Bugün senden, benden, bizden bahsedeceğiz. Ama biz bahsedeceğiz! Yaptıklarımızdan, konuştuklarımızdan bahseden elaleme inat biz kendimizden konuşacağız. Şimdi bir kadınsan bak aynaya ve yaptığın her şeyle gurur duy, doğrunla hem de yanlışınla. Çünkü o yanlışı yapmak önemli olan, bu kadar yapmamızdan korkulurken. Ve eğer bir erkeksen, çevrendeki tüm kadınlara bak. Çünkü başarılarımızın anlatılmaya ya da bağırılmasına ihtiyacımız yok. Yaradılıştan beri biz buradayız ve her başarının arkasındayız, sadece görmek istemeyenler var. Sonsuza dek gözlerinizi kapatabilir misiniz? İşte o zaman da başarılarımızın ayak seslerini dinlemek zorundasınız. O zaman şimdiden başlıyoruz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun!

Öldürülüyoruz

 Yemeğe tuz atmadık diye, etek giydik diye… Öldüğümüzle kalmıyoruz, kırmızı giydik diye katilimize %50 indirim uygulatıyoruz. Ölüyoruz ya, bir de üstüne namus temizliyoruz. Peki ya namus kimin, can kimin? 2019 yılı ocak ayında 43 kadın öldürüldü, sessizce toprağa gömülenlerin sayısı ise bilinmiyor. Kim olduğunu bilmesek de ölüm nedenleri hep aynı: ‘’Onların belirlediği kadınlık kurallarına uymamak.’’ Onların kim olduğu ortada, peki onlar nerede? 43 kadın toprağa girerken, 43 katilin kaçı hapse girdi? Belki üçü belki beşi. Onların savunmaları da hep aynı, namuslarını temizlediler. Bir de bazı hakimler var, onların vicdanları da keşke hep aynı olsa… 2019 Ocak ayında 43 kadın öldürüldü, bu yazı onlara. Yaşayan tüm kadınlara ve yaşayamayan binlerce kadına.

Eksiliyoruz

 Onların düşündüğü gibi eksik olduğumuz için değil, zorla susturulduğumuz için. Eğitim hakkımızı elimizden alıp bizi evlendirirlerken, biz yok oluyoruz. Onlarsa düğün dernek yapıp yokluğumuzun üstüne halay çekiyorlar. Sırf tenhada başımıza bir iş gelir diye geceleri dışarı çıkamıyoruz. Tiyatrolarda, konserlerde, sosyal hayatta eksiliyoruz. Onlar da ‘’Kadın kısmının ne işi var bu saatte dışarda?’’ diye kendilerince kadına bir eksiklik yüklüyorlar. Bilet satış noktalarında, kitap kuyruklarında, otobüs koltuklarında en önemlisi de okul sıralarında eksiliyoruz. Belki sayımız her geçen gün daha da artıyor fakat engellenen son kadın o sıraya oturmadan hiçbirimizin içi rahat etmeyecek. Bu yazı saat 10’dan sonra dışarı çıkamayan tüm kadınlara.

Kırılıyoruz

 Ama öyle çok duygusal olduğumuz için değil, sürekli ağladığımız için değil, sadece onlar öyle sanıyor. Evet ağlıyoruz da, bağırıp çağırıyoruz da. Topuklu da giyiyoruz, ruj da sürüyoruz hatta onlara bir sır vereyim mi? Çılgınlar gibi eğleniyoruz da. Rujumun renginden okumadığım kitaba, topuk santimetremden IQ seviyeme karar veremezler. Onların kafalarında yarattığı kadına inat mini eteğimizle, başörtümüzle, topuklumuzla değil kadın olarak her yerdeyiz. Bu yazı sadece kadın doğanlara değil, hissedenlere de.

Buradayız

 Bak sağına, evet evet kitap okuyan yeşil kazaklı. Sol köşede oturan inşaat mühendisliği okuyormuş, hem de elinin hamuruyla. Çapraz arkada oturan tıp öğrencisi, onun yanında avukat var. Kapat gözünü şimdi, şu duyduğun şarkıyı da bir caz sanatçısı söylüyor… Okuyor, okumuyor, konuşuyor, bağırıyor, susuyor ve gülümsüyor.  Bunu kadın olduğu için yapmıyor, insan olduğu için yapıyor. Bu yazı tüm insanlara.

Ve Başarıyoruz

 Sen başarıyorsun ve biz de. Somut bir delil arıyorsan, doğru yerdesin. Hangi Üniversite Hangi Bölüm sitesinin kurucu ortağı bir kadın. Sitemizde 2 editör var, ikisi de kadın. 28 yazarımızın 25’i kadın. Ve ben bir kadınım. Yaptıklarımla her zaman gurur duyacağım, yapamadıklarımla da. Ve sen Elif, Aybike, Elif, Kübra, Özlem, Nefise, Damla, Elif, Buse, Arzu, Merve, Cansu, Kübra, Feyza, Cansu, Nesrin, Gözde, Dicle, Zeynep, Cemre, Huriye, Ezgi, Seray, İrem, Ayşenur… Hangi Üniversite Hangi Bölüm kadınları, hepinizle gurur duyuyorum. Bu yazı tüm ekibimize, çalışan tüm kadınlara.

 Her zaman söyleriz, kadını erkeği yok bu işin. Bizim tek derdimiz bizi görmemek için çabalayanlara kendimizi haykırmak. Ve son kez Yağız, Zahid, Serkan, Metin, Servet… Onlardan olmayıp her zaman yanımızda olduğunuz için teşekkür ederiz. Bu yazı tüm insanlığa.

 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun!