İngiltere gerek lisans gerek de yüksek lisans eğitimi için yüksek oranda tercih edilen ülkeler arasında bulunuyor. Gelin bu ada ülkesine ve buradaki üniversite eğitim imkanlarına hep beraber bakalım!

  İngiltere’deki üniversite eğitimi lisans (undergraduate) ve yüksek lisans (graduate) olarak iki ana kola ayrılıyor. İngiltere’deki lisans eğitimi, çoğu bölüm için 3 yıl olmakla beraber, tıp ya da diş hekimliği gibi bölümler için 5 ya da 6 yılı bulabiliyor. İngiltere’deki lisans eğitimi genellikle 9 farklı kategoride incelenebilir:

  Bachelor of Arts (Sosyal Derslerin Lisans Derecesi), Bachelor of Science (Fen Derslerinin Lisans Derecesi), Bachelor of Law (Hukuk Lisans Derecesi), Bachelor of Medicine (Tıp Lisans Derecesi), Bachelor of Education (Eğitim Lisans Derecesi), Bachelor of Architecture (Mimarlık Lisans Derecesi), Bachelor of Engineering (Mühendislik Lisans Derecesi).

  Doğal olarak, İngiltere’de bu bölümlerden herhangi birisi için lisans eğitimi alabilmek için başvuran öğrencilerin belli başlı yeterliliklere sahip olması bekleniyor. Bunlardan ilk sırada olanı lise diploması ve ders not dökümleri. Başvuracağınız üniversitelerin ilgili bölümlerine iletmeniz gereken lise diplomanız ve ders not puanlamalarınızın genellikle 5 puan üzerinden en az 3.5 olması beklenir. Eğer lise eğitiminizi Türkiye’de tamamladıysanız ve öğrenim gördüğünüz lisede “A-Level” olarak adlandırılan dersleri aldıysanız, bölüm başvurunuzu direkt yapabilirsiniz. Ancak öğrenim gördüğünüz lisede bu dersleri almadıysanız, A-Level derslerini almanız gereken iki hazırlık yılı okuyacağınızı da hesaplamanız gerekli. A-Level dersleri genellikle bölümünüze giriş derslerini ve İngiltere’deki üniversite hayatınız boyunca size gerekli olacak temel dersleri içeriyor. Bu eğitim dönemlerini tamamladıktan sonra, kendi başvurduğunuz bölümün eğitimini almaya başlayabilirsiniz.

  Başvuracağınız lisans bölümü için yabancı dil yeterliliğinizi de kanıtlamanız gerekli. İngiltere’deki üniversitelerin çoğunun kabul ettiği sınav sistemi olan IELTS (Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı), bu aşamada sizin için en önemli dönüm noktası olabilir. Hedeflediğiniz üniversitenin ya da bölümün websitesinden IELTS sınavından en düşük kaç puan almanız gerektiğini dikkatlice kontrol edin, bu puanlama her üniversite tarafından farklı belirlenebileceği gibi, bazı bölümlerin yeterlilik puanlarının daha yüksek olması beklenir (Örneğin Humanities bölümlerinden çoğu için en yüksek puan olan 9 üzerinden en az 7 puan almanız beklenir.). Yabancı dil yeterlilik sınavlarında başta konuşma ve yazma olmak üzere sizin okuma ve dinleme gibi çeşitli dil yeterliliklerinizi de değerlendirirler. Aldığınız puanlara göre, hangi alanlarda kendinizi geliştirmeniz gerektiğini açıkça görebilirsiniz. Bu sınavlar aracılığıyla İngilizce bilginizi kanıtlamanız, İngiltere’deki lisans eğitimine başvurunuzun temel taşlarından biridir.

  Bu yeterliliklerin yanı sıra, öğrenim gördüğünüz lise öğretmenlerinden alacağınız akademik referans mektubu ve kendi yazacağınız niyet mektubu da oldukça önemli. Okumayı hedeflediğiniz bölümün öğretmeninden alacağınız bir referans mektubu başvurunuzu güçlendirecektir. Kişisel olarak yazacağınız niyet mektubunuzda ise öncelikle İngiltere’yi ve bu okulu neden tercih ettiğinizi belirtmeli, akademik çalışma hedeflerinizi açıkça iletebilmelisiniz. Eğer varsa bugüne kadar katıldığınız organizasyonlardan, staj ya da iş deneyimlerinizden de bahsetmeniz, niyet mektubunuzun daha da gelişmesini sağlayacaktır.

  Bir sonraki yazıda İngiltere'deki önemli üniversitelerden, burs olanaklarından ve yaşam koşullarından bahsedeceğiz, herkese keyifli okumalar!