Neredeyse tüm hayatımız  boyunca İngilizceyi derslerde işliyoruz, etrafımızdaki herkes İngilizcenin ne kadar önemli olduğundan bahsediyor ve çoğunlukla hepimiz İngilizceyi en az ‘What is your name?’ düzeyinde biliyoruz. Çünkü günümüz dünyasında artık baktığımız her yerde, konuştuğumuz her kelimede fark etmesek bile bir İngilizce kelime görüyor, kullanıyoruz. Peki, neden korkuyoruz bu dilden neden bir türlü öğrenemiyoruz? Çünkü üstesinden gelemeyeceğimizi düşünüyoruz. 

         İşte üstesinden gelmiş ve üstesinden gelmemiz için bize yol göstermeyi amaç edinmiş birbirinden güzel 4 mükemmel site:      

1)  Etkili Pratik İngilizce                                                                                                                                                                                                                                        

 

     Burak Öztürk girişimci bir abimiz. Küçükken İngilizceyle problemler yaşamış ve bunları nasıl çözeceğini kendi bulmuş daha sonra da neden İngilizce öğrenemediğimizi anladığı için bu eksiklikler doğrultusunda yardımcı olabilmek için bir youtube kanalı açmış. Kafanıza takılacak her türlü sorunun cevabını bu kısa videolarda bulabiliyorsunuz ve Türkçe bir şekilde, örneklerle  anlatıldığı için  de anlamak daha da kolaylaşıyor. Siteye ilk girdiğiniz anda karşınıza bir sayfa açılıyor ve e-mail adresinizi istiyor. Her hafta posta kutunuza adınızla başlayan ve çok kullanılan terimlerin anlatıldığı bir mail konduruluyor. Aynı zamanda youtube kanalındaki bir sürü yardımcı videonun yanında ara sıra da şu kanalda ücretli bir şekilde dersler verip sınavlar yapıyor, istediğiniz soruyu sormanızı sağlayan açık bir öğretim oluşturuyor. Çok zorlanıyorsanız ve İngilizceyle barışamıyorsanız en azından şuradan İngilizce anlattığı hikayelerini dinlerek yavaş yavaş ısınmaya başlayın derim!

2) İngilizce Konu Anlatımı

    Özer Kiraz iki kitap babası bir öğretmen. Aynı zamanda İngilizcede takılabileceğiniz, 12 senede öğrenebileceğiniz, okuduğunuz hazırlık sınıflarında görüp görebileceğiniz tüm grammer bilgilerini anlattığı 113 videolu bir serisi var. Kişilerin İngilizceyi anlayıp konuşamamalarından yakınmasının sebebinin İngilizceden Türkçeye çevrilen bir eğitim olduğunu söylüyor ve bu yüzden tam tersi istikamette eğlenceli videolar çekiyor. Ciddi ciddi ingilizce eğitimi almak ve bunu evde, para ödemeden yapmak istiyorum diyenleri düzenli bir şekilde çalışmak üzere 1. Videoya doğru alalım şöyle!

3) Voscreen 

   Tamaam grammeri bir şekilde hallettik diyelim peki ya asla duyduğumuzu anlayamıyorsak ne yapacağız, bunu nasıl geliştireceğiz? Bu site tamamıyla buna yönelik: Dizilerden, filmlerden kısa kısa sahneler alıyor ve duyduklarını anlayıp daha sonra bir de Türkçeye çevirmeni istiyor bunun için saniyelerin var, zorlaştıkça saniyelerin artıyor. Eğer istersen bunu İngilizce altyazı açık ya da kapalı bir şekilde yapabilirsin sana kalmış ama başta İngilizce alt yazı her zaman iyidir bunu da unutma. Bu siteyi sıklıkla kullanırsan bir süre sonra belki dizileri altyazısız anlamaya başlarsın, ne dersin? Güzel olmaz mıydı?

4) use- in- a- sentence

   Bir dili anlayabilmekte dil bilgisi kadar kelime bilgisi de önemlidir. Peki nasıl ezberlemeliyiz kelimeleri?

Pencil= Kalem

Book= Kitap

Şeklinde mi? Kısmen evet ama bu kelimelerin cümle içinde nasıl kullanıldıkları fiil, yüklem, zarf olup olmadıkları önemli değil midir bunları ezberlemeyecek miyiz? Tabi ki bunları da ezberleyeceğiz ve use-in-a-sentence size bu kelimeleri ezberledikten sonra nasıl cümle içinde kullanıldıklarını göstermek için her kelimeyle birlikte birçok örnek cümle kondurmuş sitesine. Zaten cümle içinde o kelimeyi nasıl kullanacağımızı bilmedikten sonra kelimenin çok da bir önemi yoktur. Haksız mıyım?

       “Bir lisan bir insandır.

      Demişler. Bir dil öğrenmek demek o ülkenin külltürünü, yaşantısını öğrenmek demektir. Bir dil öğrenmek demek kendi ufkunu kıtalar ötesine taşımak demektir. Eğer öğrenirsen o milletin kitaplarını okuyabilir, dizilerini izleyebilir hatta ziyaret edebilirsin ve hiç de zorluk çekmezsin. İşte bunlar da sana yeni bir lisanla ikinci bir insanlık katmana yardımcı olacak 4 internet sitesi. See you soon!