Doğduğumuz andan itibaren içinde bulunduğumuz toplumun kurallarına, adetlerine, geleneklerine bağımlı bir şekilde büyürüz. Alışılagelmiş hayatların dışına çıkmak, çevremizde hiç görmediğimiz değişimlere öncü olmak istediğimizde çok büyük tepkilerle karşılaşırız. Dolayısıyla bir yola çıkarken tek başımıza olmak bizi normalden daha fazla korkutur. Neyse ki bu durumu yaşayan sadece siz değilsiniz, hepimiz bu yollardan geçiyoruz ve hep birlikte aşmaya karar verdikten sonra nasıl aşacağımıza geçiyoruz hemen. 

1) Ya Başaramazsam?

 Yeni ve denenmemiş şeylere adım atmamıza engel olan en büyük sebeplerden biri başaramama korkusu. Bu korkunun en büyük sebebi ise başaramadığımızda çevremizden gelecek olan yapamadı, biz söylemiştik zaten, boşa uğraştı, beceremedi tarzı iğneleyici ve alaycı cümleler. Ancak biz başarısızlığın da başarmanın bir parçası olduğunu kabul edebilirsek çevremizden gelen bu gereksiz cümle yığınları da eskisi kadar başımızı ağrıtmayacaktır.

2) Ya Bana Kırılırsa?

 Bir çoğumuzun yine en çok zorlandığı durumlardan biri özellikle arkadaş ortamlarıyla ters düşme korkusu. Bir şeyler yapmaya kalkıştığımızda illaki zamanımızın büyük bir kısmını bu iş için harcamamız, ortamlardan uzak kalmamız gerekebiliyor. Hal böyle olunca arkadaşlarımızla görüşme sıklığımız azalıyor ve alınmalar, gücenmeler de hemen arkasından geliveriyor. Bu gibi durumlarda arkadaşlarımıza planlarımızdan bahsedip bizi anlamalarını bekleyebiliriz ancak açıklama yapmamıza rağmen sırtını dönüp köstek olan bir çevreye sahipsek iki durumu karşılaştırıp eleme yapmamız gerekebilir.

3) Çıktığımız Yola Olan İnancımız

 Kendi yolumuzu çizebilmek, bir şeyler başarabilmek için elbette insanlara zaman zaman hayır dememiz gerekiyor ancak çıktığımız yola biz bile tam anlamıyla güvenmiyorsak, yarım yamalak bir istekle çıkıyorsak hayır demenin bize pek de bir getirisi olmaz. Aksine yarım inançla çıktığımız yolda, ilk tökezlemede hemen çevreden gelen seslere kulak asıp pes ederiz. Bu yüzden neleri göze aldığımızı iyice görüp sonuçları göğüsleyebilecek güce sahip olup olmadığımızdan emin olarak yola çıkmalıyız.

 Hepimiz bu hayata bir kere geliyoruz, hayır diyemediklerimiz yüzünden kaybettiğimiz bir sürü hayaller, iş fırsatları, başarılar olabilir ancak hala zaman varken önceliklerimize bir bakıp hayır demeyi öğrenmemiz gerekiyor. Hayat başkalarına bağlı yaşamak için çok kısa...