Ulaşmak istediğiniz hedef ne olursa olsun, eğer mutluysanız ona ulaşmanız, on kat daha kolaylaşacaktır.

Steve Chandler

 

   Hepimizin elbette hayattan bir beklentisi vardır. Peki, senin hayattan beklentin ne? İyi bir üniversite, yabancı dil öğrenmek, bir iş sahibi olmak, kilo vermek mi? Elbette daha farklı farklı bir sürü seçenek gelmiştir aklına.

   Şu sıralar içinde bulunduğun zaman hedefini incelemek ve her şeyin yolunda olup olmadığını görmek için mükemmel zamanlar. Peki senin hedefinde her şey yolunda mı? Eğer bu soruma değil cevabını veriyorsan bu sorun değil birlikte hedeflerimizle yüzleşip eğer yolunda gitmeyen bir şeyler varsa onları düzelteceğiz.

 

Öncelikle hedeflerinle yüzleşmelisin.

 

  Küçük bir not defteri al. Evet, hemen şimdi küçük bir not defteri al ve hedeflerini yazmaya başla. Bunların her biri ile nasıl gidiyor bakalım? Onlara henüz ulaşabildin mi? Hedeflerine ulayıştıysan bu harika seni kutlarım. Eğer ki bu hedeflerine ulaşamadıysan acaba hedeflerine ne kadar uzaktasın? Ya da gerçekten bu hedeflere ulaşmak istiyor musun? Bu seni mutlu edecek mi? En önemlisi de bu.

 

Sonra hedeflerini kontrol et.

 

   Henüz ulaşamadığın hedeflerine bir göz at derim ben. Bunu hala istiyor musun? Hala seni heyecanlandırıyor mu? Yani bu hedeflerin her birini hala gerçekleştirmek istediğinden emin ol. Ve "Gerçekleştirmek istiyorum." dediğinde bu fikir seni heyecanlandırmalı ve gerçekleşeceğinin hayalini kurmak seni mutlu etmeli. Ama artık istemiyorsan tamam. Bu hedefinden acilen vazgeçmelisin.  Çünkü istemediğin bir hedefe ulaşmak seni tatmin etmeyecek ya da sana mutluluk getirmeyecek. Bu bir ölü hedef.

 

Engelleri Kontrol Et.

 

   Şimdi bu hedefine ulaşmanın yol açabileceği engelleri düşün. Ve düşündüğün her bir engeli başta hedeflerini yazdığın defterine not et. Bazı insanlar kendilerini kandırıp hayatlarında hiç engel görmezler. Sadece kendine dürüst ol kendini kandırmanın hiçbir anlamı yok. Fakat bazıları vardır ki en ince ayrıntısına kadar karşılarına çıkabilecek engelleri düşünüp anında çözüm yolları aramaya ve üretmeye başlarlar bile...

 

Önlemek için hazırlanın

 

   Sence bu engellerin gerçekleşmesini önlemek için neler yapabilirsin? Neye ihtiyacın var? Bu konu hakkında sana kimler yardımcı olabilir? Bunun hakkında düşün ve her şeyi yaz.

 

Başarısızlıklardan ders çıkar.

 

   Gücünü zamanla zorlukların içinde bulacaksın. Gücünü bul ve bırak seni amacına doğru fırlatsın.Başarısızlık her hayatın kaçınılmazıdır; işin anahtarı, başarısızlıklarla olduğunuz kişi değil, olmak istediğiniz kişi olarak baş etmektir.

 

Son olarak ve bence en önemlisi sabırlı olun.

 

   Kendine fazla yüklenme. Hepimiz hedefler belirliyoruz fakat ister istemez hayat müdahale ediyor ve karşımıza bir sürü engel çıkıyor. Amaçlar ediniyor ve her gün bu amaca ulaşmak adına elinden geleni yapıyorsun. Kimileri için yıllar boyu çaba sarf etmek gerekirken, kimileri başarıya daha çabuk ulaşıyor. Hedeflerin söz konusu olduğunda sabırlı ol, beklenmeyeni bekle, çalışkan olmayı sürdür; en yakın zamanda olmak istediğin insan olacaksın.

   Kendine inan. Ulaşamayacağın hiçbir hedef yok. Zaten çok istediğin bir hedefin karşısında sana kim engel olabilir ki.

İnci Kadribegiç’in hikayesinden ilham alıp hedefinizden onun gibi vazgeçmemenizi dilerim.

https://www.youtube.com/watch?v=tCBca2lAF1g