Şu an üniversitede öğrencisiniz ve belki de hayalinizdeki bölümü çeşitli nedenlerden dolayı tercih edemediniz. Ya da kendinizi farklı alanlarda geliştirmeyi seviyorsunuz. Mesela bir mühendislik öğrencisisiniz ve en büyük hobiniz aşçılık konusunda gerçekten ileri seviyelere gelmek istiyorsunuz. Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi sayesinde hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz!

“İkinci Üniversite” Ne Anlama Geliyor?

   İkinci üniversite, Türkiye’de bir önlisans ya da lisans programına yerleşmiş öğrencilerin, aynı anda iki üniversitede ya da ilk üniversitelerini bitirdikten sonra açıköğretim fakültelerinde öğrenim görebilmeleri demektir. Halihazırda okuduğunuz veya bitirdiğiniz programla benzerliğine bakılmadan istediğiniz bölüme sınavsız yerleşebilirsiniz.

Hangi Üniversitelerde Sınavsız İkinci Üniversite Var?

-İstanbul Üniversitesi  

-Atatürk Üniversitesi 

-Anadolu Üniversitesi   

   Bu üniversitelerin Açıköğretim Fakültesi İkinci Üniversite sayfalarına okulun ismine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kimler Sınavsız İkinci Üniversite Okuyabilir?

   Türkiye’de önlisans veya lisans programı bitirmiş ya da hala okumakta olan, yurtdışında  lisansını tamamlamış ve YÖK’ten denklik belgesi almış öğrenciler İkinci Üniversite Programlarına başvurabilir.

Hangi programlara kayıt olunabilir? Sadece Önlisans programları mı ikinci üniversite olarak okunabiliyor?

   Sadece önlisans değil İşletme, İktisat gibi bölümler dahil bir çok lisans bölümünde okuyabilirsiniz. Her üniversitede farklı programlar mevcut. Okulların Açıköğretim sayfalarında Programlar sekmesinden bölümlere ulaşabilirsiniz.

İkinci Üniversitede okumak ücretli mi?

   Açıköğretim fakültelerinin mevcut olan harç ücretleri ikinci üniversite okurken de geçerli. Ücretler dönemlik ödeniyor.

Sınavlara nerede giriliyor? Sınava girebilmek için üniversite kampüslerine gidilmek zorunda mı?

   Atatürk Üniversitesinde sınavlar için farklı sınav merkezleri oluşturulmuyor ve sınavlar üniversitede yapılıyor. Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ise size birçok sınav merkezi sunuyor . Örneğin İstanbul Üniversitesinin 81 ilde sınav merkezi var . Anadolu Üniversitesi için de bir çok ilde sınav merkezi mevcut. Sınava gireceğiniz merkezi tercih yaparak belirleyebiliyorsunuz.

Başvuru tarihleri ne zaman?

   Güncel başvuru tarihlerini okulların sitelerinden bulabilirsiniz. Şu anki bilgilere göre:

Anadolu Üniversitesi için ön internet başvurusu tarihleri : 22 Kasım 2017 – 31 Ağustos 2018

İstanbul Üniversitesi için: 11 Eylül 2018 – 13 Ekim 2018

Atatürk Üniversitesi için ön kayıt başvurusu tarihleri: 7 Mayıs 2018 –  5 Ekim 2018

İyi de iki üniversite birden okumak zor olmaz mı?

   Yukarıdaki önemli ve ciddi bilgilerden sonra biraz da işin psikolojik kısmına gelelim. Açıköğretim Fakültesi dendiğinde akılda ‘Kolaydır sanırım.’ gibi bir düşünce belirebilir. Ancak açıktan okumak, hele ki aynı anda örgün eğitim alırken kolay olmayacaktır. Hobi olarak okuyor olsanız bile bu işi ciddiye almalısınız. Açıktan okumanın kolay olduğu yanılgısı muhtemelen size biraz rahatlık verebilir ancak aynı anda iki üniversite okurken bu rahatlık tuzağına düşmemelisiniz. Disiplinli bir çalışmayla iki okulu birden götürebilmeniz ise tabii ki mümkün. Bir sürü üniversite öğrencisi yapabiliyorken siz neden yapamayasınız?