Tebrikler! İlk kez iç mi dış mı sorusunu doğru kişiye yönelttiniz. Dış mimar diye bir meslek yok fakat iç mimar var. Hatta biz onları vasıfsız görürüz, annelerimizin de iç mimarlık yaptığını düşünürüz... Bir de 2 kata kadar bina çıkabilme rivayetleri vardır ki, onun doğrusunu iç mimarlar bile bilmiyor herhalde! Ama biz burada iç mimarlık mesleğinin aslında ne olduğunu, bu bölümün imkanlarını ve size katacağı her şeyi ele aldık. Yani, perde rengi seçmek için 4 yıl üniversite okuyan iç mimarları anlatmak istedik(!) Anlayana!

Nedir bu iç mimarlık?

 Öncelikle şunu açıklayalım, İç Mimarlık ya da İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden mezun olmanız bir şey değiştirmez. Sonuç olarak iç mimar unvanı ile mezun olursunuz. Çevre tasarımı kısmını kapsayan, müfredattaki ufak bir değişikliktir. Bunun yanında, iç mimarlık bölümü MF puan türü ile öğrenci kabul ederken iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü TM puan türü ile öğrenci kabul etmektedir. Yani hayalinizin peşinden koşmak için sizi sınırlayan çok fazla şey yok! Gelelim iç mimarlığın ne olduğuna… İç mimarlık mesleğinin temel amacı insanlara yaşanabilir alanlar yaratmaktır. Bunu yapmaya da kaba inşaatı tamamlanmış mekanın ince işleriyle başlar. Malzeme, renk, doku seçimi gibi ince işleri alanında uzmanlaşmış iç mimarlar tasarlar. Sonrasında müşterinin zevkleri doğrultusunda mekanı kurgular. Tasarladığı mekanın perdesini seçmek bile onun görevidir. Fakat iç mimarlık sadece aldığını yerine koymak değildir. İç mimar mekanda kullanacağı tüm fonksiyonları kendi tasarlar. Anlayacağınız seçtiği mobilyayı değil; tasarladığı ya da başka bir iç mimarın elinden çıkmış tasarımı mekana yerleştirir.

Tek bir mimar neyinize yetmiyor?

 İç mimarlık mesleğinin tam olarak ne olduğunu bilmeyen herkes içten içe bunu düşünür. Bunu size sormasa da ‘’Sizin meslekte iş var mı ya?’’ ‘’E imza yetkiniz de yokmuş, meslek sayılıyor mu o?’’ gibi soru türevleriyle sizin ileride vasıfsız eleman olacağınızı düşündüklerini vurgularlar. Sakin olun ve usul usul açıklama yapın. Ama anlayacaklarına dair söz veremem.

 Öncelikle genel hatlarıyla mimar insanlara barınabilecekleri alanlar tasarlarken; iç mimar yaşayabilecekleri mekanlar tasarlar. İç mimarlar hem mimarlarla hem de mühendislerle çalışırlar. Örneğin havalandırmayı makine mühendisiyle çözersiniz. Bu durumda tüm meslekler iç içe geçmiştir ve belli sınırlara kadar birlikte çalışırlar. Yani mimarın müdahale edemeyeceği ya da yetkin olmadığı yerlerde iç mimarlık mesleği öne çıkar. Ya da iç mimar kaba inşaata geldiği anda durur.

İmza yetkileri, kurslu dekorasyoncular, mimarlar… Ne olacak bu iç mimarların hali?

 Öncelikle şunu belirtelim, imza yetkisi olmaması sektörde dönen işlerin bir kursa gitmiş birine bile verilmesine yol açmaktadır. Yani  2 aylık kursa gitmiş birisi ya da iç mimarlığa dair lisans dersi görmemiş bir mimar iş bulabilir. Bu yüzden iç mimarlar imza yetkisi istemektedir. Fakat bu durum böyle de olsa, iyi bir şirketin tercihi her zaman iç mimar olur. Şu anda imza yetkisi olmasa da tasarım yetkinliği olan iç mimar her zaman kendini öne çıkarır.

 Öncelikle yapmanız gereken çalışmak istediğiniz alanı seçmek olacaktır. 4 yıllık lisans eğitiminiz boyunca çok farklı alanlarda dersler alacaksınız. Bu durumda kendinize yakın olan alanı rahatlıkla seçebilirsiniz. Belirttiğimiz gibi iç mimarlığın çok fazla alanı var ve hepsine hakim olmak pek mümkün değil. İsterseniz restorasyon yaparsınız, mobilya tasarımı yapabilirsiniz, sadece aydınlatma çalışabilirsiniz, şantiyelerde ya da ofislerde olabilirsiniz, sadece otel tasarımında ya da sadece cafe gibi belirli fonksiyonlarda çalışabilirsiniz… İç mimarlık derin bir kuyu ve siz mutlaka bir kenarına keyifle tutunacaksınız!

Gelelim maaşlara…

 Özel sektörde çalışmak zorundasınız, iç mimarların devlet atamaları yaklaşık 2 yıl önce kaldırıldı. Özel sektörde maaşınız birçok meslek gibi, sizin kendinizi ne kadar geliştirdiğinizle alakalı. Bu durumda da ev tasarlayanla, ince işler şefinin maaşı tabii ki farklı. Diliniz, üniversiteniz, katıldığınız çalıştaylar, portfolyonuz… Tüm bunların toplamı işte sizin maaşınız, iyi harcamalar!

 Hakkında en fazla yanılınan mesleklerden biri iç mimarlık. Hatta birçok öğrencinin gelecek kaygısı taşıdığı süreçte pek yanaşmadığı da bir meslek. Size şu kadar para kazanırsınız diyemem, fakat sevebileceğiniz bir alan illa ki bulursunuz diyebilirim. Bu kadar şeyi içinde barındıran bir meslek neden size de bir pay vermesin ki?