Tebrikler, artık resmi olarak üniversitelisiniz! Birçok üniversite ve bölümde zorunlu olan hazırlık senesini sınavla atlayamadıysanız üzülmeyin. Bu sene size farklı bölümlerden yepyeni insanlarla tanışma ve kendinize vakit ayırma olanağı verir. Tabii bunları yaparken dersleri aksatmak yok, o dil öğrenilecek! Peki kendinize ayırdığınız bu vakti nasıl verimli geçirebilirsiniz, herkesin ağzında olan ‘Üniversite yıllarında kendini geliştirmelisin.’ lafını nasıl gerçekten hayatınızda uygularsınız? Birkaç maddeyle kendinizi geliştirmenin yollarını özetleyelim.

1) Hazırlıkta Okuduğunuz Dili Gerçekten Öğrenerek

 Üniversiteli olmanın büyüsüne kapılıp çayır çimen gezerken, derslere sadece ‘Geçsem yeter.’ gözüyle bakmamalısınız. Bir lisan bir insan derler, gerçekten de dil öğrenmek insana başka kültürlerin kapısını açar. Siz farkında olmadan sizi kişisel anlamda geliştirir. O yüzden öncelikle sadece ders olarak bakmayın ve o dili çok iyi öğrenin. Gerekirse farklı kurslara, konuşma kulüplerine katılın. Konuşmanın dil öğrenmedeki yerini de hatırlatalım, konuşmaktan korkma!

2) Bilgisayar Programları Öğrenerek

 Hangi bölümde okursanız okuyun, mutlaka ileride işinize yarayacak birkaç bilgisayar programı bulabilirsiniz. Mesleki açıdan işinize yarayacak bir şey bulmanız zorsa, hobi olarak yazılım öğrenebilir ya da bilgisayarda çizim kursları alabilirsiniz. Microsoft Office Programlarına gelecekte mutlaka ihtiyacınız olacaktır, en azından sunum yapmayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca hazırlık senesinde bunlar gibi farklı şeyler öğrenmek, sürekli dil eğitimi almanızdan dolayı oluşan durgunluğu da azaltabilir.

3) Çalışarak

 Çalışıp kendi paranızı kazanmak, yeterli boş zamanınız varsa ve dersleri aksatmayacağınızdan eminseniz mutlaka deneyimlemeniz gereken bir şey. Sizi gerçekten hayata hazırlayan, insanları daha yakından tanımanızı sağlayabilecek bu tecrübeyi herhangi bir yerde personel olarak kazanabilirsiniz. Hatta daha da güzeli, bulabilirseniz gelecekteki mesleğinizle ilgili bir işte çalışmak. Böyle bir iş bulabilme olasılığınız düşük ancak bulabilirseniz ileride diğer öğrencilere göre daha çok öne çıkarsınız. Bu imkan elinizde yok mu? Siz sadece garson olmaya karar verip bir ay bile çalışırsanz, insanları çok daha iyi anlayabildiğinizi fark edebilirsiniz.

 Son olarak küçük bir madde eklemek gerekirse, LinkedIn profili oluşturmak da bu listede yer alıyor. Daha erken diye düşünmeyin, LinkedIn mesleğinizi yapan veya ilgilendiğiniz alanlarda çalışan insanlarla tanışmanın en kolay yolu olabilir. Hem çalışanlara sorularınızı sorabilir, hem de sizin gibi öğrencilerle iletişime geçebilirsiniz.