduğumuzdan yaratıcılığı da geliştiriyor. Hatta çizilen, yapıştırılan resimlerle bir ajandadan daha fazlası, bir sanat haline geliyor.

   Bullet journala istediğiniz her an başlayabilirsiniz. İlk olarak sayfa numaralı bir defter alın. Eğer beğendiğiniz defter sayfa numarasızsa kendinizde yazabilirsiniz. İlk sayfada bir içindekiler kısmı oluşturun ve devamında eklediğiniz her yeni başlığın sayfa numarasını içindekiler bölümüne yazın. Böylece bir şey aradığınızda daha rahat bulabileceksiniz. Ardından kendinize anahtar kelimeler belirleyebilirsiniz. Örneğin görev, ertelenmiş, çok önemli gibi kelimeleri sembollere dökerek kalabalık cümlelerden kurtulursunuz. Sonrasında ‘Future Log’ denen yılın tüm aylarını görebileceğiniz bir takvim hazırlamalısınız. Bu kısmın amacı yılın özel günlerini yerleştirip genel bir bakış kazanmak. Devamında sıra aylık görünümde. Başlayacağınız ayın adını ve tüm günlerini alt alta sıralıyorsunuz ve o günlerin önemini, o günlerde olan önemli şeyleri yanına yazıyorsunuz. Eğer isterseniz yan tarafa takip etmek istediğiniz alışkanlıklarınızı, hedeflerinizi de yazabilirsiniz. Sonra ise günlük işlerinizi yazdığınız bölüm. Bu bölüm sizin hayal gücünüze kalmış. İstediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz.

   Günü planlarken aslında sorumluluklarımızı, isteklerimizi defter, bir kağıt parçası gibi eşyalara yazıp onları göz önüne koymamız onları unutmamızı zorlaştırır. Göz önünde olan şey unutulmaz ve yapılması daha olasıdır.

Kendinize özel program çıkartırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

1) Kendini Tanı

   Gününü, hangi saatlerde neler yaptığına, sürekli olarak yaptığın aktivitelere ne kadar zaman harcadığına, hangi derslerde zorlandığına, hangi dersleri çalışmak için daha çok vakit ayırman gerektiğine ve hangi derslerinin çalışmasının daha kolay olduğuna karar ver. Böylece haftanın 7 gününde boş olan zamanlarını, ders yoğunluğunun az veya fazla olduğu günleri görebilirsin. Bu daha sağlıklı bir program yapmanızı sağlar. Hangi derslerde başarılı, hangi derslerde başarısız olduğunuz konusunda da kendinize dürüst olmalısınız. Program yaparken zorlandığınız derse çalışmak için, o gün okul ders programınızda sizin için kolay derslerin olduğu ve beyninizin çok yorulmadığı bir güne koyarsanız daha verimli bir çalışma elde edersiniz. Zaten zor olan derslerin olduğu bir güne yapamadığınız bir dersi çalışmak için kendi programınıza koyarsanız bu oldukça verimsiz olur.

2) Abartma

   Program hazırlarken gerçekçi düşünüp gaza gelmemek gerekiyor. Biz bir derse ne kadar süre çalışabileceğimizi, bir aktiviteyi yaparken zorlanıp zorlanmayacağımızı biliriz. Bunların bilincinde bir program hazırlamazsak tabiki uyamayız. Sizin sınırlarınızın üstünde program hazırlamak sizi zor duruma sokar. Bu durumda haliyle programınıza uyamadığınızda yapamadığınızı düşünürsünüz. Ama aslında öyle değildir. Siz yapabileceğiniz bir program hazırlayamamışsınızdır. Sınırlarınızı bilin ki kendinize gereğinden fazla yük yüklemeyin.

   Örnek bullet journal hazırlama videosuna buradan ulaşabilirsiniz.