Siz de cildinizi kimyasala boğmaktan bıkmadınız mı? Hele bir de ‘Yemediğim hiçbir şeyi kullanmam!’ diyorsanız bu içeriğimiz tam size göre! Birçoğumuzun zayıflamak için duyduğu Hindistan cevizi yağı aslında çok daha fazlası. Cilt bakım rutinlerinize hemen eklemek isteyeceğiniz bir ürün. Nasıl kullanalım, ne yapalım hepsi burada.

  • Oil Pulling/Yağ çekme

 İnsanların uzun zamandır kullandığı bir şifa yöntemi olarak geçiyor oil pulling. Sabah uyanır uyanmaz ağzınıza aldığınız bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını yaklaşık 20 dakika ağzınızda döndürüyor ve çalkalıyorsunuz. Sonrasında dökerken dikkat etmeniz gereken nokta, lavaboya dökmemeniz çünkü yağ belli bir derecenin altında katılaşıp gideri tıkayabilir.
 Faydalarına gelirsek; diş beyazlatma, tartarları  yok etme, sinüzit ve migreni azaltma, uykuyu düzenleme, kalp ve böbrek rahatsızlıklarını düzenlemeye yardımcı oluyor. E insanın şifa niyetine bir paket yiyesi geliyor tabii!

  • Saçları unutur muyuz hiç!

 Alıyoruz biraz yağı, yedire yedire sürüyoruz saçımıza. Evet evet hiçbir şey karıştırmadan dümdüz! Aman saç diplerine çok dokunmayalım ki yağlanmasın. Sonra bekliyoruz birkaç saat ya da saçımızı boneyle sarıp bir gece. Sonra ne mi oluyor? Öncelikle yumuşacık saçlarınız oluyor, saçınızı nemlendirir, saç dökülmesini ve kepek oluşumunu önler, saçı uzatır ve duştan sonra saçı şekillendirmek için kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise saçınızı yıkamadan önce şampuanlamanız. Aksi taktirde yağı saçınızdan çıkarmanız çok zor olacaktır. İki kez  sabun ya da şampuan kullanmalısınız ki çıktığından emin olalım. Bir de unutmadan, aman kimyasaldan kaçalım derken bu yağı geçirmek için saçınızı 3 kere şampuanlamak da doğru değil. Sabunun sertleştirmesini Hindistan cevizi yağıyla engelleyebileceğinizi hatırlatalım da. Alın size zahmetsiz maske!

  • E saçtan bile bahsettik, eller yüzler ne olacak?

  El, yüz, dudak ve cildin diğer tüm bölgeleri. Hindistan cevizi yağını vücudunuzda kuruluktan şikayetçi olduğunuz her bölgeye uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta, eğer çok yağlı bir cildiniz varsa sivilcelenme yapabilir. Aynı zamanda ayak kokusunu da engellediğini unutmayalım!

  • Tıraş, pişik, yara…

 Öncelikle tıraş olurken herhangi bir jel kullanmaktansa Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Herhangi bir yaralanma olmadan güzel bir şekilde tıraş olabilirsiniz. Pişiklere zeytinyağı kullanıldığını biliyorduk, e şimdi Hindistan cevizi yağı da ekledik. Yaralara gelince, yağ sayesinde yaralanmalar çabuk onarılabiliyor ve lekelenmeyi de önlüyor.

 Yani dememiz o ki, alın alın sürün! Tabii yiyebiliyoruz diye abartmayalım. Cildinizde hassasiyet varsa bir cildiye uzmanına başvurunuz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise yağın soğuk sıkım olması. Kendinize ve cildinize iyi davranın!