Hedef neydi? Çabalamaktı. 

Hedef neydi? Yaşamak için amacımızdı. 

Hedef neydi? Sendin, bendim, bizdik biz!!

   Birçoğumuzun illaki bir hedefi vardır. Ama buna ulaşmak için ne yapmamız gerektiğini, nasıl hareket etmemiz gerektiğini bilmiyoruz. Aynı zamanda çabalamıyoruz da. İşte bu yazımda tam da bunlardan bahsettim.  Sen üşengeçliğinin birazcığını bir kenara bırakırsan ve yazdıklarımdan biraz olsun ilham alırsan, motive olursan ne mutlu bana.

 

1) Hedeflerini Yaz!

   Hedeflerini yazmaya şimdiden başlasan iyi olur. Çünkü sana bir üniversitenin yaptığı deneyden bahsedeceğim. Bu deneyde bir ilkokul belirleniyor ve öğrencilerden hedeflerini söylemeleri isteniyor. Öğrencilerin %20’lik kısmı hedeflerini belirlememiş oluyor. %30’luk kısmı hedeflerini yazıyor. %50’si ile sadece kafasında belirlemiş oluyor. Öğrencilerin hepsi üniversiteden mezun olduktan sonra öğrencilere ulaşılıyor ve sonuç şöyle oluyor;

   %30’luk kısmın yani hedeflerini yazanların en yüksek maaşa sahip oldukları ve neredeyse hepsinin istedikleri mesleğe sahip olduğunu görüyorlar.

   %50’lik kısım yani hedeflerini sadece kafasında belirleyenler ortalamanın biraz üstünde maaş almakla birlikte sadece bir kısmı istediklere mesleğe sahip oluyor. 

   %20’lik kısım yani hedefini belirlemeyenler ortalamada ve ortalamanın biraz altında maaş alıyorlar. 

   Yani hedefini kafanda belirlemiş olabilirsin ama yazmanın seni daha çok motive edeceğinden emin olabilirsin. Hedeflerini yazmaya sakın ha üşenme!

 

2) Adım Adım Küçük Hedefler Oluştur

   Bu başlıkta demek istediğim şu; hedefin sana altından kalkması zor olan büyük bir yük gibi gelebilir. O yüzden merdiven gibi sana o yolda basamak olacak küçük hedefler belirlemek veya resimde olduğu gibi bir şema hazırlamak, seni daha iyi hissettirebilir. Örneğin hedefin doktor olmaksa ilk önce yıl sonu notlarını belirle. Sonra üniversite sınavından alacağın puanı ve en son gitmek istediğin üniversiteyi. Bu şekilde ilerlemek seni daha çok motive edebilir. Buna merdiven tekniği diyelim. Sen de “Merdiven Tekniği”ni uygula. Faydasını göreceğinden emin olabilirsin.

 

3) Düzenli Ve Verimli Çalış!

   Biliyorum bu laf sana çok sıkıcı gelebilir. Hatta herkes sana bunu söylüyordur ama yapacak bir şey yok. Mecbur. Derslerini güzel dinlemeli ve derste notlar almalısın. Ayrıca günlük veya haftalık çalışma programın olsa çok daha güzel olur. Öncelikle işe ders çalışmak için o güzel ortamı kendine sağlamakla başla. Dikkatinin dağılmayacağı şekildeki bir ortam ve farklı renkler kullanmak bilgilerin aklında daha fazla kalmasını sağlayacak aynı zamanda bir miktar görsel hafızan da gelişecek. Bu senin için ileride büyük bir avantaja dönüşebilir. Ama haftanın her günü harıl harıl çalışmak seni strese sokacaktır. O yüzden bir gününü mutlaka kendine, hobilerine ayır. Bak bir kere dene çok iyi gelecek! Hem düzenini oturtabilirsen artık her şeyini bu programa göre yaparsın.:)

 

4) Çevrendekileri Umursama

   Bu sanırım en zor olanı. Hedefin belli ve o yola girmek için her şey hazır, motivesin. Ama tek engel çevren! Yapamazsan ne derler değil mi?.

Onların senin hayatın hakkında en fazla 15 dakika konuşacağını unutma. Ama sen bu hayatı yaşayacaksın!

Nil Karaibrahimgil

   Onların konuşacakları 15 dakika yüzünden hedeflerinden vazgeçme. Onlar hep konuşacak. Çünkü eleştiriyi severler. Çoğu insan da bir kez olsun 'Aferin o çocuğa.' demez. Başarsan da başarmasan da o laflar sana gelecek bir şekilde. Sen o yola bir adım at yeter ki, kendin mutlu ol. Onlara da sonra dersin 'Ben mutluyum, geri kalanın ne önemi var ki?'. Hem onları susturmuş olursun hem de kendi istediğin şeyi yapmış olursun işte. En güzeli.:)

 

 

5) Başarısızlıktan Korkma

   Korkma işte şu başarısızlıktan. Başarısız olmadan kim başarmış? Başarılı olan herkes yere düşmüştür. Edison ampulü icat ederken 1000 kere denedikten sonra pes etseydi ampulü bulamayacaktı. Walt Disney hayal gücü olmadığı için çalıştığı gazeteden atılmıştı. Eğer orada pes etseydi Mickey Mouse ve Donald Duck'ı izleyemeyecektik. Messi küçükken oynadığı takımdan hormon eksikliği yüzünden atılmıştı. Çünkü yaşıtlarına göre kısa kalıyordu. Şimdi bir çok ödülün sahibi. Pes etseydi bu ödüllerin hiçbirini kazanamayacak, kimse ona hayran olmayacaktı. Bunların örneklerini daha da uzatabilirim. O yüzden şunu asla unutma kimse bu yola şak diye ortasından başlamadı ya da direk sonuna ulaşmadı veya dümdüz, çukursuz, tümseksiz bir yoldan gitmedi. O yüzden hedeflerin için her şeyi göze al. Elbette düşeceksin. Ama daha güçlü kalkacaksın. Hem başarısız olursan daha çok sevinmen gerekiyor çünkü başarılı olduğunda insanlara anlatacak birçok hikayen olacak. Tıpkı o ismini ve hikayelerini sürekli duyduğumuz ünlü insanlar gibi...

 

   Umarım sana birazcık olsun yardımcı olabilmişimdir. Hadi şimdi oturduğun yerden kalk ve yola koyul. Hiçbir şey için geç değil, gecenin bir yarısı bile. Kendine iyi bakmayı, hedeflerin için çalışmayı ve yeni hedefler koymayı sakın unutma!