Bu yazımızda sizlere üniversitelerin dil edebiyat bölümlerinin en popülerlerinden birisi olan İngiliz Dili ve Edebiyatını tanıtacağız. Keyifli okumalar!

 Ülkemizde 19'u özel, 46'sı devlet üniversitesi olmak üzere toplamda 60’tan fazla üniversitede lisans eğitimi verilen İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü, Yükseköğretim Kurumları Sınavı Yabancı Dil Testi’ne giren öğrencilerin tercih edebileceği bölümlerden yalnızca bir tanesi. Bu bölümde lisans eğitimi alan öğrenciler, 4 yıl boyunca İngiliz kültürü ve edebiyatını derinlemesine inceleme imkanı bulurlar. İngilizce dil bilgisi sorularını cevaplayarak geldikleri test kültürünü bölüme başlayınca geride bırakırlar; okumalarına, düşünmelerine ve kendilerini geliştirmelerine olanak sağlayan giriş dersleriyle bu dilin içinde yaşadığı ve değişim geçirdiği kültürü anlamlandırmaya çalışırlar.

 İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünün ilk yılında öğrenciler, konuları bütünlemesine ele aldıkları giriş dersleriyle edebiyat dünyasına ilk adımı atarlar. Roman, şiir, öykü gibi türlerin genel özellikleriyle ele alındığı ve tanıtıldığı derslerin yanı sıra; dönem yapıtlarını incelemeye yardımcı olması için çeşitli İngiliz kültürü dersleri de alırlar. Edebiyat eserlerinin içinde bulunduğu toplumun kültürel şartlarına ve dominant bakış açılarına göre nasıl değişip şekillendiğine tanık olan öğrenciler, her dönemden eserleri derinlikle inceleyebilme ve argüman ortaya koyma becerilerini kazanırlar. Yazma derslerinde ise, metin okumalarından ve analizlerinden elde ettikleri bilgileri derleyip toplamayı ve kurallara uygun bir akademik makaleye dönüştürmeyi öğrenirler. Makaleler, kitaplar gibi okudukları farklı yardımcı kaynaklardan aldıkları alıntıları uygun şekilde kullanarak farklı akademik yazı formatlarına uygun akademik ‘paper’lar yazmayı öğrenirler.

 Zaman ilerledikçe her bir öğrenci, farklı üniversitelerde değişik değişik açılan seçmeli derslerden kendi ilgi ve beğenisine uygun olanları tercih ederek alanında çalışmaya odaklanmaya başlar. Örneğin bir İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi, üniversiteye başladığında genel dönem bilgilerini alırken ilerleyen yıllarda Romantik Dönem Şiiri, Güncel Kadın Edebiyatı veya 20. yüzyıl İngiliz Öyküsü gibi dersler seçerek uzmanlaşmak istediği alandaki yoğun çalışmalarına başlar. İngiliz Dili ve Edebiyatı, uzun okunması gerekenler listesi içeren bir bölümdür; roman, öykü veya şiir gibi edebi eserlerin okunmasının yanı sıra, argümanlarınızı ve fikirlerinizi sağlam temellere oturtabilmeniz için yan kaynaklardan da olabildiğince fazla faydalanmanız gerekir.

 İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi olarak eser incelemeleri yapacağınız süreç, disiplinler arası bir tutumla çalışacağınız bir süreçtir. Başta psikoloji olmak üzere farklı pek çok alandan ve bu alanların yazılarından da faydalanacaksınız. Dolayısıyla bu bölümde okumak ve yazmak kesintisiz süregelen iki eylem olduğu için tercih edecek öğrencilerin iki yetkinliğe de oldukça sıcak bakması ve kendini geliştirmeye çalışması akılda tutulması gereken önemli şeylerden birisidir.

 İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olurken diplomanızda size verilecek unvanın filolog olması çoğu kişinin aklında mesleki açıdan soru işaretleri oluştursa da İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunlarının çalışma alanları oldukça genişletilebilir. Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar eğitimlerine sırasıyla yüksek lisans ve doktora programlarıyla devam ederken akademisyenlik yolunda ilerleme kaydedebilirler, çevirmen olarak çalışabilirler, pedagojik formasyon eğitimi aldıktan sonra İngilizce öğretmenliği yapabilirler.

 Umarız İngiliz Dili ve Edebiyatı hakkındaki bu yazımız aklınızdaki soru işaretlerini gidermiştir!