İngiltere gerek lisans eğitimi gerekse de yüksek lisans eğitimi için yüksek oranda tercih edilen ülkeler arasında. Kendinizi yepyeni bir alanda geliştirmek, İngilizceyi baştan öğrenmek ya da olanı geliştirmek veya halihazırda sürdürdüğünüz eğitimi tamamlamak için tercih edebileceğiniz bu ülkenin yaşam koşullarına gelin hep birlikte bakalım! İngiltere’nin para birimi İngiliz Sterlini’dir ve üniversite ya da yaz okulu dahil olmak üzere tüm eğitimler bu para birimi üzerinden hesaplanır. Öğrenciler ekonomik açıdan zorluk çekmemek ve okul masraflarını daha rahat karşılayabilmek amacıyla burslara başvururlar. İngiltere’deki burs sistemiyle ilgili aklınızda tutmanız gereken en önemli şey, rekabetin oldukça yoğun olmasıdır. Özellikle yüksek prestije sahip okullar için başvuru süreci ayrı, burs süreci ayrı zorlu geçmektedir. Okumak istediğiniz okula karar verdikten sonra burs araştırmalarına hemen başlamak size fayda sağlayacaktır. Bu yazıda da yararlanabileceğiniz birkaç burs programını inceledik, keyifli okumalar!

Chevening Bursu

 Chevening Bursu, 1983 yılından beri Birleşik Krallık Hükümeti’nin Dış İşleri Bakanlığı tarafından 160’a yakın ülkedeki öğrencilere verilir. İngiltere’de master eğitimi almak isteyen öğrenciler için tasarlanmış Chevening Bursu; okul ücretini, aylık yaşam masraflarını, gidiş dönüş seyahat ücretlerini ve vize ücretlerini karşılar. Geleceğin liderlerini seçme ve onlara İngiliz kültürünü tanıtma esasına dayalı olan Chevening Bursu, genellikle sosyal bilimler alanındaki öğrencilere hitap eder. Bu burs programından faydalanabilmek için karşılanması gereken bazı kriterler şunlardır:

  • T.C. vatandaşı olmak

  • Master eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapmak ve en az 2 yıl olmak üzere Türkiye’de kalmak.

  • En az 2 yıl iş tecrübesine sahip olmak.

  • Master eğitimi almak için Birleşik Krallık’taki en az üç farklı programa/üniversiteye başvuru yapmış olmak.

  • İngilizce dil yeterliliğine sahip olduğunu belgelemek. Tercihen IELTS Akademik sınavından 6.5 not almak.

 Chevening Burs programına buradan başvuru yapabilirsiniz.

QUEST Bursu

 Quest Bursu, Institution of Civil Engineers tarafından verilen, yalnızca İnşaat Mühendisliği öğrencilerinin yararlanabildiği bir burs programıdır. Bursu almaya hak kazanan öğrenciler, okul dönemi boyunca 8.000 Sterlin destek alırlar ve yaz dönemi de dahil olmak üzere tatil zamanlarında IUE’nin anlaşmalı olduğu şirketlerde ücretli staj imkanına sahip olurlar. Quest Bursu için aranan özellikler ise yüksek bir not ortalamasına sahip olmak, inşaat mühendisliği alanında gerçekçi kariyer hedeflerine sahip olmak ve önceden aktif olarak görev alınan etkinliklerin listesini iletebilmek. Quest Bursu ile ilgili daha fazla bilgiyi websitelerinden edinebilirsiniz.

A.S Hornby Educational Trust Bursu

 “The Trust” organizasyonu tarafından yalnızca Birleşik Krallık dışındaki İngilizce öğretmenlerine verilen bu eğitim bursu, okul ücretleri, yaşam masrafları ve vize, yeterlilik sınavı gibi giderlerin tümünü karşılar. Bir yıllık master eğitimleri boyunca öğrencilere destek olması için tasarlanmış A.S Hornby Educational Trust Bursuna başvurmak için en genel koşullar şunlardır:

  • Üniversite lisans eğitimini yüksek bir not ortalamasıyla tamamlamış olmak.

  • En az 3 yıl süreli İngilizce eğitim veren bir kuruluşta görevde bulunmak.

  • IELTS sınavından en az 6.5 not ortalamasına sahip olmak.

 A.S Hornby Bursu hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilir, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.