Hepiniz zorlu bir süreci ardınızda bıraktınız. Bütün bir lise hayatınız boyunca hayalinizdeki meslek için emek harcayıp, çaba sarf ettiniz. Sınav maratonu nihayet bitti. Şimdi daha da önemli bir süreç olan tercih dönemi başladı. Tercih döneminde kişisel yetenek ve ilgi alanlarınızı keşfetmeli, ona göre meslek seçiminde bulunmalısınız. Örneğin birçok eşit ağırlık öğrencisinin hayali: HUKUK! Peki hukuk okumak için sahip olmanız gereken özellikler neler?

1) Okuma - Okuduğunu Anlayabilme Kabiliyeti

   Hukuk fakültesi kendi içerisinde birçok dalı olan çok geniş bir alandır. Bünyesinde birçok kaynağı barındırır. Yetkin bir hukukçu olabilmek adına bu kaynakları iyi analiz ederek özümsemek gerekir. Çok fazla okumalı, farklı kaynaklardan bilgi edinmelisiniz. Araştırmaktan, kitap tozu yutmaktan ve hatta bazen uyku uyumaksızın kütüphanelerde sabahlamaktan korkmamanız gerekir. Buna hazır mısınız?

 

2) Metinleri Yorumlayabilme Kabiliyeti

   Hukuk fakültesinde karşınıza çok çeşitli metinler, kararlar, kanunlar gelecektir. Bunları kullanabilmeniz için yorumlamanız gerekir. Yorum yeteneğiniz iyiyse kanun maddelerini ezberlemenize zaten gerek yok. Mantıklı yorumlar yaparak, analitik düşünme kabiliyetinizi geliştirirsiniz. Bu size hem fakülte sürecinde hem de iş hayatınızda çok yardımcı olur. Yalnızca cümleleri beyninizin ezber kısmına yazarsanız, çok da bir işe yaramayacak. Çünkü bu bölüm sizden, iyi ve zeki bir düşünme, yorumlama yeteneği bekliyor. Seçim sizin!

 

3) Analitik Düşünme

   Fakülte süreci boyunca çeşitli derslerden birçok kaynakla haşır neşir olacaksınız. Her konuda birçok farklı görüşle karşılaşacaksınız. Önünüze bir sorun geldiğinde bunu çözmek için bilgilerinizi ayrıştırmalı, analitik düşünerek sonuca ulaşmalısınız. Sanırım fakültenin sayısal bir zeka istemesinin yegane amacı da budur. Pek çok olay için tüm duygulardan arınıp mantığınızı devreye sokarak analitik düşünmeniz gerekecek.

 

4) Araştırma Hevesi ve Yeteneği

   Genel olarak üniversite hayatında tek bir kitaptan çalışmamalısınız. Hangi bölümde olursanız olun değişik fakültelerden değişik hocaları düşüncelerini okumalısınız. Bir hukuk fakültesi öğrencisi için bu daha büyük önem arz eder. Çünkü hukuk fakültesi öğrencisi karşısına gelen sorunla ilgili kanuna, tüzüğe, yönetmeliğe, Yargıtay kararlarına bakmalıdır. Bu da araştırma hevesi ister. Araştırma hevesiniz varsa farklı bilgilere ulaşırsınız ve bu bilgiler hem fakülte yaşamınızda hem de iş hayatınızda size büyük kolaylıklar sağlar.

 

5) İletişim Yeteneği

   Avukat olmak isteyen hukuk fakültesi öğrencileri için bu çok önemli bir etkendir. Hem müvekkilinizle hem de müvekkilinizin hakları açısından birçok insanla iletişim halinde olacaksınız. İletişim kabiliyeti sizin en büyük silahınızdır. İletişim yeteneğiniz sayesinde aynı zamanda networking imkanı da bulabilirsiniz.

 

6) Azim ve Sabır

   Hukuk fakültesi zorlu bir süreçtir. Bu süreçte iş hayatınızda kullanacağınız teorik bilgilerin yanında pratik olaylarla da haşır neşir olursunuz. Hukuk fakültesi azim ve sabır ister. Çalıştığınız konu için azimle çalışmalı, bilgileri sabırla özümsemelisiniz.

 

7) Yazma Becerisi

   Konuşurken ve yazarken kelimeler açısından yaptığımız her tercih kendimizi karşımızdakine en açık ve en iyi şekilde ifade etmek içindir. Hukuk fakültesinde bilgiyi öğrenmek ve özümsemek kadar onu yazılı bir şekilde okuyucuya aktarmak da çok önemlidir. Bu yüzden kaleminiz güçlü olmalıdır.

   Hukuk fakültesi; emek isteyen, zor bir bölüm gibi gözükse de kendini bu mesleğe adayanlar için müthiş bir bilgi birikimini içinde barındırır. Hukuk, kendinizi geliştirmeniz için size birçok fırsat sunar. Kendinizde hukuk okuyacak yeteneği görüyor ve gerçekten bu mesleği yapmak istiyorsanız fakülte ve dersler size zor gelmeyecektir. Adaletli bir dünyada adaleti her alanda hisseden ve uygulayan hukukçular olmanız dileğiyle.