Bu yazımızda sizlere her yıl çokça öğrencinin tercih ettiği, üniversitelerin eğitim fakültesinde yer alan İngilizce Öğretmenliğini tanıtacağız. Keyifli okumalar!

 İngilizce Öğretmenliği, Yükseköğretim Kurumları Sınavı Yabancı Dil Testi’ne giren öğrencilerin tercih edebileceği, Türkiye genelinde 60’tan fazla üniversitede lisans eğitimi alabileceği bölümlerden yalnızca bir tanesi. Bu bölümde lisans eğitimi alan öğrenciler, öğrenim gördükleri 4 yıl boyunca İngilizce dilinin ilköğretim ve ortaöğretimin farklı kademelerindeki öğrencilere nasıl etkili bir şekilde öğretilebileceğine dair farklı dersler alırlar. Öğretmenlik halihazırda hakkıyla icra etmesi oldukça güç bir meslekken, öğrencilerin neredeyse hiçbirinin ana dili olmayan İngilizce dilinde öğretmenlik yapmak ise tamamen daha fazla yetkinlik gerektiriyor.

İngilizce Öğretmenliği bölümünü tercih ederken akılda bulundurulması gereken en önemli noktalardan biri, mezuniyetten sonra çalışma ortamının herhangi kademedeki bir okulun sınıfı olacağını hatırlamak olabilir. Sabırlı olmak ve öğretmen olarak bulunduğunuz sınıftaki görevlerinizi hatırlamak, öğrencilerinizle güçlü bağlar kurmanıza yardımcı olacaktır. İngilizce öğretmeni olarak sınıftaki her öğrencinin bu dile korkmadan yaklaşabilmesini sağlamak ve öğrencileri konuşma, dinleme, yazma veya dil bilgisi gibi konularda desteklemek tamamen sizin göreviniz olacak. Her öğrencinin öğrenme tarzını ve ihtiyaçlarını dikkate almak, ders programlarını uyarlamak ve farklı materyallerden olabildiğince etkin şekilde faydalanmak; özellikle bir İngilizce öğretmeninin başvurması gereken yöntemlerden birkaçı.

 Üniversitelerin İngilizce Öğretmenliği bölümünde okumaya karar verirseniz diğer dil bölümlerinden biraz daha farklı şekilde, iletişim becerilerinizin ve empati yeteneğinizin daha gelişmiş olması beklenir. Dolayısıyla bu bölümü tercih etmek isteyen kişilerin kendilerini gelişime açık olarak tanımlayabilmesi önemlidir. Özellikle ülkemizde oldukça hızlı değişimlere maruz kalabilen eğitim sistemlerini takip etmek, üzerine yapılan tartışmaları inceleyebilmek ve kendini bir öğretmen olarak daha iyiye dönüştürmeye çalışmak, bu bölümü okumak isteyen öğrencilerin sahip olması gereken özelliklerdendir.

 İngilizce Öğretmenliği bölümüne yerleşen öğrenciler, öğrenim gördükleri süre boyunca hem eğitim alanına hem de dil alanına yönelik farklı dersler alırlar. Öğrenci psikolojisini anlamaya yardımcı olacak veya İngilizce dilinin öğrenciye aktarılmasına destek olacak içerikte dersler aldıktan sonra, öğrendiklerini deneyimleyebilecekleri bir uygulama süreci geçirirler. Tüm bu dersleri ve uygulamaları başarıyla tamamladıktan sonra ise bölümden mezun olurlar. İngilizce Öğretmenliği mezunları; KPSS sınavından sonra devlet okullarında çalışmaya başlayabilirler, özel kurumlarda İngilizce öğretmenliği yapabilirler veya akademisyenlik yolunu tercih edip üniversitedeki çalışmalarına devam edebilirler.

 Umarız İngilizce Öğretmenliği hakkındaki bu yazımız aklınızdaki soru işaretlerini gidermiştir!