Kitaplar; tarihe tanıklık eden ve onları belgeleyip binlerce yıl sonrasına, bizlere, taşıyan eserler. Bazıları bize bilimin geçtiği yolları, aştığı zorlukları anlatırken; bazıları hayal gücümüzün sınırının olmadığını gösteriyor. Bize dünyanın bir ucundan diğer ucuna yaşanan olayları anlatıyor; her kültürden farklı farklı hikayeler, efsaneler, mitolojiler, şiirler ve sayamayacağım daha birçok değerli sanat eseri sunuyor. Böyle söyleyince o eserler sanki bize ulaşamayacağımız kadar uzakta görünürken aslında tahmin ettiğimizden çok daha yakınımızdalar: Kütüphanelerde!

 Ben de bu yazımda İstanbul’da bulunan belli başlı kütüphanelerden bahsedeceğim!

1- Beyazıt Devlet Kütüphanesi

 Devletin kurduğu ilk kütüphane özelliği taşıyan Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Sultan 2. Abdülhamit Han tarafından 1884’te hizmete açıldı. 2017 yılında dünyanın en önemli mimari değerlendirmelerinden biri olan LEAF Awards ödülünü kazanan kütüphane, mimarisiyle bizi tarihin derinliklerine sürüklüyor. Kütüphane koleksiyonunda bulunan toplam doküman sayısı 1 milyonun üzerinde ve haftanın her günü 24 saat açık olan kütüphanede istediğimiz her an bilgiye ulaşma imkanımız var. Ayrıca bu kütüphanenin en güzel yanı görme engelliler için özel bölümü olması ve gönüllüler tarafından seslendirilen 6 bin civarında kitap içermesi. Daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2- İBB Atatürk Kitaplığı

 Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerinden olan Atatürk Kitaplığı, içerisinde 50 bine yakın çeşitli yazma eser, albüm, atlas, harita, takvim, gazete, Atatürk'e ve İstanbul’a dair özel koleksiyonlar barındırıyor. Haftanın her günü 24 saat açık olan kitaplık, Boğaz manzarası eşliğinde bize eserlerle ilgilenme fırsatı sunuyor. Ödünç kitap verme, eski ve yeni eserlere dijital ortamdan ulaşma gibi imkanları da bulunuyor. Ayrıca 2007 ve 2011 yıllarında Türkiye’nin en iyi kütüphanesi seçilen kitaplıkla ilgili daha ayrıntılı bilgi için web sitesine göz atmanızı tavsiye ederim!

3- SALT Galata

 Eşsiz mimarisiyle bizi kendine hayran bırakan SALT Galata, Fransız asıllı mimar Alexandre Vallauri tarafından Bank-ı Osmanı-i Şahane için tasarlandı ve 1892 yılında açıldı. SALT Galata, hem basılı hem dijital kaynaklarına ulaşabildiğimiz SALT Araştırma, 218 kişi kapasiteli Oditoryum, Osmanlı Bankası Müzesi, Yararlı Sanat Ofisi, Atölyeler ve sergi alanları gibi departmanları içinde barındırıyor. Ancak ziyaret gün ve saatleri birazcık kısıtlı. SALT Galata’yı Salı-Cumartesi günleri arası 12:00-20:00 saatlerinde ve Pazar günleri ise 12:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyoruz. Daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 Çoğu zaman kütüphaneleri ders çalışmak için kullansak da aslında onların kendilerine ait bir dünyaları var, derse ara verdiğimiz zamanları o dünyaya dahil olarak değerlendirebiliriz. Hepinize iyi okumalar!