İngilizce yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası. Peki ya sokakta, otobüste, metroda, bulaşık yıkarken, yemek yaparken bir yandan da ingilizcemizi geliştirsek nasıl olur? İşte podcastler bunun için var. Birbirinden ilginç konulara sahip binlerce podcast onları dinlemenizi bekliyor. Üstelik çoğu ücretsiz. Apple Podcast veya Play Store’daki Podcast Addict uygulamasından bir çoğuna ulaşabilirsiniz. Peki neler dinleyebilirsiniz, buyrun tavsiyelere geçelim.

1) Criminal: Suçu anlayan, gerçek bir suç podcasti

    New York Times, Vulture, Time gibi dünyanın en ünlü gazete ve dergilerinden övgüler alan harika bir suç podcasti. İnsana huzur veren sesiyle sunucu  Phoebe Judge Amerika’yı bir uçtan bir uca dolaşıyor; ilginç, komik bazen de tüylerinizi diken diken edebilen gerçek suç hikayelerini evinize getiriyor. Toplumun farklı kesimlerinden farklı aksanlara sahip yüzlerce insanla röportajlar yapıyor. Konuşmalar gayet akıcı, anlaşılır, sade ve basit bir dile sahip. Müzikler heyecan verici olaylarsa merak uyandırıcı. Şiddetle tavsiye edilir.

Podcast anasayfasına buradan ulaşabilirsin.

2) BBC  Drama Of The Week

  Her hafta farklı bir hikaye bazen de seri şeklinde yayınlanan bir radyo tiyatrosu. Değişik aksanlara sahip dünyaca ünlü aktör ve aktrislerin seslendirdiği karakterleri, harikulade ses efektleri ve kaliteli olay örgüleriyle her bölümü film tadında bir podcast. Geceleri yatağınıza uzanıp gözlerinizi kapatın ve zihninizi tiyatronun büyülü kollarına bırakın.

   Not: bazı bölümler 3D ses kalitesine sahip ve oyunun içinde siz de varmışsınız gibi tasarlanmış çok mükemmel bir deneyim!!!

   Podcast anasayfasına buradan ulaşabilirsin.

3) TED Radio Hour

 Oturup birkaç TED videosu izlemeye vaktiniz yoksa üzülmeyin. Artık Ted radyo saati var. Belirli bir konuda yapılan TED konuşmalarından kesitler ve konuşmacılarıyla röportajları bir arada toplayan program; adaptasyon, para paradoksu, güzellik nedir, çalışmanın anlamı, yavaşlamak, gizli potansiyel, duyguların deşifresi gibi ilginç konuları ve bilgi fışkıran bölümleriyle yeni ilham kaynağınız olacak.

   Podcast anasayfasına buradan ulaşabilirsin.

4) Alice isn’t Dead

 Gerilim, korku ve heyecan dolu bir radyo dizisi. Hikayenin anlatıcısı ve başkahramanı bir anda ortadan kaybolan eşinin peşine düşüyor ama birilerinin de onun peşinde olduğunun farkına varıyor. Yine mükemmel müzikleri ve efsane kurgusuyla hayal gücünüzü zorlayacak bir podcast. Gece dinlemeniz kabuslara sebep olabilir 

  Podcast anasayfasına buradan ulaşabilirsin.

5) Radiolab

 Bilim dünyasındaki son gelişmeler, ilginç hastalıklar, astronomideki yeni buluşlar, CRISPR ve daha yüzlerce çılgın konuyu Radiolab’in esprili sunucuları sayesinde eğlenerek öğrenmek isteyenler koşun, beklemeden dinlemeye buradan başlayın.