Hukuk bölümü, eşit ağırlık öğrencileri tarafından en çok tercih edilen bölümdür. Peki, hukuk nedir? Hukuk mezunları nerelerde çalışma imkanına sahipler? Bu bölümü tercih edecek öğrencilerin sahip olması gereken yetkinlikler nelerdir? 

Hukuk Nedir? 

 Hukuk, toplumu düzenleyen ve devlet yaptırımıyla güçlendirilmiş kuralları, yasaları ve hakları konu alan bilim dalıdır. Hukuk bölümü ise, yasaları düzenleyen, denetleyen, geliştiren, çağa uygun hale getiren ve toplumlar, insanlar arasındaki ilişkilerin bu yasalara göre sağlıklı yürütülebilmesini sağlayan bireyler yetiştirir.   

Hukuk Mezunları Nerelerde Çalışabilir? 

 Hukuk eğitimini tamamlayan öğrenciler avukatlık, hakimlik, savcılık, danışmanlık, akademisyenlik gibi mesleklerde görev alabilirler. Avukatlık yapmak isteyen hukuk öğrencileri, mezun olduktan sonra 12 aylık stajlarını tamamlamak zorundadırlar. Bu stajı tamamladıktan sonra avukatlık ruhsatlarını alabilirler. Bu ruhsatla beraber, herhangi bir ofiste, kurumda yahut kendi açtıkları ofislerinde avukat olarak çalışabilirler. Hakimlik, savcılık düşünen hukuk öğrencilerinin ise hakimlik, savcılık sınavlarına girerek yeterli puanı almaları gerekmektedir. Bunun dışında, 5 yıllık fiili avukatlık yapan bireyler arabuluculuk başvurusunda bulunabilirler. Akademisyen olarak ilerlemek isteyen mezunlar ise yüksek lisansla başlayarak akademik hayata giriş yapabilirler. 

Hukuk Eğitimi Neler İçerir? 

 Hukuk eğitimi 4 yıllık bir eğitimdir. Bu eğitim sürecinde Roma Hukuku, Ceza Hukuku, Borçlar Hukuku, Vergi Hukuku, İcra-İflas Hukuku, Medeni Hukuk, Eşya Hukuku gibi dersler verilir. Bunun dışında hukuk eğitiminde Felsefe, Psikoloji, Mantık, Siyaset Bilimi, Siyasi Tarih, İktisat, Uygarlık Tarihi gibi sosyal bilimler dersleri de alınır.  

Kimler Hukuk Bölümünü Tercih Etmeli? 

 Birçok bölüme göre ağır bir müfredata sahip olan bu bölümün ilk kuralı, tercih edecek öğrencinin çalışkan bir yapıda olmasıdır. Bu bölümü tercih edecek öğrencilerin özgüveni oldukça yüksek olmalıdır. Hafızası güçlü, analiz yapma yeteneğine sahip ve çalışkan olan öğrenciler bu bölümü tercih edebilirler. Aynı zamanda bu bölümde ilerlemek isteyen bireyler, araştırmacı bir ruha ve sorun çözme odaklı yaklaşıma sahip olmalıdır.  

Hukuk Bölümüne Geleceği Konuşulan Yenilikler 

 Şimdiye kadar verdiğimiz bilgiler, uzun süredir var olan sistemdeki bilgilerdi. Fakat son zamanlarda hukuk eğitiminde ve işe alım süreçlerinde bazı değişiklikler olacaği konuşuluyor. Bunlardan biri, hakim ve savcı yardımcılığı uygulaması getirileceği. Bununla beraber avukatlık sınavı getirilmesi de tekliflerden biri. Hukuk eğitiminin 5 yıllık olması da konuşulan değişiklikler arasında.  

 İnanarak, isteyerek ve severek adım atacağınız bu yolda başarı daima sizinle olacaktır!