Jale İnan 1 Şubat 1914 yılında doğmuştur. Babası Aziz Ogan, Türkiye’nin ilk arkeologlarından olup İzmir Arkeoloji Müzesi'nin kurucusudur. Jale İnan babasının izinden giderek 1935-1943 yıllarında Berlin ve Münih Üniversitelerinde arkeoloji bölümünü bitirmiş ve doktorasını tamamlamıştır. 1943’te Türkiye'ye dönmüştür. Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğudur.

  1975’te Türk Tarih Kurumu asil üyesi seçilmiştir. 1983’te Profesör unvanını almıştır.

  Uzun yıllar Antalya’da Perge ve Side kazılarında önemli çalışmalar yapmıştır ve Antalya Arkeoloji Müzesi’nin oluşmasında çokça emeği vardır. Bilim dünyasında, Roma dönemi heykelciliği konusunda yaptığı çalışmalarla ve parçalanmış heykelleri birleştirmekteki başarısıyla adından söz ettirmiştir. Aynı zamanda birkaç sıfatla da ismi çokça anılmıştır. “Saygın Hanımefendi”, “Arkeoloji Dedektifi”, “Küçük Dev Kadın” vb. İnan, tarihi eser kaçakçılığına hayatı boyunca karşı çıkmış ve bu mücadeleyi asla bırakmamıştır. Bu konudaki en önemli başarılarından biri kuşkusuz Herakles heykeli olmuştur.

  1980 yılında Perge’de Herakles heykelinin bir parçası bulunmuştur fakat heykelin belden yukarısı yoktur. Bunun üzerine heykelin üst kısmının Amerika’ya kaçırıldığına dair söylentiler çıkar. Jale İnan yıllarca bu olayın peşini bırakmaz ve heykelin üst kısmının Amerika’da olduğunu kanıtlamak için sayısız makale yazmıştır. 1990’da Boston Metropolitan Müzesi’nde alçı kopyayla parçanın heykele ait olduğunu kanıtlamıştır ve heykelin üst kısmını Türkiye’ye uzun uğraşlar sonucu getirtmiştir.

  Başarısının sırrı sorulduğunda ise “Bir kere görmek, hiçbir kere görmektir. Bin kere görmek, bir kere görmektir.” Cevabını vermiştir. İnan’ın heykellerle arasında kurduğu bu bağ herkesi şaşırtmıştır.

  Herakles heykelini ve Jale İnan’ın sonsuz emeğiyle gün yüzüne çıkan eserleri görmek için Antalya Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.