Merhaba çiçeği burnunda üniversiteli! Umarım mutlu olduğun veya istediğin bir yerdesindir. Artık hayatında yeni bir dönem başlıyor ve bu dönemde sana naçizane deneyimlerimden yola çıkarak yapman ve yapmaman gereken şeyleri söyleyeceğim. O halde hazırsan başlayalım…

1) İlk ders stresi

 Eğer sınıftan hiç kimseyi tanımıyorsan bu ilk gün senin için biraz stresli olabilir. Fakat unutma ki herkes senin gibi olacak. Bu yüzden gayet rahat olmalısın. Kesinlikle en arkaya oturma. Evet, bu lisede havalı bir şeydi fakat üniversitede eğer hocaların hafızasında yer edinmek veya daha fazla kişi ile muhabbet kurabilmek istiyorsan mutlaka ön sıralarda yerini al. Hoca sınıfa girdiğinde aman diyeyim ayağa kalkma. Çok nadir de olsa liseden kalma bir alışkanlıkla bunu yapanlar oluyor. Dilersen çantanda bir A4 kağıdı taşı ve ders başlamadan önce Whatsapp grubu için isim ve numaraları toplayan kişi sen ol. Hem bu sayede biraz çevre edinmiş olursun. Bazı hocalar öğrencilerden birkaç kişinin numarasını veya e-mail adresini ödev ve duyuruları paylaşabilmek için isterler. Böyle bir durumda numarasını hoca ile paylaşan kişi olmaya çalış. Bu, hocanın seni tanımasını ve sorumluluğundan dolayı gözünde iyi bir yere ulaşmanı sağlar. Ve son olarak mümkün olduğunca arkadaş edinmeye çalış. Üç beş taneyle yetinme. Herkesle konuşmaya, herkesle iyi olmaya çalış. Çekingen biriysen, konuşamayacağını düşünüyorsan insanlara gülümse. Bu onları seninle tanışmaya teşvik edebilir.

2) Üst sınıflar

   Ortak ders alacağınız üst sınıflardan birisi mutlaka olacaktır. Mümkünse onunla tanış. Her türlü yardımına muhtaç kalabilirsin. Hocaların huyunu suyunu, sınav taktiklerini ondan öğrenebilirsin.

3) Okul kulüpleri

   İlgi alanına göre mümkün olduğunca fazla kulübe katılmaya çalış. Bu kulüpler sayesinde birbirinden farklı insanlarla tanışabilirsin. Neredeyse tüm kulüpler 10-15 TL gibi bir katılım ücreti alıyorlar. Fakat daha sonra verebilir miyim dediğin zaman anlayışla karşılıyorlar. Kulübe katıl ve bir süre dene. Baktın hoşuna gitmedi, çıkarsın. Kalıcı olmayı planladığın kulübün ücretini de uygun olduğun bir zaman ödersin.

4) Not olayları

   Benim bu konudaki önerim, hiçbir zaman not konusunda başkasına muhtaç olmamaya çalış. Not alacak havanda olmadığın bir gün ise çaktırmadan ses kaydı alarak günü kurtarabilirsin. Bazı hocalar bu konuda katıdır ses kaydından dolayı sana dava bile açabilirler. Sana hangisi uygunsa onu yapmanı tavsiye ederim. Not almak beraberinde derslerden devamsızlık yapmamayı da getiriyor. İnsanlık hali, illa ki devamsızlık yapacağın bir zaman olur. İşte bu konuda da devreye en yakın arkadaşların girecek. İşte üniversitede arkadaş edinmenin önemlerinden biri…

5) Erasmus

   Erasmus gibi bir düşüncen varsa mutlaka ilk seneden itibaren başvurmaya başla. Son senende zaten başvuramayacaksın. Ben daha 1. sınıfım mezun olmama çok var, sonra başvururum diyerekten başvurmamıştım. Fakat anladım ki ortalamanın en yüksek olacağı sene 1. sınıf olduğu için seçilme olasılığın daha yüksek oluyor.

   Benim iyi ki'lerim ve pişmanlıklarım bunlardan ibaret. Kendi deneyimlerim ışığında sizlere okul konusunda yardımcı olmaya çalıştım. Umarım başarılı olmuşumdur. Herkese başarılar ve bol şans dilerim!