Herkese merhaba, bu yazıda İngiltere’nin en popüler ve en çok tercih edilen üniversitelerini sizler için listeledik. 70’ten fazla alanda hem İngiltere’nin hem de dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer alan bu okullara gelin hep beraber bakalım!

1. University of Cambridge

1209 yılında Oxford Üniversitesinden ayrılan akademisyenler tarafından kurulan Cambridge Üniversitesi; İngiltere’nin ikinci en eski, dünyanın ise dördüncü en eski üniversitesidir. Sloganı “Hinc lucem et pocula sacra” yani “Buradan ışık ve kutsallık doğar” olan Cambridge Üniversitesi, bünyesinde 31 kolej ve 317 eğitim programı barındırır. 10.000-25.000 kişiye eğitim vermekte olan bu okulun öğrencilerinin %62’si lisans eğitimlerini, %38’i de yüksek lisans eğitimlerini sürdürüyor. Her yıl 1 Ekim’de başlayıp 30 Eylül’de sonlanan akademik yıl, üç sömestr dönemine bölünmüştür ve eğitimlere belirli tatillerde ara verilir. Dünya çapında oldukça tercih edilen Cambridge Üniversitesi ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak ve araştırmalarınızı derinleştirmek için websitesini ziyaret edebilirsiniz.

2. University of Oxford

2017 ve 2018 yılları için ‘Dünyanın En İyi Üniversiteleri Listesi’nde başı çeken Oxford Üniversitesi, İngiltere’nin en köklü ve prestijli üniversitesidir. Sloganı “Dominus İlluminatio Mea” yani “Tanrı benim ışığımdır” olan Oxford Üniversitesi bünyesinde 38 kolej barındırır ve dört ana akademik başlık altında toplanmış (Tıp Fakültesi, Matematik ve Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi olmak üzere) 100’den fazla lisans eğitimi verir. Oxford Üniversitesi 11.747'si lisans öğrencisi, 11.687’si yüksek lisans öğrencisi olmak üzere neredeyse 24 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. 2017 yılında yaklaşık 3.000 kişilik lisans kontenjanı açmasına rağmen 20.000 üzerinde başvuru alan bu okula başvurmayı düşünüyorsanız, çetin bir rekabet ortamına gireceğinizi önceden kabullenmeniz gerekli. Oxford Üniversitesinde alabileceğiniz dersler hakkında daha fazla bilgiyi üniversitenin websitesinden edinebilirsiniz.

3. Durham University

1832’de kurulan Durham Üniversitesi, Oxford ve Cambridge’den sonra İngiltere’nin üçüncü en eski üniversitesidir. Dünyanın her köşesinden öğrencilere kucak açan Durham Üniversitesi, 18.000 civarında öğrenciye lisans ve yüksek lisans eğitimlerini veriyor. Bünyesinde 16 kolej barındıran ve üç ana akademik başlık altında toplanmış (Güzel Sanatlar ve Edebiyat Fakültesi, Fen Bilimleri Fakültesi, Sosyal Bilimler ve Sağlık Fakültesi) 200’den fazla lisans ve 130 yüksek lisans eğitim programlarına sahip olan Durham Üniversitesi, İngiltere’nin en iyi okulları arasında olduğu için gerek İngiliz öğrencilerden gerek farklı milletlere mensup öğrencilerden oldukça yoğun ilgi görüyor. Durham Üniversitesi ile ilgili detaylı sorularınıza buradan yanıt arayabilirsiniz.

Bu yazıda sıraladığım tüm okullarda verilen eğitim son derece prestijli görüldüğünden ve rekabet oranı herhangi başka üniversitelere oranla çok daha yüksek olduğundan, başvurmayı düşündüğünüz bölümle ilgili hazırlıklarınıza ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi. Daha önceki yazılarda bahsettiğim hazırlık sürecini yakından inceleyebilmek için üniversitelerin web sitelerinden yardım alabilir, uluslararası öğrenci broşürlerini inceleyebilirsiniz.